Ekonomi Kredi kartı asgari ödeme tutarları ile ilgili kritik düzenleme

Kredi kartı asgari ödeme tutarları ile ilgili kritik düzenleme

Merkez Bankası'nın kredi kartı faizlerini indirmesinin ardından asgari ödeme tutarlarına ilişkin de kritik bir adım atıldı. BDDK'ya kredi kartlarında asgari tutarı dönem borcunun yüzde yirmisi ile yüzde kırkı arasında olacak şekilde belirlemeye yönelik yetki verildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Foto/arşiv
Foto/arşiv

BDDK'nın bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliği ile, kredi kartlarında ödenmesi gereken asgari tutarın "Kurulca belirlenecek tutardan aşağı olamayacağı" ve "ödenmesi gereken asgari tutarın Kurulca belirlenecek tutardan aşağı olamayacağına ve bankanın bu miktardan az olmamak üzere asgari ödeme tutarını belirleyebileceği" kararlaştırıldı.

Yönetmelikte başlığı, "Kredi kartı limiti ve asgari tutar" olarak değiştirilen 22. maddesine de şu fıkra eklendi:

"Kurul, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının görüşünü alarak, kredi kartlarında asgari tutarı dönem borcunun yüzde yirmisi ile yüzde kırkı arasında olacak şekilde belirlemeye ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşünü alarak kredi kartı limitine ilişkin bu maddede yer alan sınırlamaları değiştirmeye yetkilidir."

  • Bu oran, 13 Haziran 2019 tarihli Resmi Gazete'de, asgari yüzde 30 ve yeni kartlarda ilk bir yıl boyunca yüzde 40 olarak belirlenmişti.

THY iç hatlarda sadece 14 ile uçacak
EKONOMİ
THY iç hatlarda sadece 14 ile uçacak

İhracatçılardan stok yapan vatandaşlara 'paniğe gerek yok' mesajı
EKONOMİ
İhracatçılardan stok yapan vatandaşlara 'paniğe gerek yok' mesajı

Çiftçinin kredisine 2 ay faizsiz erteleme
EKONOMİ
Çiftçinin kredisine 2 ay faizsiz erteleme
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.