|

Markette 5 litreydi evde 4,5 litre çıktı: Uzmanlar uyarıyor 115 bin TL cezası var

Fahiş fiyat denetimleri ülke genelinde çok sayıda markette devam ederken ortaya çıkan gramaj oyunları ise şaşırtıyor. Bir marketten aldığı 5 litre yağın evde 4,5 litre olduğunu görünce yetkililere şikayette bulunan vatandaş denetimlerin artmasını isterken, tüketici birlikleri ise çıkan yeni bir yasal düzenlemeye işaret ederek bu tarz ürünlerin fotoğraflarının çekilerek bakanlık ile paylaşılmasını talep ediyor. Yapılacak inceleme sonrasında söz konusu ihlalin tespit edilmesi halinde 115 bin TL'ye kadar cezai işlem uygulanıyor.

Kenan Biter
11:23 - 30/09/2021 Perşembe
Güncelleme: 10:43 - 1/10/2021 Cuma
Yeni Şafak
Bakanlık müfettişleri 81 ilde fahiş fiyat denetimlerini aralıksız devam ettiriyor.
Bakanlık müfettişleri 81 ilde fahiş fiyat denetimlerini aralıksız devam ettiriyor.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un talimatıyla beş zincir marketteki ürünlerde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için ticaret müfettişleri görevlendirilirken, ülke genelinde çok sayıda il ve ilçede ise zabıta ekipleri indirim ve fırsat ürünlerinin fotoğraflarını çekerek, etiketle kasa fiyatlarının tutup tutmadığı inceliyor.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu hükmünce yapılan denetimlerde çok sayıda ürün üzerinden tüketiciyi yanıltıcı işlemler ise tespit edilerek cezai işlem uygulandı.

MARKETTE 5 LİTREYDİ EVDE 4.5 LİTRE ÇIKTI

Marketten 69.95 TL’ye 5 litre yağ satın alan Sefa Şişman isimli vatandaş eve gittiğinde yağın 4.5 litre olduğunu görünce şaşırdı. Marketten aldığı kasa fişinde de 5 litre yazdığını gören Şişman durumu yetkililerle paylaşarak denetimlerin artmasını istedi.


200 GRAMLIK PAKETTE 150 GRAM CEVİZ SATTI

Bakanlığın bir başka şikayet üzerine yaptığı denetimde ise yine bir market şubesinde ceviz paketlerinde oynanan oyun ortaya çıkarıldı.
Marka bir ürüne ait ceviz içi paketinin 200 gramının 12.45 liraya satıldığına yönelik reklam yapan market, vatandaşlara bu fiyattan 150 gram ceviz sattı.
Kampanyalı ürünün satışa sunulurken reklamının 200 gram olarak yapıldığı, ancak tüketici tarafından Bakanlığa sunulan kasa satış fişi ile reyonda yer alan ürün görseline ait fotoğrafta ürünün 150 gram olduğu belirlendi.

ALDATICI UYGULAMA KAPSAMINA ALINDI

Marketlerdeki gramaj oyununa ilişkin yenisafak.com'a konuşan ve geçtiğimiz nisan ayında uygulanmaya başlayan yasal düzenlemeye dikkat çeken Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu,
çıkarılan yasa ile gramaj değişikliğinin belli edilmeden mevcut ambalajların kullanılmasının aldatıcı ticari uygulama kapsamına
alındığını kaydetti.

PAKETİN ÖN YÜZÜNDE GÖRÜLEBİLİR ŞEKİLDE OLMALI

'Gramajı mı değiştirdin, bunu ambalajda görülecek şekilde belirtmen gerekiyor.'' diyerek sözlerini sürdüren Ağaoğlu, ''
Diyelim ki 200 gramlık bir fındık paketi 180 grama düştüyse ön yüzüne 180 gram olduğunu görünür bir şekilde yazılması gerekiyor.
Bu şekilde bir ifade ancak yeni düzenlemeye göre firmayı cezai yaptırımdan kurtarabiliyor.'' dedi.

115 BİN TL'YE KADAR CEZASI VAR

Aksi halde gramaj üzerinden yapılan oynamaların
paket üzerinde belirtilmemesi halinde cezaların 11 bin 500 TL'den başlayarak 115 bin TL'ye kadar çıktığını aktaran Ağaoğlu
, ''Yani yönetmeliğimiz diyor ki bu ihlal yurt çapında yapılıyorsa bakanlık 115 bin TL'ye kadar ceza uygulayabilir.'' diye ifade etti.

FOTOĞRAFINI ÇEKİP ŞİKAYET EDİN

Kendilerine de bu yönde çok sayıda şikayet gelmeye devam ettiğine vurgu yapan Ağaoğlu, vatandaşlara bu yönde bir ürünle karşılaşmaları halinde
söz konusu ürünün ve fiyatının fotoğraflarını çekerek bakanlığın mobil tüketici uygulaması üzerinden şikayette bulunmaları
yönünde tavsiyede bulunduklarını belirtti.
#​Ticaret Bakanı Mehmet Muş
#Fahiş fiyat
#Zincir market
#Gramaj oyunu
#Gramaj
#Aydın Ağaoğlu
#Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı
#Kenan Biter
3 yıl önce