Ekonomi Toyota Türkiyeden hayati çağrı Yaralanabilirsiniz

​​Toyota Türkiye’den hayati çağrı: Hava yastıkları yaralayabilir

Toyota Türkiye’den hayati çağrı: Yaralanabilirsiniz

Toyota Türkiye'den çok önemli bir geri çağırma uyarısı geldi. Araç sahiplerine gönderilen yazıda, hava yastıklarındaki problemden kaynaklı kaza anında araçtakilerin yaralanabileceği vurgulanarak söz konusu araçların ücretsiz hava yastığı değişimi için servislere getirilmesi istendi. Aynı uyarıda değişime gelmeyen araçların ise bakanlığa bildirilerek trafikten geçici veya süreli olarak men edileceği belirtildi.

Ömer Faruk Aktaş Yeni Şafak
Toyota farklı nedenlerden ötürü geçtiğimiz aylarda milyonlarca aracını geri çağırmıştı.
Toyota farklı nedenlerden ötürü geçtiğimiz aylarda milyonlarca aracını geri çağırmıştı.

Japon otomotiv devi Toyota’nın geri çağırmalarla başı dertte. Geçen aylarda kalkışta yaşanan tekleme problemi nedeniyle 2,43 milyon aracı geri çağıran Toyota, hava yastık problemleriyle de gündemden düşmüyor.

Çok önemli geri çağırma

Toyota Türkiye tarafından müşterilerine ‘önemli’ başlığıyla yapılan uyarıda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile ortak çalışma yürütüldüğü açıklandı.

Yürütülen çalışmalar sonucunda müşterilerin güvenliği için çok önemli bir geri çağırma kampanyasının başlatıldığı belirtildi.

Hava yastıkları yaralayabilir

Müşterilere gönderilen uyarıda şu açıklamalara yer verildi:

“Araçlarda kullanılan hava yastığı fişeklerinin içindeki itici gazı oluşturan malzeme, zaman içerisinde yüksek nem, yüksek sıcaklık ve ani sıcaklık değişimlerine maruz kaldığında bozulabilmektedir. Bu durumda olan bir hava yastığı fişeği, kaza anında patlayabilmekte ve oluşan metal parçaları, yüksek bir hızda aracın içerisine saçılarak araçta bulunanların yaralanmasına neden olabilmektedir.

Hava yastığı kaza testi

Değişen hava yastıkları Bakanlığa rapor edilecek

  • Olası bir riske karşı önlem almak üzere, ilgili hava yastığı fişeğini ücretsiz değişimi için en kısa sürede yetkili servislerimize gelmeniz gerekmektedir. Güvenliğiniz ile ilgili olan bu önemli onarımın aracınız uygulanıp uygulanmadığı ilgili Bakanlıklara da ayrıca raporlanacaktır.

Getirmeyenin aracı trafikten men edilecek

Tarafımızdan Bakanlığa yapılacak raporlama sonrasında 22.02.2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan, “Otomotiv Ürünlerine İlişkin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği’ne göre; araç sahiplerine yapılan bildirimlere rağmen yükümlülüklerini yerine getirmeyen müşterilerin araçları, trafikten geçici veya sürekli olarak men edileceği TÜV Türk periyodik muayenelerinden de kusurlu sayılabileceğini bilginize sunarız.”

Ayrıca, Toyota Türkiye tarafından yapılan uyarıda, “Tüm işlemleri ücretsiz olarak yapmaktan memnuniyet duyacağız” denildi.

2,4 milyon aracı geri çağırmıştı

Toyota, Ekim ayında 2008-2014 model Prius ve Auris modellerinden toplamda 2,43 milyon aracı servislere çağırmıştı. Araçların kalkışta yaşanan tekleme problemi nedeniyle geri çağrıldığı belirtilmişti.

REKLAM

19 milyon kişi bir faturasını bedavaya getirebilir
EKONOMİ
19 milyon kişi bir faturasını bedavaya getirebilir

Evlenen gençlere 15 bin TL destek: 2019'da başlıyor
EKONOMİ
Evlenen gençlere 15 bin TL destek: 2019'da başlıyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.