Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi Büyüme rakamları belli oldu Üçüncü çeyrekte 6,7 büyüdük

Büyüme rakamları belli oldu: Üçüncü çeyrekte 6,7 büyüdük

Türkiye ekonomisinin bu yılın üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamları açıklandı. Türkiye ekonomisi, yeni tip koronavirüs salgınının etkilerine rağmen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 6,7 büyüdü.

Haber Merkezi AA
Türkiye ekonomisinin bu yılın üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamları açıklandı mı?
Büyüme rakamları açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın üçüncü çeyreğine (temmuz-eylül) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı.

  • Buna göre, GSYH tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bu yılın üçüncü çeyreğinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerine rağmen geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,7 arttı.

Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH tahmini, bu yılın üçüncü 3 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22,6 artarak 1 trilyon 419 milyar 483 milyon lira olarak gerçekleşti.

GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde bu yılın üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla zincirlenmiş hacim endeksi olarak finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 41,1, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 15, sanayi yüzde 8, inşaat yüzde 6,4, tarım yüzde 6,2, diğer hizmetler faaliyetleri yüzde 6, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 2,8, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 2,4 ile hizmetler yüzde 0,8 arttı. Mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri ise yüzde 4,5 azaldı.

TÜİK, bu yılın birinci ve ikinci çeyrek rakamlarında da revizyona gitti.

AA Finans Büyüme Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) 3. çeyrekte yüzde 5 büyümesini öngörmüştü.

Merkez Bankası Başkanı Ağbal'dan toparlanma mesajı: Risklerin azaltılmasına destek olacak
EKONOMİ
Merkez Bankası Başkanı Ağbal'dan toparlanma mesajı: Risklerin azaltılmasına destek olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faiz sebeptir, enflasyon neticedir
EKONOMİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faiz sebeptir, enflasyon neticedir

Bakan Elvan: 2020 yılında büyümenin yüzde 0,3 olmasını bekliyoruz
EKONOMİ
Bakan Elvan: 2020 yılında büyümenin yüzde 0,3 olmasını bekliyoruz
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.