Gündem 15 Temmuzun ikinci 15 dakika detayı

15 Temmuz'un ikinci '15 dakika' detayı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaris'te kaldığı otelden, darbeci hainlerden 15 dakika önce ayrılmıştı. FETÖ'cü hainlerin, Dalaman Havalimanı'nda bekleyen ATA uçağını da Erdoğan'ın helikopterle gelişinden 15 dakika önce kontrol edip, ayrıldığı ortaya çıktı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
15 Temmuzun ikinci 15 dakika detayı
Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmaya göre, Erdoğan'ı almak için İzmir'den gelen ATA uçağının inişi sırasında Dalaman Havalimanı'nı tarayan kameralara, uçak görüş açısına girdiğinde elle müdahale yapıldı. Kameralar havalimanı çatısını gösterdiği anlarda uçağa bakan hainler, içinde olduğunu düşündükleri Erdoğan'ı göremeyince de aldatıldıklarını zannedip helikopterle ayrıldı. 15 dakika sonra da Erdoğan ve ailesini taşıyan polis helikopteri, havalimanına yaklaşık 6-7 metre yükseklikten uçarak geldi. Marmaris'teki otelden de darbeci askerlerden 15 dakika önce ayrılan Erdoğan ve ailesi, ATA uçağı ile İstanbul'a hareket etti. Sabah'ın elde ettiği bilgilerde, darbecilerin Erdoğan'ı alıp götüreceği İsviçre bayraklı bir uçağın hazır bekletildiği görülüyor.

Erdoğan'ı Marmaris'teki otelden Dalaman Havalimanı'na getiren helikopterin, darbecilerin havalimanından ayrılışının ardından geldiği dikkat çekiyor. Helikopter inince, Erdoğan ve ailesi kısa sürede ATA'ya geçiyor. Ancak pilota hemen kalkış izni verilmiyor. İnmek üzere olan yabancı bir uçağı gerekçe gösteren kule görevlisi, turist kafilesinin inişinden sonra kalkışa izin veriyor. Böylece ATA uçağının hareketi geciktiriliyor.


Erdoğan'a yönelik suikast girişiminin yeni görüntüleri
OYNAT 01:12
Erdoğan'a yönelik suikast girişiminin yeni görüntüleri
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı Marmaris'teki otele düzenlenen saldırı anına ilişkin yeni kamera görüntüleri ortaya çıktı.


B PLANI YATLA KAÇIRMAK
Dalaman Havalimanı'ndaki İsviçre uçağı dışında, bir de sahilde bekleyen yat bulunduğu, bunun Erdoğan'ın kaçırılması için ikinci bir plan olduğu belirtiliyor. Üstelik yatın üzerinde bir helikopter de olduğu görülüyor. Soruşturma kapsamında kuledeki 3 hava kontrol görevlisi şüphelinin gözaltına alındığı, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldıkları belirtildi. Şüphelilerin FETÖ/PDY lehine Whatsapp yazışmalarının bulunması da bir başka önemli ayrıntı. Ayrıca ATA uçağının tarifeli uçak gibi uçuş kaydına sokulmasına rağmen, tescili 'TC ATA' olarak bırakıldığı için adım adım izlenebildiği de anlaşıldı. Uçağın tescil kaydını değiştirmeyen görevlilerin kasıtlı hareket edip etmedikleri araştırılıyor.


Türkiye’nin kaderini değiştiren 15 dakika
GÜNDEM
Türkiye’nin kaderini değiştiren 15 dakikaCumhurbaşkanı Erdoğan: Marmaris'te öldürülecektim
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Marmaris'te öldürülecektim6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.