Gündem ABD seçimlerinin sonucu F-35 ve S-400 için kritik öneme sahip

ABD seçimleri Türkiye'nin F-35 ve S-400 sürecini nasıl etkileyecek?

ABD seçimlerinin sonucu F-35 ve S-400 için kritik öneme sahip

ABD'de Kongre ara seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre Demokratlar, Temsilciler Meclisinde üstünlüğü Cumhuriyetçilerin elinden aldı. ABD Başkanı Trump'ın senatoyu kazanıp temsilciler meclisini kaybetmesinin yankıları devam ederken, seçimlerin Türkiye'ye yansımaları da merak ediliyor. SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü Murat Yeşiltaş, seçim sonuçlarının Türkiye ile ABD arasındaki F-35 ve S-400 konularını nasıl etkileyeceğini yenisafak.com için değerlendirdi.

Sertaç Aksan Yeni Şafak
ABD ara seçimleri sonrası oluşan tablo, Türkiye'nin F-35 ve S-400 süreçlerini de doğrudan etkileyebilir.
ABD ara seçimleri sonrası oluşan tablo, Türkiye'nin F-35 ve S-400 süreçlerini de doğrudan etkileyebilir.

ABD'de son yılların en kritik ara seçimlerinden biri gerçekleşti. Son seçimlerin aksine oldukça üst düzey bir katılım oranına ulaşılan seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre Senato'da Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi'nde Demokratlar kazandı.

Seçimleri kimi çevreler Trump için 'çok ciddi bir uyarı' olarak nitelendirirken, Başkan Trump paylaştığı tweet'te "Bu gece muhteşem bir başarıydı, herkese teşekkürler" ifadesini kullandı.

Savunma Bakanlığı'nın raporu büyük önem taşıyor

ABD'deki seçimlerin Türkiye'ye etkileri üzerine farklı görüşler ortaya çıkarken, iki ülke arasındaki F-35 ve S-400 savunma sisteminin Rusya'dan satın alınmasına ilişkin sürecin ne yöne evrileceği de merak konusu oldu.

  • Hatırlanacağı üzere Trump'ın onayladığı savunma bütçesinde Türkiye açısından kritik bir nokta vardı. Buna göre, ABD Savunma Bakanı James Mattis'in 90 gün içinde kongreye Türkiye’nin F-35 projesindeki rolüne, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alınmasına ve Türkiye ile ABD arasındaki askeri ilişkilere dair kapsamlı bir rapor sunma maddesi bütçede yer alıyordu.

ABD'nin Türkiye kararı F-35 takvimini doğrudan etkileyecek
GÜNDEM
ABD'nin Türkiye kararı F-35 takvimini doğrudan etkileyecek

SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü Murat Yeşiltaş, yenisafak.com'a yaptığı açıklamada, her iki konu için de asıl dönüm noktasının bu rapor olduğuna dikkati çekerek, mevcut bazı sinyallerin 'raporun iyi yönde çıkacağı' beklentisini oluşturduğunu söyledi.

ABD uzlaşı kanalı arıyor

ABD yönetiminin Türkiye ile hem F-35 hem de S-400 konusunda 'uzlaşı zemini' aradığına vurgu yapan Yeşiltaş, şöyle devam etti:

Amerikan yönetimi bu gibi durumlarda 'tamamen kestirip atmak' gibi bir niyet taşımıyor. Müzakere zeminini mümkün olduğunca canlı tutmaya çalışıyorlar. S-400 konusunda Hindistan ile böyle bir süreç yürüttüler.

Yeni bir kriz dönemi başlayabilir

  • ABD'nin nihai hedefi, 'S-400'lerin Türkiye'ye gelmemesi' olursa, gelecek dönemlerde yeni krizler bizi bekleyebilir. Çünkü her ne kadar Rahip Brunson olayıyla başlayan ve dün PKK elebaşılarına ABD yönetimince 12 milyon dolar ödül konmasının ardından yumuşayan bir atmosfer olsa da bu süreçte senatörlerden herhangi bir açıklama gelmemesi dikkate değer.

Bu kapsamda Savunma Bakanlığı'ndan gelecek rapor olumsuz çıkarsa Türkiye ile ABD arasında yeniden ciddi sıkıntılı bir süreç başlayabilir."

ABD basını: Trump için belirsiz sonuç ve mağlubiyet
DÜNYA
ABD basını: Trump için belirsiz sonuç ve mağlubiyet

Trump'tan ilk açıklama: Muazzam bir başarı
DÜNYA
Trump'tan ilk açıklama: Muazzam bir başarı

ABD'de ara seçimlerinde Temsilciler Meclisi'ni Demokratlar kazandı
DÜNYA
ABD'de ara seçimlerinde Temsilciler Meclisi'ni Demokratlar kazandı
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.