Gündem ABDye güven yok

ABD’ye güven yok

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin sorgulandığı araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı. Katılımcıların yüzde 41,4’ü ABD’yi “sözüne güvenilmez bir ülke” olarak tanımladı. “ABD’yi tek kavram ile özetlemeleri” istenen kişilerin yüzde 58,9’u “sömürgeci”, yüzde 23,5’i “düşman”, yüzde 16’sı ise “menfaatçi” cevabını verdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
ABD’nin terör örgütü olarak görmediği PYD/YPG’ye bir de askeri destek vermesi büyük tepki çekiyor. “Şahin Cilo” kod adlı terörist Ferhat Abdi Şahin, sahada ABD’li bir askeri yetkili ile böyle görüntülenmişti.
ABD’nin terör örgütü olarak görmediği PYD/YPG’ye bir de askeri destek vermesi büyük tepki çekiyor. “Şahin Cilo” kod adlı terörist Ferhat Abdi Şahin, sahada ABD’li bir askeri yetkili ile böyle görüntülenmişti.

Araştırma şirketi Areda Survey Türkiye ile ABD ilişkilerini ele alan bir araştırma gerçekleştirdi. 4 bin 36 kişi ile 5-11 Ekim tarihleri arasında yapılan çalışmada ekonomik yatırımlar, Türkiye ile ABD ilişkileri ve Türkiye’nin dış politikası gibi konular ele alındı. Vatandaşların yüzde 49,3’ü Türkiye’nin NATO’da kalmaya devam etmesi gerektiğini söylerken, yüzde 33,8’i ise NATO’dan çıkması yönünde görüş bildirdi.

SÖMÜRGECİ VE TERÖR DESTEKÇİSİ

Araştırmaya katılanların yüzde 41,4’ü, iki ülke arasında yaşanan sorunların ABD’nin vaadlerini yerine getirmeyen, sözüne güvenilmez bir ülke olmasına, yüzde 28,5’i ABD’nin Ortadoğu başta olmak üzere dünyada sömürgeci devlet gibi davranmasına, yüzde 12,5’i ise ABD’nin PKK/PYD/YPG’yi terör örgütü olarak görmemesine bağladı.

ABD SÖMÜRGECİ DÜŞMAN VE MENFAATÇİ

Katılımcıların yüzde 59,6’sı ABD’nin Türkiye’yi mecburen işbirliği yapması gereken bir ülke olarak gördüğünü söylerken, yüzde 12,9’u “düşman ülke” olarak gördüğünü, yüzde 10,3’ü ise “stratejik ülke” olarak değerlendirdiğini aktardı. “ABD’yi tek kavram ile tanımlamak gerekirse nasıl tanımlarsınız?” sorusuna katılımcıların yüzde 58,9’u “sömürgeci” derken, yüzde 23,5’i “düşman”, yüzde 16’sı ise “menfaatçi” cevabını verdi.

TÜRK DÜNYASI İLE İŞBİRLİĞİ VURGUSU

  • Türkiye’nin dış politikasını yürütürken Türk dünyası ülkeleriyle işbirliği yapması gerektiğini söyleyenlerin oranı yüzde 45,1 oldu. Katılımcıların yüzde 15,3’ü Avrupa Birliği, yüzde 10,6’sı İslam İşbirliği Teşkilatı ülkeleriyle işbirliği vurgusu yaptı. Ankete katılanların yüzde 45,9’u Türkiye’yi Türk dünyasının bir parçası olarak görürken, yüzde 27’si İslam dünyasının bir parçası, yüzde 17’si de Avrupa’nın bir parçası olarak gördüğünü belirtti.

ABD Gülen’i iade etmez
GÜNDEM
ABD Gülen’i iade etmez
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İdlib diplomasisi
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İdlib diplomasisi

Suriye'nin İdlib kentinde Esed rejimi tarafından düzenlenen hain saldırıların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın dört bir yanından birçok ülkenin lideriyle görüşmeler gerçekleştirdi. İkili görüşmelerde bölgesel meseleler üzerinde iş birliği ve ortak çalışma konuları masaya yatırıldı.
İdlib'de rejim saldırısı: 1 askerimiz şehit oldu 2 askerimiz yaralı
Gündem

İdlib'de rejim saldırısı: 1 askerimiz şehit oldu 2 askerimiz yaralı

Milli Savunma Bakanlığı, İdlib bölgesinde rejim tarafından düzenlenen topçu saldırısında 1 askerin şehit olduğunu, 2 askerin yaralandığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Ateşkesi sağlamak üzere İdlib bölgesinde bulunan unsurlarımıza Rejim tarafından düzenlenen topçu saldırısında 1 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 2 kahraman silah arkadaşımız da yaralanmıştır. Bölgede ateş altına alınan rejim hedefleri vurulmaya devam edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.
ABD Başkanı Trump'tan Taliban açıklaması: Anlaşma törenine katılacağım
Dünya

ABD Başkanı Trump'tan Taliban açıklaması: Anlaşma törenine katılacağım

ABD Başkanı Donald Trump, yakında Taliban ile yapılacak anlaşmanın törenine katılacağını, Savunma Bakanı Mark Esper'in de Afganistan hükümeti ile ortak bir bildiri yayımlayacağını belirterek, "Taliban ve Afganistan hükümeti taahhütlerini yerine getirirse, Afganistan'daki savaşı bitirmek adına güçlü bir yolumuz olur ve askerlerimizi ülkemize geri getirebiliriz" ifadelerini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.