Gündem Bülent Arınç YİK üyeliğinden istifa etti

Bülent Arınç YİK üyeliğinden istifa etti

Bülent Arınç, tartışmaların ardından Yüksek İstişare Kurulu üyeliği görevinden istifa ettiğini açıkladı. Arınç sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Kurul üyeliği görevimden ayrılma talebimi Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettim ve kendileri de bunu uygun gördüler. Karşılıklı iyi niyet temennileriyle helalleştik ve görevimden ayrıldım" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Bülent Arınç
Bülent Arınç

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, tepki çeken açıklamalarının ardından bugün saat 15.00’da istifasını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sundu. Erdoğan ile telefon görüşmesi yapan Arınç, YİK üyeliğinden istifa etmesinin doğru olacağı kanaatini dile getirdi. Erdoğan da bu sözlerinin ardından istifasını onayladı. Arınç istifa metnini sosyal medya hesabından paylaştı.

"YİK üyeliği görevimden ayrılmamın daha uygun olacağına karar verdim"

Arınç Twitter hesabından paylaştığı istifa metninde şu ifadeleri kullandı: "Bir televizyon kanalında yaptığım konuşmalar, kamuoyunda yoğun tartışmalara neden olduğundan aşağıdaki açıklamayı yapma ihtiyacı hissettim. Konuşmamın ana ekseni, yargıda yapılacak reform konusuydu. Bir hukukçu olarak bu konudaki görüşlerimi açıkladım. Ömrüm boyunca hukukun üstünlüğünü ve adalet kavramını savunan birisi olarak yine aynı görüşlerimi dile getirdim. Gazeteci arkadaşımız program esnasında soru sorarken isim zikrettiğinde, ‘İsimler üzerinden tartışmayalım’ diye altını çizmeme rağmen evrensel hukuk, adalet ve yargının sorunları üzerine dile getirdiğim fikirlerimin bu isimlerin gölgesinde kalmasından ve meselenin özünün kaçırılmasından üzüntü duyduğumu belirtmeliyim.

  • Tartışmalar öylesine yanlış yere götürüldü ki, beni Yasin Börü’nün katilleriyle, 15 Temmuz şehitlerimizin katilleri FETÖ ile yan yana gösterme gafletine kadar gitti. Asla bu ithamları kabul etmiyorum ve reddediyorum. Yasin Börü için döktüğüm gözyaşı da terör örgütleri FETÖ ve PKK’ya yönelik sözlerim ve tavrım da bellidir. Tüm bunları burada yeniden dile getirmeyi kendime zul sayarım.

Yine aynı televizyon programında dile getirdiklerim, Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi olmam hasebiyle farklı yönlere çekildi. Oysaki programda görüşlerimi, YİK üyesi olarak değil, TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç olarak açıkladığımı defalarca belirttim.

"Görevimden ayrılmamın daha uygun olacağına karar verdim"

Konuşmama yönelik seviyeli ve saygın eleştirilerin tümüne saygı duyuyor ve not alıyorum. Ancak şahsıma karşı içlerinde duydukları kin ve nefretlerin dışa vurumu olan seviyesiz hakaretleri sahiplerine iade ediyorum. Türkiye’nin yargı, ekonomi ve başka alanlarda reformlara duyduğu ihtiyaç aşikardır. Ülkemizin rahatlamasına ve milletimizin dertlerine çare bulunmasına ihtiyaç vardır. Bahsi geçen televizyon programında da defalarca belirttiğim üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yöndeki iradesini gördüm ve destekliyorum. Ancak benim konuşmamın, şahıslar üzerinden farklı zeminlere kaydırılması sebebiyle, reform çalışmalarını engelleyeceğine dair kaygılandığımdan, Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği görevimden ayrılmamın daha uygun olacağına karar verdim.

  • Kurul üyeliği görevimden ayrılma talebimi Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettim ve kendileri de bunu uygun gördüler. Karşılıklı iyi niyet temennileriyle helalleştik ve görevimden ayrıldım.

"AK Parti'yi desteklemeye devam edeceğim"

Bu süre zarfında verimli çalışmalar sürdürdüğüm Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Yüksek İstişare Kurulu üyesi arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç bilirim. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve AK Parti’nin ülke yararına yapacağı her türlü çalışmayı, milletin faydasına olacak her türlü reformu destekleyeceğimin bilinmesini isterim. Hayatım boyunca doğru söz, doğru ilke, dürüstlük ve vicdanımın sesi rehberim oldu. Bu yüzden çok bedel ödedim ama bundan asla vazgeçmedim. Bundan sonra da vazgeçmeyeceğim. Derdimiz memleket derdidir. Memleketimizin huzura, refaha ve mutluluğa kavuşması için ne fedakârlık yapmamız gerekirse, tereddüt etmeden yaparız. Yeter ki vatan sağ olsun.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kavala'larla hiçbir zaman bir arada olamayız
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kavala'larla hiçbir zaman bir arada olamayız

İletişim Başkanlığı doğruladı

İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, Arınç'ın istifasının kabul edildiği belirtilerek, "Sayın Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliği görevinden ayrılmayı talep etmiş, sayın Arınç'ın talebi Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan CHP'ye: Düşün bu ülkenin ve milletin yakasından
OYNAT 00:59
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan CHP'ye: Düşün bu ülkenin ve milletin yakasından
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Isparta, Burdur, Gümüşhane, Kastamonu ve Sinop 7. Olağan İl Kongreleri'ne canlı bağlantıyla katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 'CHP'nin ve arkasındaki mahfillerin dümen suyuna girenlere, siz gidin heykellerinizle, iç kavgalarınızla, karanlık pazarlıklarınızla uğraşın. Düşün bu ülkenin ve milletin yakasından diyoruz' ifadelerini kullandı.

Bülent Arınç'tan Demirtaş ve Kavala açıklaması

Bülent Arınç, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında, eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tahliye olabileceğini ve gezi olaylarını finanse eden Osman Kavala'nın tutuklu kalmasına hayret ettiğini söylemişti. Açıklamaları büyük tepki toplayan Arınç'a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da sert eleştiri gelmişti. Erdoğan, "Hiç kimsenin şahsi ifadeleri, Cumhurbaşkanı ile hükümetimizle partimizle ilişkili hale getirilemez" Gezi olaylarının finansörü olanlarla, Kavala'larla hiçbir zaman bir arada olamayız. Bizim ne dediğimiz, nerede durduğumuz, nereye gittiğimiz bellidir ve istikametimizde en küçük bir değişiklik yoktur" ifadelerini kullanmıştı.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.