Gündem Darbe planı ayakkabıda

Darbe planı ayakkabıda

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe planlaması ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in derdest edilerek Akıncı Üssü'ne götürülmesi planı Güler'in emir subayı Binbaşı Mehmet Akkurt'un Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Lojmanları'ndaki konutunda yapılan aramada yatak odasındaki erkek ayakkabısı içinden çıktı. Güler'in emir astsubayı şüpheli Lütfi Karaca'nın da Akkurt'un evindeki ayakkabıdan ele geçirilen not ve krokilerden Güler'in kaçırılması planında görevlendirilenler arasında olduğu anlaşıldı.

Haber Merkezi Diğer
15 Temmuz'da Genelkurmay 2. Başkanı Org. Yaşar Güler'in Akıncı'ya götürülmesi planı Bibbaşı mehmet Akkurt'un ayakkabısından çıktı.
15 Temmuz'da Genelkurmay 2. Başkanı Org. Yaşar Güler'in Akıncı'ya götürülmesi planı Bibbaşı mehmet Akkurt'un ayakkabısından çıktı.
Darbe girişimini planlayan 38 kişilik Yurtta Sulh Konseyi'nin bulunduğu 221 şüpheli hakkında hazırlanan Genelkurmay karargâhında yaşananlara ilişkin 2 bin 581 sayfalık iddianamede FETÖ'nün TSK içinde yıllar boyu nasıl yapılandığı detaylarıyla anlatıldı.

İddianamede şu ifadelere yer verildi:

"FETÖ hakkında gerek TSK içinde gerekse de ulusal yargı kurumlarında yürütülen soruşturmalar akamete uğratılmıştır. 'Askeri liseye soktuğu bir çocuğu 40 yıl sonra orgeneral yapmayı hedefleyen bir örgüt, çok tehlikeli bir örgüttür' gerçeği göz ardı edilmiştir. TSK'nın kendi içinden istihbarat üretme yeteneği elinden alınmış, diğer istihbarat birimlerinden örgütle ilgili gelen istihbarat kesilmiş, oldukça azalmış ve böylece örgüt her geçen yıl TSK içindeki mevcudiyetine artırmış, serpilerek güçlenmiştir. Nihai olarak FETÖ son 15 yılda TSK'yı tamamen kendi amaçları doğrultusunda yönlendirecek bir güce erişmiştir."

"Aksoy'u görevlendirdi"

İddianamede, darbe girişiminde aktif şekilde yer alan ve olay gecesi meydana gelen çatışmada ölen Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in emir subayı Binbaşı Mehmet Akkurt'un, darbe girişiminden bir gün önce 14 Temmuz'da tatilde olan Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda (ÖKK) görevli Binbaşı Abdurrahim Aksoy'u acil olarak Ankara'ya çağırdığı belirtildi.

Akşam Ankara'ya gelen Aksoy'la Akkurt'un buluştukları belirtilerek, "Akkurt'un, darbe yapılacağını, evinde yapılan aramada ayakkabı içinde ele geçirilen plandan da anlaşılacağı üzere, darbe girişiminin 16 Temmuz 2016 saat 03.00'de başlayacağını, kendisine de bu faaliyet kapsamında Yaşar Güler'i konutundan kaçıracak ekip içinde görev verildiğini söylediği, şüphelinin verilen bu görevi kabul ettiği" anlatıldı.

"Yaşar Güler darbecilere 'öleceksiniz' diye bağırdı"
GÜNDEM
"Yaşar Güler darbecilere 'öleceksiniz' diye bağırdı"

"Yukarıda leş varmış"

İddianamede, Mehmet Akkurt'un, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Lojmanları'ndaki konutunda mahkeme kararıyla arama yapıldığı belirtilerek 29 Temmuz 2016'da yapılan aramada, yatak odasında Tergan yazılı erkek ayakkabısı içerisinde yedi adet, üzerinde el yazısı ile not ve krokiler bulunan A4 kağıtlarının bulunduğu kaydedildi.

Milliyet'in haberine göre iddianamede, elde edilen not kağıtlarında darbe planlaması ve Orgeneral Güler'in derdest edilerek Akıncı Üssü'ne götürülmesi planı ile ilgili notların yazılı olduğu anlaşıldı.

İddianamede, 16 Temmuz 2016 günü 02.45'de ÖKK personeli Binbaşı Abdurrahim Aksoy'un, Genelkurmay karargâh katı koridorunda şüpheliler Tuğamiral Sinan Sürer, Gökhan Balcı ile darbeyi engellemek için karargâha gelen ve o sırada genel sekreterlik katında bulunan sivil vatandaşlara ateş açtıkları, iki sivil vatandaşın şehit olduğu belirtildi.

Uzman Çavuş Cahit Kükey, ifadesinde, Aksoy'un MEBS Başkanı'nın odasında yerde yatan şahsı yumruklayarak, "Cumhurbaşkanı, Başbakan gelip seni kurtarsın" dediğini iddia etti. Kükey, “Abdurrahim Binbaşı bana, 'yukarıda leş varmış, onları dışarı atın' dedi. Abdurrahim Binbaşı'nın, 'bu kişileri ben vurdum' dediğini duydum" dedi.

Darbeci hainler öldürdükleri vatandaşı koridorda sürüklediler!
OYNAT 01:13
Darbeci hainler öldürdükleri vatandaşı koridorda sürüklediler!
Genelkurmay karargahından 15 Temmuz gecesine ait yeni görüntüler yayınlandı. Güvenlik kamerasına takılan görüntüde, sivil kıyafetli bir darbecinin darbeyi püskürtmek amacıyla karargah binasına giren bir vatandaşı uzun namlulu silahıyla öldürdükten sonra, şehidin diğer askerler tarafından koridorda sürüklendiği anlar yer alıyor.

Darbeci hainler Genelkurmay'a böyle girdi!
OYNAT 06:40
Darbeci hainler Genelkurmay'a böyle girdi!
15 Temmuz gecesi darbeci hainlerin Genelkurmay Başkanlığına giriş anları ilk kez yayınlandı. İddianamede yer alan 23 dakikalık görüntünün bir kısmı basınla paylaşıldı.


Genelkurmay'a yapılan baskının görüntüleri
FOTOĞRAF 9
Title
Genelkurmay Başkanlığı'na 15 Temmuz tarihinde yapılan baskın anının fotoğrafları ortaya çıktı.
Title
Darbeci askerleri komuta katına Korgeneral İlhan Talu alıyor.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Genelkurmay'a yapılan baskının görüntüleri
Genelkurmay Başkanlığı'na 15 Temmuz tarihinde yapılan baskın anının fotoğrafları ortaya çıktı. Darbeci askerleri komuta katına Korgeneral İlhan Talu alıyor.

Hacire ananın mutlu günü

Hacire ananın mutlu günü

​Evlat nöbetinin simge ismi, oğlunu evlendirdi.
Eski Alman bakandan itiraf

Eski Alman bakandan itiraf

​'Kürtler en iyi müttefikimizdi Batı olarak onları kullandık'.
Erdoğandanasker selamı

Erdoğan'dan
asker selamı

​Kahraman Mehmetçiğe Kayseri'den selam durdu.
PYD'nin kimyasal <br>silah tiyatrosu

PYD'nin kimyasal
silah tiyatrosu

Terör örgütü TSK yaptı dedi gerçek kısa sürede ortaya çıktı.
Olmazsa<br>başlarını ezeriz!

Olmazsa
başlarını ezeriz!

Erdoğan'dan çok sert 120 saatlik mutabakat uyarısı.
Sözler tutulmazsa <br>harekata devam edeceğiz

Sözler tutulmazsa
harekata devam edeceğiz

​Milli Savunma Bakanı Akar'dan Barış Pınarı açıklaması.
Pakdil'in tabutuna kuffiye örtüldü

Pakdil'in tabutuna kuffiye örtüldü

Güle güle devrimci şair...
22 Ekim paniği!

22 Ekim paniği!

14 kez saldırıp ABD'yi yardıma çağırdılar.
ABD silahları Kandil'e taşınıyor

ABD silahları Kandil'e taşınıyor

​3 bin tır silah ve cephane terör örgütü PKK'ya teslim edildi.
Buz tutmuş<br>kasaba:  Oymyakon

Buz tutmuş
kasaba: Oymyakon

Hava sıcaklığı rekoru eksi 65 derece ile kırıldı.

PKK'nın bırakıp kaçtığı cephanelik

PKK'nın bırakıp kaçtığı cephanelik

Rasulayn'da büyük miktarda mühimmat bulundu.
Mazlum Kobani'nin<br>iadesi istensin!

Mazlum Kobani'nin
iadesi istensin!

ABD ile aramızdaki 'suçlu iadesi anlaşması' uygulansın.
Teröristler keskin nişancılarla saldırdı

Teröristler keskin nişancılarla saldırdı

​Mutabakata rağmen YPG/PKK saldırı düzenledi.
Afrika ile ilişkilerimiz altın çağını yaşıyor

Afrika ile ilişkilerimiz altın çağını yaşıyor

​Cumhurbaşkanı, Afrika Ülkeleri Dini Liderler Zirvesinde konuştu.
Babasının <br>çektiği kredi ile ilk kez yüzünü gördü

Babasının
çektiği kredi ile ilk kez yüzünü gördü

​21 yaşındaki kızın nakil sonrası yaşadığı mutluluk.
Son 36 saatte<br>14 saldırı

Son 36 saatte
14 saldırı

​MSB, YPG/PKK'lı teröristlerin mutabakata uymadığını açıkladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.