GündemDeniz Harp Okulundaki darbe soruşturması tamamlandı

Deniz Harp Okulu’ndaki darbe soruşturması tamamlandı

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Deniz Harp Okulu’nde gerçekleşen eylemlerle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. Deniz Harp Okulu Komutanlığı Dekanı Deniz Kurmay Albay Çetin Özaktan’ın da aralarında bulunduğu 3’ü tutuklu 4 şüpheli hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

Haber MerkeziDiğer
15 Temmuz darbe girişimi davaları devam ediyor.
15 Temmuz darbe girişimi davaları devam ediyor.

FETÖ'nün Deniz Harp Okulu yapılanmasına yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı.

Aralarında Deniz Harp Okulu Komutanlığı Dekanı Deniz Kurmay Albay Çetin Özaktan, Deniz Harp Okulu Komutanlığı Dekan Sekreteri Yarbay Şükrü Bostan'ın, İstihbarat ve Güvenlik Şube Müdürü Yüzbaşı Basri Vural, Yalova Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Alay Komutanı Albay Fehmi Türksever da bulunduğu 3'ü tutuklu 4 şüpheli hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca iddianame düzenlendi.

Sabah'ın haberine göre Terör Savcısı Hikmet Pak tarafından hazırlanan iddianame kapsamında şüphelilere 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme', 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamaları kapsamında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

Dekan 'Deniz Okulu Komutanı' olarak atanmış

Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'ndan Sorumlu Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz tarafından onaylanan İddianamede, darbe girişimi sırasında Tuzla'da bulunan Deniz Harp Okulu Komutanlığı'nda görevli şüphelilerin eylemleri tek tek anlatıldı.

İddianameye göre şüphelilerden Dekan Çetin Özaktan sıkıyönetim listesinde 'Deniz Okulu Komutanı' olarak yer alıyor. Özaktan, 15 Temmuz saat 22.10 sularında resmi üniformasını giyerek dekanlık makam odasına intikal etti.

Çakınberk'i muhatap almadı

Deniz Harp Okulu Komutanı Mesut Özel'in kaçırılması davasında sanık olan Binbaşı Cüneyt Aydoğan, okul dekanı Çetin Özaktan'ın darbecilerin hazırladığı sıkıyönetim listesine göre Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevine getirildiğini söyledi.

Okul dekanı olan Çetin Özaktan'ın Deniz Harp Okulu Komutanının birlik içerisinde bulunmadığı durumlarda en kıdemli rütbeli olan Deniz Yüzbaşı Ahmet Çakınberk'i muhatap alması gerektiği halde şüpheli Binbaşı Cüneyt Aydoğan'ı muhatap aldığı iddianamede vurgulandı.

'Dekan ve sekreter de oradaydı'

İddianamede o gece yaşananları anlatan tanık Deniz Yüzbaşı Ahmet Çakınberk ifadesinde gece saat 02.00 sularında dekanlık odasına gittiğini odada İstihbarat Şube Müdürü Basri Vural, Yalova Meslek Yüksek Okulu Alay Komutanı Fehmi Türksever, Okul Alay Komutanı Uğur Yıldız, nöbetçi Amiri Cüneyt Aydoğan, Dekan sekreteri Şükrü Bostan ve Dekan Çetin Özaktan'ın olduğunu söyledi.

'Beni görünce tedirgin oldular'

Bu isimlerin kendisini gördükten sonra tedirgin olduğunu söyleyen Çakınberk, "Sıkıyönetim direktifi eklerini inceleyince dekan Çetin Özaktan'ın Komutan olarak atandığını gördüm. Odada bulunan şahısların aktif olarak darbe girişiminde rol oynadıklarını anladım' dedi. Çakınberk, Yalova Meslek Yüksek Okulu Alay Komutanı Fehmi Türksever'in görev yeri ile ilgisiz olarak o gece orada bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Aydın'da hırsızlar polisle çatıştı
Gündem

Aydın'da hırsızlar polisle çatıştı

Aydın’ın Koçarlı ilçesinde dur ihtarına uymayan aracı kovalayan polis ekipleri ile kaçan zanlılar arasında silahlı çatışma çıktı. Çatışmada kullandıkları silahın kurşunun bitmesi üzerine şüpheliler silahı bırakıp dağlık alanda izlerini kaybettirdi.
Oda TV yazarı eski Amiral'den PKK'lılara güzelleme: Onlar da Müslüman
Gündem

Oda TV yazarı eski Amiral'den PKK'lılara güzelleme: Onlar da Müslüman

2008 - 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevi yapan Oda TV Yazarı eski Tuğamiral Türker Ertürk’ün yazdıkları kan dondurdu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın "Vatan, millet, din ve bayrak uğruna hayatlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kendilerini minnetle yâd ediyoruz…" ifadesini hazmedemeyen Ertürk, Akar’ın “din uğruna” ifadelerine muhalefet edeyim derken içindeki İslam hazımsızlığını da ortaya çıkardı. Oda TV yazarı eski Tuğamiral Türker Ertürk bununla da kalmadı, “Karşımızda bize direnç gösterenler de toprak bütünlüğümüze tehdit teşkil edenler de Müslüman” diyerek Marksist örgüt PKK'lıları da Müslüman ilan etti.
Afrin'de yakalanan YPG'li teröristten Münbiç itirafı
Dünya

Afrin'de yakalanan YPG'li teröristten Münbiç itirafı

TSK tarafından Afrin kırsalında yaralı olarak yakalanan 17 yaşındaki Suriye uyruklu terörist, örgütün küçük yaştaki çocukları nasıl kullandığını ve yapılan hain planları anlattı. Tutuklu A.S.T'nin ifadesinden, "Biz Menbiç'te eğitime devam ederken Zeytin Dalı operasyonu başladı, operasyon başlayınca eğitimi durdurdular, eğitim gören toplamda 80 kişiyi Afrin'de bulunan YPG militanlarına destek olmak maksadıyla gönderdiler" dedi.
Çiftlik Bank'tan aldığı para başına dert oldu
Ekonomi

Çiftlik Bank'tan aldığı para başına dert oldu

'Çiftlik Bank'tan aldığım 200 bin lirayı devlete iade etmek istiyorum' diyen iş adamı Fatih Yalçınkaya parayı iade etti, ancak başı dertten kurtulmadı. Bu sefer de Çiftlik Bank alacaklısı olduğunu iddia eden bir avukat makineye haciz koydurdu. Yaşananlar üzerine Yalçınkaya ise makineyi satması halinde tüm parasını Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacağını açıkladı.
'Mehmed Bir Cihan Fatihi' başrolünden reytinge ilk yorum
Hayat

'Mehmed Bir Cihan Fatihi' başrolünden reytinge ilk yorum

'Mehmed: Bir Cihan Fatihi' dizisinin ilk bölümde reytinglerde üçüncü sırada yer almasını yorumlayan başrol oyuncusu Kenan İmirzalıoğlu, "Önümüzdeki bölümlere bakacağız" dedi.