|
Gündem

Irak'ın kuzeyindeki Asos'a yönelik operasyonun detayları ortaya çıktı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Irak'ın kuzeyindeki Asos'a yönelik operasyonunda, savaş uçaklarının yanı sıra tanker uçakları, Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçağı ile İHA'lar da kullanıldı. Operasyonda, barınak, sığınak, mağara, tünel ve mühimmat depolarının yanı sıra örgüt yöneticilerinin sözde karargah olarak kullandığı toplantı yerinin de aralarında olduğu 16 hedef imha edildi.

12:14 . 30/09/2022 Cuma
AA
Irak sınırından 140 kilometre derinlikteki Asos'taki 16 hedefi tam isabetle eş zamanlı vurdu.

Irak sınırından 140 kilometre derinlikteki Asos'taki 16 hedefi tam isabetle eş zamanlı vurdu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Şırnak'ta dün gazetecilere yaptığı açıklamada, Asos'taki terör yuvalarının hava harekatıyla vurulduğu bilgisini paylaşmıştı.

Irak'ın kuzeyinde Kandil'in güneyine denk gelen, sınırdan 140 kilometre derinlikteki hedeflerin imha edildiği harekatın detaylarına ulaştı.

Buna göre, istihbarat çalışmalarıyla hedeflerin belirlenmesinin ardından hava harekatı için düğmeye basıldı.
Harekat emrinin verilmesiyle uçaklar yurt genelindeki 3 farklı üsten kalkarak, Irak sınırından 140 kilometre derinlikteki Asos'taki 16 hedefi tam isabetle eş zamanlı vurdu.


Millî Savunma Bakanımız Sn. Hulusi Akar’ın açıkladığı gibi Hava Kuvvetlerimizin kahraman pilotları Irak’ın kuzeyinde 140 km derinliğe inerek Asos’taki PKK’lı teröristlere ait mağara, sığınak ve sözde karargâhları işte böyle başlarına yıktı. pic.twitter.com/jdz4uBe4sk

Operasyonda, barınak, sığınak, mağara, tünel ve mühimmat depolarının yanı sıra örgüt yöneticilerinin sözde karargah olarak kullandığı toplantı yeri de imha edildi.

Uçakların havada yakıt ikmali yaptığı harekatta vurulan hedeflerin bazılarında birbiri ardına çoklu patlamalar meydana geldi.

Sadece teröristler ve onlara ait hedeflerin vurulduğu harekatta, savaş uçaklarının yanı sıra tanker uçakları, HİK uçağı ile İHA'ların da bulunduğu 10'dan fazla hava aracı görev aldı.

Hava harekatında büyük oranda yerli ve milli mühimmat kullanıldı.

#Asos
#hava harekatı
#Irak’ın kuzeyi
#TSK
4 ay önce
default-profile-img
Irak'ın kuzeyindeki Asos'a yönelik operasyonun detayları ortaya çıktı
Selçuk Bayraktar paylaştı: Ukrayna televizyon kanalından 'Bayraktar Efsane Kanatlar' belgeseli
Yurt genelinde bir haftada 2 bin 321 göçmen yakalandı
Twitter'da yeni ifşa: Dikkat çeken detaylar
Bakan Soylu: Ey Amerika başına daha büyük bir bela geliyor Kızılelma geliyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan Hollanda'daki Türklere telefonla seslendi: Kur'an-ı Kerim’in koruyucusu Allah'tır