Gündem Kriz ortamında kadınlar, iş bulmada erkeklere fark attı

Kriz ortamında kadınlar, iş bulmada erkeklere fark attı

Ekim 2009 itibarıyle istihdam son bir yılda 452 bin kişi artarken, bunun 444 binini krizde iş bulup çalışan kadınlar oluşturdu. Böylece kadınlar, işe katılım oranını 2 puan arttırdı

Abone Ol Google News
Cihan Yeni Şafak
Kriz ortamında  kadınlar, iş bulmada erkeklere fark attı
Kriz ortamında kadınlar, iş bulmada erkeklere far
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu(TİSK) İşgücü Piyasası Ocak 2010 Bülteni'ne göre, son bir yılda 452 bin kişi artan istihdamın, 444 binini kadınlar oluşturuyor. Ekonomik krizde eve destek çıkmak isteyen kadınlar, böylece bir önceki yıla göre işe katılım oranlarını yüzde 48,8'e yükseltti. İstihdam edilen erkek sayısındaki artış ise 9 binde kaldı. İşgücüne katılma oranındaki yükselişte kadınlar ve gençler ağırlık taşırken; kadın nüfusta 2 puan, genç nüfusta 0,6 puan, erkek nüfusta 0,3 puan artış yaşandı.

247 BİN EV HANIMI İŞE GİRDİ

TİSK verilerine göre, bir yıl önce işgücü piyasasında bulunmayan, evde oturan 247 bin ev kadını işe girdi. Yine çoğu kadın 227 bin mevsimlik işçi çalışma isteği ile işgücü piyasasına dahil oldu. Kadın istihdamındaki söz konusu artışın yüzde 49'u hizmetler sektöründe, yüzde 44'ü tarım sektöründe ortaya çıktı. İstihdam edilen erkek sayısı ise sadece 9 bin kişi arttı.

İstihdam kentsel yerlerde 38 bin kişi, kırsal yerlerde 414 bin kişi arttı. Genç istihdamı ise son bir yılda 33 bin kişilik kayba uğrarken, genç işsizlerin sayısı 116 bin kişi arttı.

İŞİ KADINLAR ARIYOR

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, küresel krizin en sert geçtiği geçen yılın Mart ayında ilginç bir açıklamada bulunmuştu. Şimşek, "İşsizlik oranı niye artıyor biliyor musunuz? Çünkü kriz dönemlerinde daha çok iş aranıyor. Özellikle kadınlar arasında kriz döneminde işgücüne katılım oranı daha artıyor" demişti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.