|

Midyat'ta emniyet müdürlüğüne bombalı araçla saldırı

Mardin'in Midyat ilçesinde PKK'lı teröristlerce bomba yüklü araçla emniyet müdürlüğüne düzenlenen saldırıda 2 kadın polis şehit oldu, 3 kişi hayatını kaybetti, 52 kişi de yaralandı. Şehit polis memurlarından birinin hamile olduğu öğrenildi.

Yeni Şafak
11:23 - 8/06/2016 Çarşamba
Güncelleme: 19:40 - 8/06/2016 Çarşamba
Midyat'ta emniyet müdürlüğüne bombalı araçla saldırı düzenlendi.
Midyat'ta emniyet müdürlüğüne bombalı araçla saldırı düzenlendi.

Midyat'ta PKK'lı teröristlerce bomba yüklü araçla emniyet müdürlüğüne düzenlenen saldırıda 2 kadın polis şehit düştü, 3 kişi yaşamını yitirdi, 52 kişi de yaralandı.Alınan bilgiye göre, Bahçelievler Mahallesi Nusaybin Caddesi'ndeki emniyet müdürlüğüne teröristlerce bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi.Saldırıda 2 kadın polis şehit oldu, 2 kişi hayatını kaybetti, 30'u aşkın kişi yaralandı. Patlamanın şiddetiyle çevredeki ev ve iş yerlerinde hasar oluştu.Şehit polislerin isimlerinin Nefize Özsoy ile Şerife Özden Kalmış olduğu, ölen sivillerin Bekir Sayan, eşi Hayriye Sayan ile Fahrettin Ekinci olduğu belirlendi.Saldırıda yaralananlardan çoğunun çocuk olduğu belirtildi.Bomba yüklü araçla emniyete girmek istedi


İlçe Emniyet Müdürlüğü binası önüne bomba yüklü minibüsle gelen terörist, araçla içeriye girmek isteyince, durumundan şüphelenen bina girişindeki polisler araca ateş açtı. Bu sırada PKK'lı terörist, demir korkuluk ve bariyerlerin önünde bomba yüklü minibüsü infilak ettirdi ve ortalık bir anda savaş alanına döndü.Emniyet girişinde beton bloklar ve demir bariyerlerin bulunmaması halinde, facianın boyutunun daha da büyük olabileceği belirtildi.Hamile polis memuru şehit oldu


Patlamada yaralananlardan kadın polis memuru, kaldırıldığı hastanedeki müdahaleye rağmen şehit düştü. Şehidin 8 yıllık polis memuru ve hamile olduğu öğrenildi.Yaralılardan bazıları, kaldırıldıkları Midyat Devlet Hastanesindeki ilk müdahalenin ardından çevre illerdeki hastanelere sevk edildi.Hastanede bekleyişini sürdüren yaralıların ve hayatını kaybedenlerin yakınları gözyaşı döktü.Saldırıda kardeşi yaralanan Esra Demirdağ, evde uyudukları sırada çok şiddetli patlama meydana geldiğini belirterek, "Üstümüze camlar, duvarlar geldi. Patlamada kardeşim yaralandı." dedi.

Olay yerinde geniş güvenlik önlemleri alındı


Saldırının gerçekleştirildiği Nusaybin Caddesi'nde polis ekipleri, geniş güvenlik önlemleri alırken, emniyet müdürlüğü binası brandayla kapatıldı.Öte yandan, saldırıda yaralanan polis memuru A.A, Midyat Devlet Hastanesindeki ilk müdahalesinin ardından Batman Bölge Devlet Hastanesine sevk edildi.  • "Katil PKK"
  • Başbakan Binali Yıldırım gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırıyı düzenleyen örgütün sorulması üzerine, "Katil PKK örgütüdür. Yavaş yavaş çemberleri daralıyor" yanıtını verdi.


Vatandaşlar, saldırıyı kınayarak terörü lanetledi


Saldırıda yaralananlara kan vermek için Midyat Devlet Hastanesine gelen Abdülkadir Gümüş, patlamanın evde bulunduğu sırada olduğunu belirterek, hemen hastaneye koştuğunu söyledi.Gümüş, "Bu ramazan ayında böyle bir saldırıyı kınıyoruz. Bu kan dursun, Allah bizi korusun. Milletimiz inşallah bir daha böyle bir acı yaşamaz." diye konuştu.İlhan Akay da patlamada evde bulunduğunu anlatarak, "Ramazan ayında böyle bir patlama olduğu için şoktayız. 20 yıldır buradayız, böyle bir patlama görmedik. Bu, son olur inşallah." ifadelerini kullandı.Abdulgani Göka da saldırının insanlığa ve Müslümanlığa sığmayacağını dile getirerek, saldırıyı vicdansızlık olarak nitelendirdi.Göka, "İnsan olan böyle bir şey yapamaz. Böyle bir saldırı kabul edilemez. Terörü lanetliyoruz. Terörün dini, insanlığı yoktur. Kahrolsun terör." şeklinde konuştu.


#Mardin
#Midyat
#Bombalı araç
8 yıl önce