|
Reklam
Reklam
Gündem

Milletin kararı herkesi bağlar

CHP’nin halk oylamasına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu kararını Danıştay’a taşımasına tepki gösteren Adalet Bakanı Bozdağ, “YSK’nın verdiği kararlar aleyhine, Danıştay ve AYM dahil hiçbir mahkemeye, merciye başvurulamaz. Anayasa Mahkemesi ve Danıştay’ın ret kararı dışında seçeneği yoktur. Milletin kararı herkesi bağlar” dedi.

Yeni Şafak
Haber Merkezi
04:00 . 23/04/2017 Pazar
Yeni Şafak
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP’nin halk oylamasının idari işlemlerinin iptali için Danıştay’a dava açmasına ilişkin Twitter hesabı üzerinden tepki gösterdi.

Seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikayet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama görevinin Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) olduğunu anımsatan Bozdağ, şu paylaşımlarda bulundu: “YSK’nın verdiği kararlar aleyhine Danıştay ve Anayasa Mahkemesi (AYM) dahil hiçbir mahkemeye, merciye başvurulamaz.
SEÇENEKLERİ YOK

Buna rağmen başvuru halinde, Anayasa ve yasalarımıza göre AYM ve Danıştay’ın ret kararı dışında karar verme seçeneği yoktur. Nitekim ayrımsız AYM, yapılan başvurulara ‘kabul edilmezlik’, Danıştay ise aynı gerekçelerle onlarca ‘ret’ kararı vermiştir. AYM kararları ile Anayasanın yargı denetimi dışında bıraktığı işlemler bireysel başvurunun konusu da olamaz.”

MAHKEME YOK SAYAMAZ
Demokrasilerde milletin kararı üstünde karar bulunmadığına vurgu yapan Bozdağ, şunları kaydetti:

“Millet adına karar veren yargı, milletin sandıkta verdiği kararı üstüne karar veremez. Milletin verdiği kararlar aleyhine hiçbir mahkemeye, merciye başvurulamaz. Milletin verdiği kararları, hiçbir mahkeme bozamaz, değiştiremez. Sandık sonuçları ve milletin iradesi, mahkeme kararıyla yok sayılamaz, değiştirilemez. Milletin kararı herkesi bağlar. Ancak demokrat olmayanlar, millete güvenmeyenler, istedikleri çıkmazsa milletin kararını kabul etmezler, milletin kararına saygı duymazlar.”
CHP HAZMEDEMİYOR

CHP’nin demokrat geçindiğini ama demokrat gibi davranmadığını, “halkçıyız” dediğini ama halka güvenmediğini savunan Bekir Bozdağ, “Demokrat gibi davranmayan demokrat, halka güvenmeyen halkçı olur mu?” sorusunu yöneltti. Bozdağ, CHP’nin, demokrasiyi içselleştiremediğini ve millet iradesini hazmedemediğini belirterek, “Ortada halkına inanmayan, demokrat davranmayan, millet iradesini ve hukuku yok sayan, milletiyle mahkemelik bir CHP var. Tam evlere şenlik. Bilmeli ki milletten alamadığı kararı CHP, millet adına karar veren mahkemelerden alamaz. YSK’nın kararı aleyhine, hiçbir merciye başvurulamayacağı anayasa hükmü olduğu halde CHP, bile bile neden yargıya gidiyor sizce?” değerlendirmesinde bulundu.


#Adalet Bakanı
#Bekir Bozdağ
#CHP
#Anayasa referandumu
6 yıl önce
default-profile-img