Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi Bildiride kararlılık vurgusu

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi: Bildiride kararlılık vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapılırken Yunanistan'a uluslararası hukuka riayet etmesi konusunda çağrıda bulunuldu. Açıklamada ayrınca, Suriye'deki aktörlere, mevcut insani krizi derinleştirecek eylemlere son verme çağrısında bulunuldu.

Haber Merkezi AA
Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi: Bildiride kararlılık vurgusu
MGK Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında 3 saat süren MGK toplantısı sona erdi. Toplantının ardından yayımlanan bildiride, terör örgütleriyle mücadelede kararlılık vurgusu yapıldı.

Yunanistan'a çağrı: Uluslararası hukuka riayet edin

Yunanistan'ın uluslararası hukuka riayet etmesi ve iyi komşuluk ilişkilerinin gereklerini yerine getirmesi konusuna vurgu yapılan açıklamada, Suriye'deki insani krizin sona ermesi için de aktörlere çağrı yapıldı.

Yapılan açıklamanın tamamı ise şöyle:

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur.

2. Suriye’de kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme ülkenin toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunması suretiyle ulaşılmasının önemi vurgulanmış; Türkiye’nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bölgede barış, huzur ve istikrara katkı sunan her girişimi desteklemeye devam edeceği kaydedilmiş; Suriye’deki aktörlere, mevcut insani krizi derinleştirecek eylemlere son verme çağrısında bulunulmuştur.

3. Yunanistan’ın, Türk azınlığa yönelik insan hakları ihlalleri ile sığınmacıları hedef alan insanlık dışı uygulamaları ele alınmış; diyalog çağrılarımıza rağmen Türkiye karşıtı politikalarını artırma cihetine giden Yunanistan, uluslararası hukuka riayet etmeye ve iyi komşuluk ilişkilerinin gereğini yerine getirmeye davet edilmiştir.

ABD'li temsilci Yunanistan'ı şok etti: Dilenci Atina
DÜNYA
ABD'li temsilci Yunanistan'ı şok etti: Dilenci Atina

4. Kıbrıs meselesinde gelinen son aşama değerlendirilmiş, önümüzdeki süreçte gerçekleştirilecek görüşmelerde; yarım asırdır netice vermeyen ve Türk varlığını yok sayan yaklaşımların yerine Ada’daki gerçekleri göz önünde bulunduran ve hakkaniyeti esas alan kapsamlı ve kalıcı çözümlerin bağımsız iki devlet temelinde gündeme alınması hususunun vazgeçilmez olduğu belirtilmiştir.

5. Libya’daki siyasi süreçte katedilen aşamalar memnuniyetle karşılanmış; iç savaşın yaralarının en kısa sürede sarılarak Libya halkının güvenlik, huzur ve refahının sağlanmasında Türkiye’nin her türlü desteği vermeye devam edeceği ifade edilmiştir.

6. Doğu Akdeniz’de istikrar ortamının tesisini ve sürekliliğini sağlayacak politikalar ile uluslararası hukuka uygun çözümlerin geliştirilmesi yönündeki samimi çağrımız bir kez daha dile getirilerek bölge ülkelerinin karşılıklı hak ve menfaatlerini gözeten ortak bir yaklaşım benimsemesinin önemine dikkat çekilmiş; bölge dışı ülkeler ve uluslararası aktörler tarafsız ve sağduyulu tutum sergilemeye davet edilmiştir.

7. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2023’te Türkiye’nin iktisadi, içtimai, siyasi ve askerî güvenliğini en üst seviyeye çıkarma millî hedefi doğrultusunda yapılan çalışmaların süratle neticelendirilmesi için tüm imkânların seferber edilmesi kararlılığının altı çizilmiştir. " denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Konseyi Genel Sekreteri Amreyev'i kabul etti
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Konseyi Genel Sekreteri Amreyev'i kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 58 ilde cumartesi kısıtlaması geri geldi
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 58 ilde cumartesi kısıtlaması geri geldi
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.