Gündem Tatbikatlar savaşı

Tatbikatlar savaşı

Amerika ve Yunanistan, Rusya’nın bölgede artan varlığına, ortak askeri tatbikatla gözdağı vermeye hazırlanıyor. Tatbikat, Yunanistan açısından, arkasına aldığı ABD ile Ege’de Türkiye’ye karşı önemli bir gövde gösterisi anlamını da taşıyor. Tatbikata NATO ülkelerinin katılmasına rağmen Türkiye'nin devredışı bırakılması dikkat çekici bulunuyor.

Kıymet Sezer Yeni Şafak
ABD, Akdeniz ve Ege’deki askeri varlığıyla Rusya’ya karşı çok büyük bir tatbikata hazırlanıyor.
ABD, Akdeniz ve Ege’deki askeri varlığıyla Rusya’ya karşı çok büyük bir tatbikata hazırlanıyor.

Rusya’nın Akdeniz’de 26 savaş gemisinin katıldığı tatbikatının ardından yaptığı Vostok-2018 Tatbikatına karşı ABD öncülüğünde Avrupa ülkeleri, Yunanistan’da ve Ege’de dev bir tatbikat yapacak. ABD’nin hava unsurlarının tatbikata yoğun katılımı bekleniyor. “Bölge odaklı eğitim” amacını taşıyan tatbikata Türkiye’nin katılımı ise planlanmıyor.

TATBİKAT TÜRKİYE'YE DE MESAJ

ABD ile Yunanistan arasında, bu zamana kadar görülmemiş bir şekilde Türkiye olmaksızın görüşmelerin arttığı bir dönemde gerçekleşen tatbikat ekim ayı ortalarında Amerika ve Yunanistan ortak eğitimleriyle başlayıp kasım ayında diğer ülkelerin katılımıyla büyük boyuta ulaşacak. Tatbikat, Yunanistan açısından, arkasına aldığı ABD ile Ege’de Türkiye’ye karşı önemli bir gövde gösterisi anlamını da taşıyor.

SAVAŞ HAVACILIK TUGAYI GÖREVE

Yunanistan ve Ege, çok uluslu büyük bir tatbikata hazırlanıyor. Combat Aviation Brigade (Savaş Havacılık Tugayı) Tatbikatına, 83. Uluslararası Selanik Fuarı için bölgeye gelen Amerikan 6. Filosu’na ait savaş gemisi USS Mount Whitney gemisi komuta edecek. Tatbikata 40’tan fazla Amerikan Apachi ve Black Hawk helikopteri başta olmak üzere ABD hava unsurları yoğun katılım sergileyecek.

HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Amerika ile Yunanistan’ın ortak eğitim yapacağı tatbikat kapsamında hazırlıklar da şimdiden başlatıldı. Yunanistan askeri kaynakları, tatbikatın klasik anlamda bir tatbikat olmaktan öte bölge odaklı bir ortak eğitim olarak görüldüğünü bildiriyor. Tatbikatın ekim ayı ortalarında Amerika ve Yunanistan ortak eğitimleriyle başlayıp kasım ayında diğer ülkelerin katılımıyla büyük boyuta ulaşacağı belirtiliyor.

NATO VAR AMA TÜRKİYE YOK

Tatbikatın, Yunanistan’da, NATO güçlerinin katılımıyla gerçekleştirileceği duyuruldu. Tatbikata, bir NATO ülkesi olan Türkiye’nin katılımı ise planlanmıyor. ABD ile Yunanistan arasında, bu zamana kadar görülmemiş bir şekilde Türkiye olmaksızın görüşmelerin arttığı bir dönemde gerçekleşen tatbikat, “Bu neyin hazırlığı?” sorularının arttığı Ege ve Akdeniz’deki üslenmelerin gölgesinde dikkat çekiyor.

RUSYA’YA CEVAP NİTELİĞİNDE

Yunanistan için ise Türkiye’nin bulunmadığı böyle bir tatbikat, bir süredir yoğun temaslar yürütülen ABD ile Ege’de Türkiye’ye karşı önemli bir gövde gösterisi anlamını taşıyor. Combat Aviation Brigade (Savaş Havacılık Tugayı) Tatbikatı, son dönemde bölgede, biri Akdeniz’de olmak üzere iki büyük tatbikata imza atan Rusya’ya karşı da bir gözdağı amacını taşıyor.

Rusya’dan gövde gösterisi

Suriye savaşı ardından Akdeniz’e açılan Rusya, eylül ayının ilk haftasında, Suriye, Mısır, Libya, Kıbrıs ve Türkiye açıklarında bulunan 11 bölgeyi kapsayan büyük bir deniz tatbikatına imza atmıştı.

Başta Amerika, İngiltere ve Fransa olmak üzere Akdeniz’deki NATO gemilerinin göz hapsinde gerçekleşen ve gerçek mühimmatlarla yapılan tatbikatta, Rus amiral gemisi Mareşal Ustinov Füze Kruvazörü’nün komutasında 2 deniz altı, 26 savaş gemisi, 34 uçak ve helikopter görev almıştı.

Rusya, Türkiye’ye bir iyi niyet gösterisi olarak da, daha önce duyurulan alanlardan KKTC ile Türkiye arasındaki sahaya ilişkin planlamalarını iptal etmiş ve bu sahaya Rus gemileri girmemişti.

Rusya’nın SSCB döneminden sonraki en büyük askeri tatbikatı olan Vostok-2018 tatbikatı ise, Çin ve Moğolistan ordularının da katılımıyla 12 Eylül’de başlamıştı. NATO’nun Ukrayna’da 3-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirdiği “Rapid Trident (Hızlı Mızrak) tatbikatıyla aynı dönemde başlatılan Vostok-2018 Tatbikatına Rus ordusunun neredeyse üçte biri katıldı.

Gözaltı kararı alındı

Gözaltı kararı alındı

İngiltere'de ırkçı çift Müslüman bir kıza saldırmıştı.
Işığa kavuştu

Işığa kavuştu

Terörden temizlenen Tel Abyad'ın yaraları sarılmaya devam ediyor.
Linçten kurtaran polisleri bıçaklayan Cerenin katilinin yıllar sonra ortaya çıkan raporu şoke etti

Linçten kurtaran polisleri bıçaklayan Ceren'in katilinin yıllar sonra ortaya çıkan raporu şoke etti

11 ayda yeni rekor

11 ayda yeni rekor

​İstanbul'daki havalimanlarının yolcu ve uçuş sayısı arttı.
En huzurlu şehir:<br>Şafşavan

En huzurlu şehir:
Şafşavan

​Evlerin mavi olmasının ise bir sebebi var.
Korkutan tablo

Korkutan tablo

​Türkiye'nin en büyüğünde derinlik 26 metreden 6 metreye düştü.
Sarı Yelekliler de grevde

Sarı Yelekliler de grevde

​Fransa'daki grev, önümüzdeki hafta da sürecek.
Sobayı<br>kombiye çevirdi

Sobayı
kombiye çevirdi

​Yıllık maliyeti doğal gazdan daha pahallıya geldi.
Dünyanın en büyüğü Boğaz'dan geçti

Dünyanın en büyüğü Boğaz'dan geçti

300 metrelik devasa geminin geçişi 1 saat sürdü.
Avustralyalı bir terörist sınır dışı edildi

Avustralyalı bir terörist sınır dışı edildi

​İçişleri Bakanlığı son dakika gelişmesini duyurdu.
İlk kez iz bulundu

İlk kez iz bulundu

7 gün sonra aramanın yönünü değiştiren gelişme.
En pahalı <br>11'de yoklar

En pahalı
11'de yoklar

​Dünyanın en değerli kadrosu belli oldu.
Terör üçgeni

Terör üçgeni

​PKK'nın BAE ve Suudi Arabistan'la temasları hız kazandı.
TIR'ın büyük hatası felakete neden oldu

TIR'ın büyük hatası felakete neden oldu

​Yolcu otobüsünün şoförü ile muavini olay yerinde can verdi.
Kalemini kırarız

Kalemini kırarız

Erdoğan: ​Kibir abidelerinin bu davada yeri olmaz.
İsrail<br>yüzde 10'u kaptı

İsrail
yüzde 10'u kaptı

​Sisi'nin uyarılara rağmen işgale göz yumduğu ortaya çıktı.
ABD-Hafter<br>arasında Rusya krizi

ABD-Hafter
arasında Rusya krizi

​ABD, Libya'da kaybolan İHA'nın Rus yapımı sistem ile düşürüldüğünü açıkladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.