Gündem Telefonlara mesajlar düştü, tüm şehir bu sesle irkildi Hava saldırısı alarmı Sığınaklara girin

Telefonlara mesajlar düştü, tüm şehir bu sesle irkildi: Hava saldırısı alarmı 'Sığınaklara girin'

Sinop hafta sonuna kırmızı alarmla başladı. Telefonlara mesajlar düştü. İlin tamamında sirenler çaldı. "Hava saldırısı alarmı" şehirde hayatı 3 dakikalığına durdu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Telefonlara mesajlar düştü, tüm şehir bu sesle irkildi: Hava saldırısı alarmı Sığınaklara girin
Sinop'ta anons yayınları halka duyurmak için kurdurulan sistem test edildi, vatandaşlar şaşırdı.

AFAD ekipleri harekete geçti. Sinop’ta siren sesleri yükseldi. Hava saldırısı tehlikesi olduğunu işaret eden kırmızı alarm, 3 dakika süren yükselip alçalan dalgalı siren sesi ile duyuruldu. İl ve ilçe merkezilerinde vatandaşlar sirenin acı sesine kulak kabarttı. İşleri bir an olsun bırakıp, şaşkınca etrafa bakınan vatandaşlar görüldü.

Cumartesi sabahı şehir alarm durumuna geçti. İkaz ve Alarm (Siren) Sistemi kurulumunda test çalışmaları başladı. Hazırlıklar günler öncesinden duyuruldu. Sinop İl Afet Acil Durumu Müdürlüğü ekipleri bugün düğmeye bastı. Düşman hava saldırıları ve KBRN tehlikeleri ile afet ve acil durumlara ilişkin tehlike haberlerini, alarm işaretleri ve anons yayınları olarak halka duyurmak için kurdurulan sistem toplu olarak çaldırıldı.

İHA

Telefonlara mesajlar düştü

Telefonlara mesajlar düştü ‘panik yapmayın’ denildi. AFAD’dan gelen mesajlarda “Değerli Sinop halkı, ilinizde kurulan siren sisteminin deneme yayınları 18-21 Eylül tarihleri arasında, sesli anonslar ve muhtelif sirenler çaldırılarak yapılacaktır. Lütfen telaşa kapılmayın, panik yapmayın” ifadelerine yer verildi.

İHA

“Sığınaklara girin”

Saat 11.30’da tüm şehir alarmın sesini dinledi. Siren sesinden önce yayının deneme olduğunu belirten anons gerçekleştirildi.

Alarm sesi "Sığınaklara girin" uyarısıyla şöyle devam etti:

“Dikkat dikkat, ilimizi ve ilçeleri için hava taarruzu tehlikesini bildiren kırmızı alarm verilmiştir. Acil ihtiyaçlarınızı karşılayacak malzemelerle derhal sığınaklara veya hazırladığınız sığınma yerlerine girin. Yetkililerden tehlike geçti haberini alıncaya kadar bulunduğunuz yerleri terk etmeyin. Dikkat dikkat, ilimizi ve ilçeleri için hava taarruzu tehlikesini bildiren kırmızı alarm verilmiştir.”

Sinop'ta yokuş aşağı kayan bebek arabası bahçeye düştü
OYNAT 00:37
Sinop'ta yokuş aşağı kayan bebek arabası bahçeye düştü
Sinop'ta markete alışveriş yapmaya gelen annenin yol kenarına bıraktığı bebek arabası içindeki 10 aylık bebekle birlikte yokuş aşağı kayarak 3 metre yükseklikten apartman bahçesine düştü. Bebek beton zemine çarpmaktan emniyet kemeri sayesinde kurtulurken, yaşanan dehşet anları güvenlik kamerasına yansıdı.

Ayancık ve Babaçay'daki sel felaketiyle ilgili yeni görüntüler: Kurtulma şansızımız sıfır
OYNAT 02:25
Ayancık ve Babaçay'daki sel felaketiyle ilgili yeni görüntüler: Kurtulma şansızımız sıfır
Sinop'un Ayancık ilçesi ve Babaçay köyündeki sel felaketiyle ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı.

İlçede 11 Ağustos'ta şiddetli yağışların ardından yaşanan sel felaketinde can kayıpları meydana geldi, büyük çapta hasar oluştu. Selden en çok etkilenen yerleşim yerlerinden Babaçay köyünde 40 ev yıkıldı, hasar gören 19 ev ise yıkılmak üzere tahliye edildi.

Köydeki selzedelerin çektiği görüntülerde, köyün sular altında kalması, kurtarma helikopterinin çalışmaları, insanların çatılarda bekleyişi ve suların elektrik direğini yıktığı anlar yer alıyor. Bir selzedenin, sel sularının evinin etrafını sardığı anda çektiği görüntülerde 'kurtulma şansımız sıfır' dediği duyuluyor. Ayancık ilçesinde bir benzin istasyonunda çekilen görüntüde de sel sularının boruları ve konteyneri sürüklediği görülüyor. Başka bir görüntüde ise sel sularının araçları sürüklediği anlar yer alıyor.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.