Gündem Türkiyeden dokuz AB ülkesine tepki

Türkiye'den dokuz AB ülkesine tepki

Avrupa Birliği üyesi dokuz ülke, Atina'da bir araya gelerek Kıbrıs'ta iki devletli çözümü kabul etmediklerini bildirip Maraş'ın açılmasına yönelik kararın geri çekilmesini istedi. Türkiye'nin bu ortak bildiriye tepkisi sert oldu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç bildirinin taraflı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuk olduğunu söyleyerek 'tek taraflı tutumları terk edin' çağrısı yaptı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Türkiyeden dokuz AB ülkesine tepki
EuroMed9: Dokuz AB üyesi ülkenin oluşturduğu ittifak.

Aralarında Fransa, GKRY, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Slovenya ve Yunanistan'ın bulunduğu Avrupa Birliği ülkelerinin temsilcileri, Yunanistan'ın başkenti Atina'da bir araya geldi.

HADSİZ TALEPLER

Ortak bir bildiri yayımlayan ülkeler, Kıbrıs meselesinde iki devletli çözümün kabul edilemez olduğunu ve Maraş'ın açılmasına yönelik kararın geri çekilmesini istedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, ortak bildiriye sert tepki gösterdi. Bir açıklama yapan Bilgiç, şunları söyledi:

GERÇEKLERDEN KOPUK

AB’nin dokuz üyesinin Atina’da yaptıkları Zirve sonucunda yayınlanan ortak bildirinin, Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve düzensiz göç konusundaki bölümleri, önceki senelerde olduğu gibi taraflı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuktur.

Söz konusu bildiriye imza atan AB ülkelerini dayanışma kisvesi altında Yunanistan ve GKRY’nin körü körüne peşinden giderek izledikleri tek yanlı ve taraflı tutumlarını terk etmeye davet ediyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Maraş açıklaması sonrası Türkiye'yi hedef aldılar
DÜNYA
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Maraş açıklaması sonrası Türkiye'yi hedef aldılar

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.