Gündem Üçüncü teklif masada

Üçüncü teklif masada

Türkiye’nin beklentilerini karşılamayan Patriot teklifini yenileyen Amerika’nın 3. önerisi Ankara’ya yaklaşık 20 gün önce ulaştı. Teklif halen Türkiye’nin taleplerini karşılamaktan uzak ve pazarlık gerektirdiği değerlendirilmekle birlikte, bir önceki teklife göre daha rasyonel bulunuyor.

Kıymet Sezer Yeni Şafak
MIM-104 Patriot
MIM-104 Patriot

31 Mart mahalli seçimlerinin ardından Amerika ile temas trafiği hızlandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun nisan başında Washington’da düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı ve bir dizi temaslar için gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Türkiye-ABD iş ilişkilerine yönelik bir dizi toplantının gerçekleştirildiği TAİK-ATC Ortak Yıllık Konferansı’na Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar katıldı. Washington temasları kapsamında Albayrak IMF, Dünya Bankası ve G20 toplantılarına katılarak Başkan Donald Trump’ı ziyaret etti, Bakan Hulusi Akar da ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile biraraya geldi.

İCRA KOMİTESİ’NDE GÖRÜŞÜLDÜ

Washington trafiği ardından önceki gün toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesinin ana gündemi de Rusya’dan S-400 alımıyla ilgili teknik süreç ve ABD heyetiyle devam eden Patriot temaslarında gelinen nokta oldu. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sunulan son teklif üzerinden Patriot heyetiyle yapılan görüşmelere ilişkin detaylı bilgi verdi. Yine komite üyeleri Albayrak ve Akar, konuya ilişkin ABD’de gerçekleştirdikleri temaslar konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bilgilendirdi.

NİHAİ KARAR ÇIKMADI

Komite toplantısından, Patriot alımı konusunda nihai bir karar çıkmadı. Patriot tedarikine ilişkin Türkiye’nin endişelerinin tam olarak giderilmesi doğrultusunda temasların devam etmesi kararlaştırıldı. Türkiye’nin ihtiyaçlarının milli imkanlarla karşılanmasını öngören projelerde gelinen son aşamalar da yine komite toplantısında gözden geçirildi.

ÇİN İHALESİNDEN SONRA İLK TEKLİF GELMİŞTİ

Amerika, Türkiye’ye Patriot satışı konusunda bugüne kadar 3 teklif verdi. İlki, Çin’in kazandığı ve sonra iptal edilen uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesi döneminde. Bu dönemde ihaleyi iptal eden Türkiye, tüm katılımcı ülkelerden tekliflerini yenilemesini istemiş ancak bir yol kat edilememişti.

S-400 İHALESİYLE 2. TEKLİF İLETİLDİ

Trump’ın seçilmesinin ardından yeni yönetimden de teklif istenmiş ancak bu teklif de yaklaşık 17 ay sonra, S-400 satın almasına ilişkin sözleşmenin imzalanması ardından geçtiğimiz şubat ayında gelmişti. ABD, Türkiye’de 3.5 milyar dolara Patriot bataryası satışı önermiş ancak teknoloji nakline yanaşmamıştı.

TÜRKİYE’NİN ŞARTLARI KABUL EDİLMEDİ

ABD, Türkiye’nin teklifte revizyon taleplerine de sadece teslim süresini 2019 yıl sonuna çekme taahhüdüyle cevap vermiş, ancak erken teslim halinde fiyat yükseltmiş ve bu teklifler de Türkiye tarafından yeterli bulunmamış ve teklif kabul görmemişti. Patriot teklifinde S-400 tedarikinin ön şart olarak sunulmasını kabul etmeyen Türkiye, Amerika’dan Patriot teklifinde fiyat indiriminin yanı sıra erken teslimat, vaktinde teslimat garantisi, teknoloji transferi ve ortak üretim ile kredi opsiyonu istiyor.

  • Şimdi daha rasyonel
  • Amerika, Patriot konusunda yeni teklifini yaklaşık 20 gün önce sundu. Teklif, bir önceki teklife göre daha rasyonel bulundu. Halen yeni teklif üzerindeki teknik çalışmalar devam ediyor. Fiyat konusundaki iyileştirme ve teslim tarihi konusundaki öne çekme adımları dışında Türkiye kongre onayı ve benzeri gerekçelerle projelerin aksatılmasına da karşı çıkıyor. Teknoloji nakline yaklaşma niyeti olmayan Amerika ile pazarlıklar bir süre daha devam edecek. Bu doğrultuda da nihai karar noktasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında yapılması beklenen yüz yüze görüşmenin belirleyici olacağı değerlendiriliyor.

ABD Patriot teklifini Türkiye'ye sundu
GÜNDEM
ABD Patriot teklifini Türkiye'ye sundu
Erdoğan-Putin zirvesi

Erdoğan-Putin zirvesi

​Saatler süren toplantı sonrası liderler ortak açıklama yapıyor.
Yunanistanın çaresiz mücadelesi

Yunanistan'ın
çaresiz mücadelesi

Denizlerdeki denge mücadelesini Türk SİHA'ları boşa çıkardı.
Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

​TSK, teröristlerin bölgeden çekilmesini yakından takip ediyor.
Güvenli bölge masada

Güvenli bölge masada

Dünyanın gözü ​Soçi'deki Erdoğan-Putin zirvesinde.
Tepki çekmişti

Tepki çekmişti

Kapalıçarşı yönetiminden 'tarihi kitabeye kamera' açıklaması.
Türkiye'de bir ilk

Türkiye'de bir ilk

Alüminyum motor bloku için test üretimi başladı.
Türkiye'yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ'ı kullanıyorlar

Türkiye'yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ'ı kullanıyorlar

​TRT World Forum'da konuşan TBMM Eski Başkanı ve Eski Başbakan Binali Yıldırım
En yüksek<br>rakımlı sınır: Everest

En yüksek
rakımlı sınır: Everest

Nepal ve Çin, dünyanın en yüksek zirvesinde ayrılıyor.
Türk gözlem noktasına 15 km'de

Türk gözlem noktasına 15 km'de

Esed, Türkiye'nin İdlib'deki üssüne en yakın noktaya gitti.
Şehit nişanlısını gelinlikle uğurladı

Şehit nişanlısını gelinlikle uğurladı

Barış Pınarı Harekatı şehidi Ankara'da toprağa verildi.

Kandil'in 'SİHA' kabusu<br>devam ediyor

Kandil'in 'SİHA' kabusu
devam ediyor

MİT ve TSK'dan PKK'nın sözde yöneticilerine nokta atış.
70'lik ninenin gururlandıran yaşamı

70'lik ninenin gururlandıran yaşamı

Çocuklarının yardımını reddetti katırıyla odun satıyor.
Sözde sorumlu etkisizleştirildi

Sözde sorumlu etkisizleştirildi

Mardin'deki teröristin kimliği tespit edildi.
50 bin liralık<br> kredi desteği

50 bin liralık
kredi desteği

​Bakan Varank girişimcilere yeni müjdeyi verdi.
TikTok'ta terör propagandası

TikTok'ta terör propagandası

​Örgüt videolarını yayan DEAŞ hesapları silindi.
İadede müşteriye İBAN dayatması

İadede müşteriye İBAN dayatması

Nakit iade yapılmayarak başka ürün aldırılıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.