Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Yüzde 95 özerklik istemiyor

Yüzde 95 özerklik istemiyor

Doğu ve Güneydoğu’da yapılan araştırma, bölge halkının terörle mücadeleye destek verdiğini gösterdi. Ankete göre 'özerklik' talebi ise sadece yüzde 5'te kaldı

Ayfer Mallı Yeni Şafak
Yüzde 95 özerklik istemiyor
MAK Danışmanlık'ın Doğu ve Güneydoğu'daki gerçekleştirdiği araştırma, çarpıcı sonuçları gözler önüne serdi. 1-10 Haziran tarihleri arasında Diyarbakır, Şanlıurfa, Van, Şırnak ve Hakkari'nin de içinde bulunduğu 16 il ve 101 ilçede 2 bin 250 kişiyle görüşülerek yapılan araştırma, bölge halkının teröre karşı net tavrını gözler önüne serdi. Araştırmanın analizinde, “Vatandaş, hendek siyasetine, çukur siyasetine, özerklik yapısına çok net tavır almıştır. Şehir kalkışması olarak uzun bir çalışmanın ve uluslararası aklın ürünü terör stratejilerine karşı vatandaş Türkiye devletinin yanında saf belirlemiştir” denilirken, ankette öne çıkan konular şunlar oldu:

YÜZDE 91 'TÜRKİYE' DEDİ

Katılımcıların yüzde 91'i “Türkiye Devleti altında bir olarak yaşamak isterim” dedi. Bölge halkı arasında 'Özerklik' isteyenlerin oranı ise yüzde 5'te kalırken, 'kararsız' olduğunu belirtenler de yüzde 4 olarak kayıtlara geçti. Katılımcıların yüzde 31'i bölgedeki operasyonların başarılı sonuçlanıp sonuçlanmayacağı sorusuna “Başarılı sonuçlanacak” cevabı verdi. Yüzde 22'lik kesim, “Bunun için bazı sosyal projelerle de desteklenmeli” derken, cevap için kararsız kalanların oranı ise yüzde 32 oldu. “Türkiye'nin diğer bölgelerinden farklı olarak bölgenin sorunları nelerdir?” sorusuna, katılımcıların yüzde 43'ü 'terör' cevabı verirken, yüzde 17'si 'işsizlik', yüzde 11'i 'yatırım eksikliği', yüzde 9 ise 'eğitimsizlik' dedi. Terör örgütü PKK da 'bölgedeki sorunların en büyük sorumlusu' olarak görüldü. Böyle düşünenlerin oranı yüzde 33 olurken, PKK'nın ardından 'eğitimsizlik', 'dış güçler' gibi gerekçeler de sıralandı. Vatandaşların yüzde 82'si, “Kürt olduğunuz için Türklerden ya da Türk olduğunuz için Kürtlerden sizi tahkir edici, aşağılayıcı, ayrımcı bir davranışla karşılaştınız mı?” sorusuna 'hayır' yanıtını verdi.

BAŞKANLIK YÜZDE 60

MAK Danışmanlık araştırmasında Doğu ve Güneydoğu halkı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifade ettiği şekliyle başkanlık sistemini ister misiniz?” sorusuna, yüzde 55'lik bir oranda 'evet isterim' yanıtını verdi. Yüzde 34, bu sistemi istemediğini belirtirken, yüzde 11'lik kesim ise 'kararsız' kaldı. Kararsızlar dağıtıldığında başkanlığa desteğin yüzde 60'ın üzerine çıktığı görüldü.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.