Hayat Bakan Kocadan Prof Dr Özkana nakil tebriği

Bakan Koca'dan Prof. Dr. Özkan'a nakil tebriği

Türkiye'de kadavradan rahim nakli yapılan ikinci hasta Havva Erdem'in anne olduğunu öğrenen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, nakli gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan'ı tebrik etti. Bakan Koca, “Dünyada çığır açıcı bu başarıyı kutluyoruz" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Bakan Kocadan Prof. Dr. Özkana nakil tebriği
Prof. Dr. Ömer Özkan.

Türkiye'de ilk yüz ve çift kol nakillerini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, 2011 yılında dünyada ilk kez kadavradan alınan rahmi Derya Sert'e nakletti.

  • 9 yıllık bekleyişin ardından Derya Sert'in anne olmasıyla birlikte Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki 40 kişilik ekip, doğuştan rahmi olmayan Havva Erdem'e (33) 27 Temmuz 2021 tarihinde kadavradan rahim naklini gerçekleştirdi. 8,5 saat süren rahim naklinin ardından Havva Erdem, 90 gün sonra Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nden taburcu oldu.

DHA

Bir süre sonra Havva Erdem'e tüp bebek tedavisi gerçekleştirildi. Havva Erdem, rahim naklinden 14 ay sonra anne oldu. 29 haftalıkken doğum yapan Havva Erdem, 1720 gram sağlıklı bir kız bebek dünyaya getirdi. Dünyada ve Türkiye'de ilkleri gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi bu müjdeli haberi basın toplantısında herkese duyurdu.

'BU BAŞARIYI KUTLUYORUZ'

Havva Erdem'in anne olduğunu öğrenen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, Prof. Dr. Ömer Özkan'ı tebrik etti.

  • Bakan Koca paylaşımında şu ifadelere yer verdi:
  • “Prof. Dr. Ömer Özkan 2011'de, dünyada ilk rahim naklini yapmıştı. 14 ay önce, kadavradan alınan rahmin naklini yaptığı 33 yaşındaki hasta, bir kız çocuğu sahibi oldu. İlki gibi Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde ortaya konan, dünyada çığır açıcı bu başarıyı kutluyoruz."

Rahim nakliyle dünyaya gelen ’Ömer Özkan’ bebek nakli gerçekleştiren doktorun kucağında
FOTOĞRAF 7
Title
Dünyada ilk kez kadavradan rahim nakli yapılan ve 9 yıllık bekleyiş sonrası 4 Haziran 2020’de anne olan Derya Sert (33), bebeği ‘Ömer Özkan’, eşi Mustafa Sert ve 27 Temmuz 2021 tarihinde Türkiye’nin ikinci rahim nakli yapılan Havva Erdem, AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, AÜ Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İnanç Mendilcioğlu’nun katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.
Title
15 aylık olan Ömer Özkan bebek ilk kez basın mensuplarının karşısına çıktı. İkinci rahim nakli hastası Havva Erdem (32) de 3 ay sonra taburcu edildi.
Title
Toplantıda konuşan Rektör Prof. Özlenen Özkan, rahim nakli konusunda önemli bir dönemeçte olduklarını belirterek, ”Bugün hem Prof. Dr. Ömer Özkan hocamızın önderliğindeki operasyonla dünyada kadavradan ilk rahmin nakledildiği sevgili Derya Sert, hem de ülkemizin ikinci rahim naklinin yapıldığı değerli Havva Erdem aramızda. Günün sürprizi ise tüm dünyada şanslı bebek olarak nitelendirilen Ömer Özkan bebek oldu. Doğumuyla hepimizi mutluluğa boğan Ömer Özkan bebek de bu vesile ile ilk kez kamera karşısına geçiyor. Allah analı babalı büyütsün, ailesine, vatana, millete hayırlı bir evlat olsun dileklerimi yineliyorum dedi.
Title
İkinci rahim nakli hastası Havva Erdem’le ilgili bilgi veren Özlenen Özkan, “İlk operasyonun gerçekleşmesiyle birlikte anne olma özlemindeki binlerce kadınla birlikte nakil için bizimle iletişime geçti. 9 yıllık süre boyunca da Derya Sert ve bizim gibi müjdeli haberi umutla bekledi. Ve gebeliğin sağlıklı bir doğumla sonuçlanmasıyla kapılar yeniden açıldı. Havva Erdem’e bildiğiniz gibi 26 Temmuz tarihinde rahim nakli yapıldı. Kendisi dün itibariyle taburcu oldu. Her şeyin yolunda olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. 11 yıl içinde 12. kompozit doku naklimizi yaptık. Bu kadar sayıda dünyada yapan başka bir merkez yok. Çok tecrübeli ve uzman bir ekibe sahibiz. Bu bizi daha da güçlü kılıyor. Bu tecrübenin ışığında sevgili Havva Erdem’in Derya Sert’ten daha kısa sürede çocuğunu kucağına almasını bekliyoruz. Şu an için beklentimiz öncelikle Havva Erdem’in sağlıkla bebeğini kucağına alması” ifadelerine yer verdi.
Title
Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye Cumhuriyeti halkının çok şanslı olduğunu belirterek, Sağlık Bakanlığının başından beri verdiği destek ve AÜ’nün imkanlarını kullanarak bugünlere gelindiğinin altını çizdi. Bundan sonraki yapılacak işlemlerde de Sağlık Bakanlığının katkıları ve vereceği izinlerin etkili olacağını dile getiren Özkan, “Bunun maddi yönü ne kadardır, bunu hiçbir şekilde hiçbir insanın karşılaması mümkün değil dünyanın hiçbir yerinde Sağlık Bakanlığı’nın karşıladığı ameliyatlar değil. Yaklaşık 15 yıl önce başladığımız serüvende 10 yıl önce dünyanın ilk başarılı rahim nakli olarak Derya Sert literatüre geçti. İnsanlar bunun ne olduğunu rahim nakli nedir bilmiyorlardı. 5 bin kadından bir tanesi bu durumdan muzdariptir” diye konuştu.
Title
Rahim naklinin evli ama çocukları olmayan anneler için yapılan ameliyatlar olduğunu dile getiren Ömer Özkan, “Sadece çocuğun yuvalanacağı büyüyebileceği oluşabileceği organ naklidir. 2011 yılında başladığımız yolculukta Derya Sert’e yapılan rahim nakli ile dünyada yeni bir süreç başladı. Bunun ürünün, meyvesi 9 yıllık gecikme ile oldu” diye konuştu. Özkan, dünyada aynı yöntemle 20-25 çocuğun sağlıklı şekilde dünyaya geldiğini belirtti.
Title
Rahim nakli için kendilerine başvuran 100’lerce hasta olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ömer Özkan, ”Kayıt tutsak binlerce hasta olacaktı. Avrupa’dan, Amerika’dan üst düzey insanların araya girerek görün dediği hastalar var. Bilin ki talep çok fazla dedi. Ömer Özkan, Havva Erdem’e ikinci rahim naklini yaptıklarını hatırlatarak, “Süreç başarılı giderse kısa sürede Havva Erdem’in de çocuk sahibi olmasını umuyoruz. Tecrübeler büyük” dedi.
Rahim nakliyle dünyaya gelen ’Ömer Özkan’ bebek nakli gerçekleştiren doktorun kucağında
Dünyanın kadavradan yapılan ilk rahim nakliyle bebek sahibi olan Derya Sert'in, 'Ömer Özkan' ismini verdiği bebek, nakli gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan'ın kucağında görüntülendi. Bir hayli heyecanlı olduğu gözlemlenen Prof. Dr. Ömer Özkan, "İlk kez Ömer'i kucağıma alacağım" dedi. Türkiye'nin ikinci rahim nakli hastası Havva Erdem de taburcu edildi.

Gaziantep'te "pitbull" saldırısına uğrayan Asiye Antalya'ya getirildi: Tedavisini Prof. Dr. Ömer Özkan yapacak
GÜNDEM
Gaziantep'te "pitbull" saldırısına uğrayan Asiye Antalya'ya getirildi: Tedavisini Prof. Dr. Ömer Özkan yapacak
Teminat yoksa geçiş de yok: Türkiye'ye baskı sonuç vermez
Ekonomi

Teminat yoksa geçiş de yok: Türkiye'ye baskı sonuç vermez

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçmek isteyen ham petrol yüklü gemilerle ilgili son noktayı koydu. Gemilerin sigortalı olduklarını gösteren mektup beyan etmeden Türk boğazlarından geçemeyeceğini açıklayan bakanlık, bekleyen gemi sayısının fazlalığının Türkiye’ye bir baskı aracı olarak kullanılmasının da kabul edilebilir olmadığını vurguladı.
Atamalar İstanbul’un sağlık yükünü hafifletecek
Gündem

Atamalar İstanbul’un sağlık yükünü hafifletecek

Sağlık-Sen İstanbul Şube Başkanı Zafer Caner, sözleşmeli personellerin kadroya alınması kararının sağlık sistemine büyük rahatlama getireceğini söyledi. Caner, “Geçtiğimiz aylarda ilan edilen 85 bin ve pazartesi gecesi açıklanan 27 bin kişilik istihdam kararı bu manada çok anlamlı. Atamalar bir an önce yapılırsa önemli bir rahatlama oluşur” dedi.
Karanlık hiçbir nokta kalmasın: Gerçek mi iftira mı ortaya çıksın
Gündem

Karanlık hiçbir nokta kalmasın: Gerçek mi iftira mı ortaya çıksın

Küçük yaşta tacize uğrayıp 14 yaşında evlendirildiği belirtilen H.K.G. ile ilgili iddialar ülke gündemine oturdu. İktidardan muhalefete, STK’lardan Diyanet’e tüm Türkiye, “Sorumlulardan hesap sorulsun” çağrısı yaptı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı davaya müdahil oldu, TBMM komisyon kurma kararı aldı. Çocuk yaşta evlendirildiği iddia edilen kadının iki kız kardeşi ve ağabeyi açıklama yaptı. H.K.G.’nin ağabeyi, “Böyle bir şey yok, olma ihtimali de yok” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.