Hayat Diyanet, hac ve umreye ilişkin bilgileri dijital ortama taşıdı

Diyanet, hac ve umreye ilişkin bilgileri dijital ortama taşıdı

Diyanet İşleri Başkanlığı, hac ve umreye ilişkin bilgileri dijital ortama taşıdı. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, "Hac ve umreye dair fıkhi hükümler, hadisler, ayetler, görseller ve ibadetlerin organizasyon boyutunu dijital ortama yükledik. Amacımız, vatandaşlarımızın dijital ortamlarda doğru bilgiye hızlı ulaşmasıdır" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Diyanet, hac ve umreye ilişkin bilgileri dijital ortama taşıdı
Kabe-i Muazzama

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan görsel ve yazılı kaynakları içeren "Hac ve Umre Eğitim Portalı" ile dijital platformlara uyumlu "Hac ve Umre Rehberi" adlı uygulama kullanıma sunuldu.

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, Kovid-19 nedeniyle son iki yılda hac ve umre ibadetlerinin yapılmadığını söyledi.

Hac ve umre ziyaretlerinin ne zaman yapılacağına dair sıkça sorular aldıklarını bildiren Bircan, "Bütün enerjimizi önümüzdeki yıllarda hac ve umre ibadetinin daha kusursuz ve sağlıklı yapılması için harcıyoruz." dedi.

Kuşların Kabe'yi tavaf ettiği anlar kamerada
OYNAT 00:00
Kuşların Kabe'yi tavaf ettiği anlar kamerada
Mekke'de çekilen görüntüler sosyal medyanın gündemine oturdu. Görüntüleri, koronavirüs nedeniyle Kabe'nin boşaltılıp 'temizlik' çalışmalarının yürütüldüğü esnada bir Türk umreci çekti. Boşalan Kabe'yi kuşlar tavaf etti.


"Hac ve umreye ilişkin bütün bilgi ve belgeleri buradan paylaşacağız"

Bircan, hac ve umre ibadetleriyle ilgili daha iyi hizmet vermek amacıyla bir portal oluşturduklarını belirterek, şöyle devam etti:

  • "Hac ve umreye dair fıkhi hükümler, hadisler, ayetler, görseller ve ibadetlerin organizasyon boyutunu dijital ortama yükledik. Aynı zamanda dijital platformlara uyumlu uygulamamızı da kullanıma sunduk. Amacımız, vatandaşlarımızın dijital ortamlarda doğru bilgiye hızlı ulaşmasıdır. Portal ve uygulamamızda, hac ibadetinin yapılışı, hacda yapılan dualar, haccın sembolleri, haccın ne anlama geldiği gibi içerikler mevcut. Kaynak kitaplar ve makaleler de yer alacak. Bundan sonra hac ve umreye ilişkin bütün bilgi ve belgeleri buradan paylaşacağız."

Vatandaşların hacla ilgili sıkça sorduğu soruların cevaplarını da dijital ortama taşıdıklarını anlatan Bircan, "Bu soruların cevaplarını hem yazılı hem de videolu olarak yükledik. Tabii önceki yıllarda sorulan soruları göz önünde bulundurduk. Kovid-19 sürecinde gelen soruların cevapları da yer alıyor. Her gelen yeni sorunun cevabını hem portalımıza hem de uygulamamıza koymayı düşünüyoruz." dedi.

Suudi Arabistan duyurdu: Hac için 60 bin kişilik kontenjan açıldı
HAYAT
Suudi Arabistan duyurdu: Hac için 60 bin kişilik kontenjan açıldı

Diyanetten hac ve umre ibadetlerine ilişkin açıklama
HAYAT
Diyanetten hac ve umre ibadetlerine ilişkin açıklama

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.