Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Hayat Grip şikayetiyle gitti, kalp hastası olduğu öğrenildi Yedi yaşındaki Ramazan, yapay kalple hayata tutundu

Grip şikayetiyle gitti, kalp hastası olduğu öğrenildi: Yedi yaşındaki Ramazan, yapay kalple hayata tutundu

Grip şikayetiyle 3 yıl önce gittiği hastanede kalp hastası olduğu öğrenilen 7 yaşındaki Ramazan Yeşilova, durumunun ağırlaşması üzerine takılan yapay kalple yaşamına devam ediyor. Yeşilova'nın tamamen iyileşip, yaşıtları gibi hayatına devam edebilmesi için kalp nakli olması gerekiyor. Baba Gürkan Yeşilova, "Bağış hakkında, insanlar biraz daha duyarlı olmalılar. Sonuçta Allah kimseye bu acıyı vermesin, evlat acısı yaşatmasın. Bağış yapsınlar" dedi.

Haber Merkezi AA
Grip şikayetiyle gitti, kalp hastası olduğu öğrenildi: Yedi yaşındaki Ramazan, yapay kalple hayata tutundu
Ramazan Yeşilova

Grip şikayetiyle 3 yıl önce gittiği hastanede kalp hastası olduğu öğrenilen, son bir ayda da durumu giderek ağırlaşan 7 yaşındaki Ramazan Yeşilova, başarılı bir operasyonla takılan yapay kalple hayata tutundu.

Henüz 4 yaşındayken grip şikayetiyle gittiği hastanede ileri kalp hastalığı tanısı alan Yeşilova'nın hastane maratonu da başlamış oldu.

Yeşilova, hastalıkla mücadele ettiği 3 yıl içinde zaman zaman durumunun ağırlaşması üzerine yoğun bakımda da tedavi görürken, bir taraftan da hastalığın kesin çözümü olacak kalp nakli haberini beklemeye başladı.

Göz rahatsızlığı şikayetiyle hastaneye gitti beyninde tümör çıktı
HAYAT
Göz rahatsızlığı şikayetiyle hastaneye gitti beyninde tümör çıktı

Üç yıl önce gittiği hastanede kalp hastası olduğu öğrenilen 7 yaşındaki Ramazan Yeşilova, durumunun ağırlaşması üzerine takılan yapay kalple yaşamına devam ediyor.
AA
Üç yıl önce gittiği hastanede kalp hastası olduğu öğrenilen 7 yaşındaki Ramazan Yeşilova, durumunun ağırlaşması üzerine takılan yapay kalple yaşamına devam ediyor.

Yapay kalp destek cihazı takıldı


Yaklaşık bir ay önce durumu giderek kötüleşen ve yapay kalp takılmasına karar verilen Yeşilova'ya, İstanbul'da Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan başarılı operasyonla yapay kalp destek cihazı takıldı.

Takılan yapay kalp sayesinde günlük yaşamını sürdürmesi amaçlanan Yeşilova, yapılacak bir bağışla kendisine ulaşacak kalbi bekliyor.

Yeşilova'nın babası Gürkan Yeşilova, yaşadıkları zorlu süreci anlatırken, çocuklarının tam olarak sağlığına kavuşabilmesi için kalp nakli olması gerektiğini söyledi.

Ramazan Yeşilova
AA
Ramazan Yeşilova

Karın ağrısı şikayetiyle hastaneye gitti doktorlar bile şoke oldu
HAYAT
Karın ağrısı şikayetiyle hastaneye gitti doktorlar bile şoke oldu

Son süreçte çocuklarının durumunun iyice ağırlaşması üzerine yapay kalp takılmasına karar verildiğini aktaran Yeşilova, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  • "Şu an çok mutluyum, ameliyattan önce artık Ramazan'ı tekerlekli sandalyeyle gezdiriyordum. Çünkü artık hiç yürüyemiyordu. Bu cihaz sayesinde artık yürüyebilecek en azından, kendi başına gidip gelebilecek. Bu süreç yine bizim için zor olacak sonuçta bir çantayla gezecek ama en azından mutluyuz, yürüyebilecek, rahat nefes alabilecek. Hastanede çalışan bütün doktorlara çok teşekkür ediyorum. Bu süreçte hem Ramazan'a hem diğer hastalara çok ilgi gösterdiler. Benim bağış hakkında söylemek istediğim, insanlar biraz daha duyarlı olmalılar. Sonuçta Allah kimseye bu acıyı vermesin, evlat acısı yaşatmasın. Bağış yapsınlar."

"Ülkemizde bu yıl organ bağışlarında bir azalma söz konusu"

Ramazan Yeşilova'nın sağlık durumuna ilişkin bilgi veren SBÜ Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Kaan Kırali de Ramazan'a bir yapay kalp takarak onun yeniden hayata tutunmasını sağladıklarını belirtti.

Prof. Dr. Kırali, "Yapay kalpler, kalp yetmezliği hastalığından muzdarip olan hastalarda onları hayatta daha çok tutabilmek ve muhtemel bir kalp nakline kadar hayatta kalmalarını sağlayabilmek için takılan cihazlardır" dedi.

Yapay kalplerin çok daha efektif hale getirildiğini, dünyada kullanım yaygınlığının da özellikle son 10 yılda çok arttığını ifade eden Kırali, bundaki en önemli nedenin organ bağışındaki yetersizlik olduğunu söyledi.

Karın ağrısıyla hastaneye gitti: Midesinden 42 adet mıknatıs topu çıktı
GÜNDEM
Karın ağrısıyla hastaneye gitti: Midesinden 42 adet mıknatıs topu çıktı

Kırali, pandemiyle birlikte Türkiye'de kalp nakli sayılarının gerilediğine dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

  • "Bu da demektir ki kalp yetmezliği olan ve bununla birlikte yaşama şansı pek bulunmayan tüm hastaların hayatlarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalma oranı gittikçe artıyor. Uzun yıllardır bu yapay kalp cihazları ülkemizde de kullanılmakta. Bu sene kullanımları bir miktar daha arttı. Bu cihazlarla amacımız, hastalara süre kazandırarak belki seneye, belki 5 sene sonrasına kadar hayatta kalmalarını sağlayarak pandemi geçtikten sonra artacağına inandığımız organ bağışı ile birlikte bir kalp nakli imkanına kavuşmalarını sağlamaktır."

Ülkemizde bu yıl organ bağışlarında bir azalma söz konusu. Bu tabii ki hiç istenmeyen bir durum, çünkü bir organla yeniden hayata tutunabilecek çok hastamız var."

Vatandaşlara organ bağışı yapmaları noktasında çağrıda bulunan Kırali, sözlerini şöyle tamamladı:

  • "İnşallah önümüzdeki dönemde bağış sayısı artar da hakikaten bir nakil ile hayata yeniden kavuşabilecek hastalarımızın bu şansını da elinden almamış oluruz. Çünkü bu yapay kalp herkese takılabilecek bir alet değil. Belli sınırları var, o sınırların içinde olmayan hastaların işleri çok daha zor. O nedenle gerçek bir beyin ölümü olmuş, geri gelmesi düşünülmeyen bütün hastalarımızın yakınlarının organ bağışı konusunda çok hassas olmalarını hem rica ediyoruz hem de bunun bir insanlık görevi olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Bugün Türkiye'de yaklaşık 1500 hasta, kalp yetmezliği sebebiyle kalp nakli bekliyor. Bunlara bir şekilde yapay kalplerle destek olunması hayata tutunmaları için şarttır. Biz de elimizden geldiği ölçüde bu hastalarımızı Koşuyolu Kalp hastanemize bekliyoruz."

Baş ağrısıyla hastaneye gitti beyinsiz olduğunu öğrendi
HAYAT
Baş ağrısıyla hastaneye gitti beyinsiz olduğunu öğrendi

"Yapay kalple amaç, hastanın yaşama devam etmesi"

Yeşilova'nın takibini gerçekleştiren Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özge Altaş da "Ramazan'daki tek amacımız kalp naklini beklerken birincisi başına bir şey gelmesin, yaşamı devam etsin, ikincisi rahat yaşasındı." dedi.

Yapay kalbe ilişkin bir adaptasyon sürecinin olduğunu ve kişinin cihazla nasıl yaşaması gerektiği konusunda adaptasyon programlarının bulunduğunu aktaran Altaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

  • "Ramazan en küçük hastalarımızdan biri. Zaten şu an halihazırda Türkiye'de kalp nakli veya daha doğrusu organ bağışı çok düşük seviyede. Özellikle çocuklarda daha da kısıtlı. Bu yüzden yaklaşık 200'den fazla da kalp nakil listesinde bekleyen hastamız var, bunların 10'u 16 yaş altı çocuk. O yüzden ülkemizdeki insanları duyarlı olmaya çağırırken, bağışı daha çok birbirlerine anlatıp özendirmelerini istiyorum. Özellikle bu korona döneminde hem bağış hem de bağışlanan kalplerin kabulünde azalma görüyoruz. Bu nedenle uygun hastalarda, sıkıntıya girmiş hastalarımızda hem yaşamlarını devam ettirebilmeleri için hem de kalp naklinin bekleme döneminde sıkıntı yaşamamaları için destek cihazını takmaya devam ediyoruz."
Abone Ol Google News
NASA Dünya Gözlem Turnuvası Editörü Carlowicz: 'Van Gölü kazanacak' demiştim
Teknoloji

NASA Dünya Gözlem Turnuvası Editörü Carlowicz: 'Van Gölü kazanacak' demiştim

Van Gölü'nün uzaydan çekilen fotoğrafının birinci olduğu ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) çevrim içi fotoğraf yarışmasını düzenleyen Dünya Gözlemevi internet sitesinin Editörü Michael Carlowicz, fotoğrafı kendisinin seçtiğini ve kazanacağını çok önceden tahmin ettiğini söyledi. Carlowicz, "Van Gölü 5 kişi tarafından önerildi, fotoğrafı bunun üzerine ben seçtim" dedi.
HDP önündeki evlat nöbeti sürüyor: Bunlar Kürdün düşmanı Ermenilerin dostudur
Gündem

HDP önündeki evlat nöbeti sürüyor: Bunlar Kürdün düşmanı Ermenilerin dostudur

Muş’ta çocukları terör örgütü PKK tarafından dağa kaçırılan aileler, HDP binası önünde ikinci haftada da oturma eylemini sürdürüyor. Çocuğunun 2016 yılında dağa kaçırıldığını söyleyen Şemsettin Özcan, "Diyorlar ki HDP ‘Kürtleri savunuyor.’ Kürtlerle ilgisi yok. Bunlar Kürdün düşmanıdır. HDP şimdi Ermenilerle birlikte çalışıyor, Amerika’yla beraber çalışıyor" diyerek HDP ve PKK'dan çocuğunu istedi.
2020’de yüzde 40 büyüyen DemirDöküm 2021’de de büyümesini sürdürmeyi hedefliyor
Ekonomi

2020’de yüzde 40 büyüyen DemirDöküm 2021’de de büyümesini sürdürmeyi hedefliyor

DemirDöküm, pandemiye rağmen 2020'de büyümesini sürdürdü. Geçtiğimiz yılı yüzde 40 büyüme ile kapattıklarını belirten DemirDöküm CEO'su Alper Avdel "Pandemide ‘önce sağlık’ dedik. Çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve müşterilerimizin sağlığını güvence altına alarak çalışmalarımızı aksatmadan sürdürdük. DemirDöküm olarak sektör ortalamasının üzerinde büyüyerek 2020’de ısıtma alanındaki etkinliğimizi daha da artırdık. Geleneksel iş kollarımızdaki önemli büyümenin yanında, kaskad, ısı pompası, VRF gibi yeni iş alanlarında büyüme rekorlarımızı tazeledik. 2021 yılı için hedefimiz, büyümemizi yükselen bir ivmeyle devam ettirmek" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.