Hayat İstanbuldan yola çıkan Balkan Kervanı Arnavutlukta

İstanbul'dan yola çıkan 'Balkan Kervanı' Arnavutluk’ta

Türk kültürünü tanıtmak amacıyla İstanbul'dan yola çıkan Balkan Kervanı, Tiran’da etkinlik düzenledi. Program kapsamında sahnelenen Türk halk oyunları, kukla ve semazen gösterileri büyük beğeni topladı.

Haber Merkezi AA
İstanbuldan yola çıkan Balkan Kervanı Arnavutluk’ta
Türk kültürü Arnavutluk’ta tanıtıldı.

Türk kültürünü tanıtmak amacıyla İstanbul'dan yola çıkan "Balkan Kervanı", Arnavutluk’un başkenti Tiran’da etkinlik düzenledi.

Küçükçekmece Belediyesinin organizasyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği, Yunus Emre Enstitüsü ve Trakya Üniversitesi iş birliğinde, Tiran’daki Yeni Bulvar’da gerçekleştirilen etkinliğe, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Program kapsamında sahnelenen Türk halk oyunları, kukla ve semazen gösterileri büyük beğeni topladı.

Kervanda sergilenen ebru ve cam sanatı gibi geleneksel el sanatları katılımcıların ilgisini çekti. Konuklara ayrıca Türk mutfağından lezzetler ikram edildi.

Ülkeler arasındaki kültürel iş birliği daha da geliştirilecek

Küçükçekmece Belediyesi Dış İlişkiler ve Proje Sorumlusu Özgür Oran, projeye 2015 yılında başladıklarını, Tiran’a ikinci kez geldiklerini söyledi.

Projedeki hedeflerinin ülkeler arasındaki kültürel iş birliğini daha da geliştirmek olduğunu kaydeden Oran, "Projeyle, Türk kültürünün tanıtılmasını ve Balkanlar ile geçmişten gelen kardeşlik ve dostluk bağlarımızın pekiştirilmesini amaçlıyoruz. Türkiye'nin farklı bölgelerinden çıkan sanatçılarımız 18 Temmuz'da İstanbul'da bir araya gelerek Balkanlar'a doğru yol aldı. Etkinliklerimiz kapsamında 5 ülkede 8 etkinlik gerçekleştireceğiz. Saraybosna, Mostar ve Budva'nın ardından dördüncü program için bugün Tiran'dayız." diye konuştu.

Balkan Kervanı projesi 5 Ağustos'a kadar devam edecek. Bosna Hersek ve Karadağ’daki etkinliklerin ardından Arnavutluk’a gelen kervan, Makedonya ve Kosova’yı da ziyaret edecek.

Alev Alatlı: Ülkeme kefaretimi ödemeye hazırlanıyorum
HAYAT
Alev Alatlı: Ülkeme kefaretimi ödemeye hazırlanıyorum

3 padişah 12 cumhurbaşkanı 27 başbakan 1 başkan gördü
HAYAT
3 padişah 12 cumhurbaşkanı 27 başbakan 1 başkan gördü

Yavuz Bingöl'den Erdoğan açıklaması: Tillahına kadar!
HAYAT
Yavuz Bingöl'den Erdoğan açıklaması: Tillahına kadar!

İslamofobi filmi ön yargıları yıkacak
HAYAT
İslamofobi filmi ön yargıları yıkacak
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.