Hayat Mülteci önyargısısanatla kırılabilir

Mülteci önyargısı sanatla kırılabilir

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın yeni raporu “Birlikte Yaşamak: Kültürel Çoğulculuğu Sanat Yoluyla Geliştirmek” mültecilerle birarada yaşama konusunda kültür sanatın rolüne odaklanıyor. Raporu hazırlayan Dr. Feyzi Baban, “Suriyeliler hakkında bilgimiz çok az. Bu da önyargı oluşturuyor. Sanatla birlikte hikayelerine daha rahat ulaşabiliriz” diyor.

Seray Şahinler Demir Yeni Şafak
​​Mülteci önyargısı sanatla kırılabilir
​​Mülteci önyargısı sanatla kırılabilir

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 2018 verilerine göre Türkiye’de 3.5 milyon mülteci bulunuyor. Geçici barınma merkezlerinde 210 bin 177, bu merkezlerinde dışında yaşayanların sayısı ise 3 milyon 331 bin 395. 2017 verilerine göre dünyada her gün 44 bin 400 insan yerinden edilmiş. Bu veriler etrafında, göç, mültecilik, birlikte yaşama gibi kavramların tanımı sürekli güncelleniyor. Tartışmalar ise sürekli gündemde. Toplumların bir kısmı “yabancı”ların varlığını şiddetle reddederken bazıları ise “eşitlik ilkesi”ni benimsiyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, bu çerçevede yeni bir araştırmaya imza attı ve “Birlikte Yaşamak: Kültürel Çoğulculuğu Sanat Yoluyla Geliştirmek” adlı 7. raporunu yayımladı. Kanada Trent Üniversitesi’nden Dr. Feyzi Baban ile Wilfrid Laurier Üniversitesi’nden Dr. Kim Rygiel tarafından kaleme alınan rapor, farklı kültürleri barındıran toplumlarda, özellikle mülteci ve göçmenler ile ev sahibi nüfusun bir arada yaşama pratiklerinin gelişmesinde kültür ve sanatın rolüne odaklanıyor.

ENTEGRE ÖNERİLERİ

Mülteci ve göçmenlerin ev sahibi toplumlara entegre olmalarında kültür ve sanatın kolaylaştırıcı rolünü temel alan raporda Gaziantep’te yer alan Kırkayak Kültür, İstanbul’daki Hamiş Suriye Kültür Evi, Suriyeli Kadınlarla Sanat Atölyesi gibi mültecilere alan açan, kolektif bir anlayışla hareket eden platformlara değinilmiş. Bu örnekler eşliğinde yerel yönetimler, kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerine yönelik genel ve özel önerilerin geliştirildiğini görüyoruz.

REKLAM

PROBLEMİ ÇÖZEMEDİK

Eşitlik, çoğulculuk ve dönüştürücülük kavramlarına dikkat çeken Dr. Fevzi Baban, “Birlikte yaşama konusunda problemlerimiz var. Bunları henüz aşamadık. Bu rapor farklılarımızla birlikte nasıl yaşayacağız sorusuna cevap arıyor” diyor. Suriyelilerin Türkiye’deki sanat faaliyetlerine değinen Baban, “Sanat projelerinin çoğalması mültecilerin hikayesinin Türk toplumuna daha rahat ulaşmasını sağlıyor. Suriyeliler hakkında bilgimiz aslında çok az. Bundan dolayı da çok fazla önyargı oluşuyor. Bu tür projeler ön yargıları kırmaya yardımcı olabilir” şeklinde konuşuyor.

Kim Rygiel, Özlem Ece ve Feyzi Baban tarafından hayata geçirilen nraporun tamamına iksv.org adresinden ulaşabilirsiniz.

İYİ ÖRNEKLERİ KONUŞUYORUZ

Direktör Özlem Ece, mülteciler konusunda iyi örnekler üzerinde konuşmanın gerekliliğini vurguladı. Raporun önerileri arasında kültür sanat kurumlarına ait tüm mekanların yeni grupların erişimine açılması, şehrin kültür hayatına yeterince entegre olmamış toplulukların kültür ve sanatla buluşturulması gibi özel öneriler sunuluyor.

Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı

Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı

CHP Lideri güvenlik amacıyla bir evde tutuluyor.
Küresel terördeyeni kabus

Küresel terörde
yeni kabus

Sri Lanka'daki saldırı 4. nesil savaşın son halkası.
Sri Lankada eş zamanlı patlamalar

Sri Lanka'da eş zamanlı patlamalar

8 ayrı patlamada 2'si Türk 190 kişi öldü, 450'den fazla yaralı var.
İtiraz yarın görüşülebilir

İtiraz yarın görüşülebilir

​AK Partili Yavuz, itiraz sürecini değerlendirdi.
FETÖ kataloğu<br>dijitale de taşımış

FETÖ kataloğu
dijitale de taşımış

Örgütün dijital evlilik kataloğu ele geçirildi.

​Bahçeli, MHP kampının kapanışında konuşuyor.
Şimdiki hali<br>herkesi şaşırttı

Şimdiki hali
herkesi şaşırttı

​5 yıl sonra aynı yeri yeniden fotoğrafladılar.
24 cumhurbaşkanı adayı

24 cumhurbaşkanı adayı

​Cezayir'de Buteflika'nın istifasının ardından cumhurbaşkanlığı seçimi.
En çok 5 kuruş <br>en az 1 kuruş var

En çok 5 kuruş
en az 1 kuruş var

Tedavüle sunulan paraların değeri açıklandı.
NATO lojmanına <br>'Irak' kurşunu

NATO lojmanına
'Irak' kurşunu

​Saldırıyı yapan iki kişi kısa sürede yakalandı.
Fransa sokakları yanıyor

Fransa sokakları yanıyor

Sarı Yelekliler, gösterilerin 23. haftasında.
Bit pazarından çıkan hazin bir öykü<br>

Bit pazarından çıkan hazin bir öykü

Altıparmak dağlarında hayatını kaybeden Kazım Küçükalp'in mektuplarından belgesel çekildi.
Hamile kadın<br>arabada sıkıştı

Hamile kadın
arabada sıkıştı

​Aracı kullanan kocası gözyaşlarına boğuldu.
Kime suikast yapacaklardı

Kime suikast yapacaklardı

​Yeni Şafak, İstanbul'da yakalanan BAE ajanları hakkında önemli bilgilere ulaştı.
Nisan'da kar uyarısı

Nisan'da kar uyarısı

Yurdun büyük bir bölümünde havalar soğuyacak.
Yabancıların<br>gözdesi İstanbul

Yabancıların
gözdesi İstanbul

​Avrupalı, Amerikalı, Körfezli konut alma yarışında.
Tarıma yeni model

Tarıma yeni model

​Yeni Şafak, Tarımda Milli Birlik Projesi'nin detaylarına ulaştı.
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
İki BAE casusu İstanbul'da yakalandı
Gündem

İki BAE casusu İstanbul'da yakalandı

İstanbul'da iki Birleşik Arap Emirlikleri ajanı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün ortak operasyonuyla yakalandı. Yakalanan ajanlardan birinin Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgisi olabileceği üzerinde durulduğu kaydedildi. Casusluk faaliyetinde bulunan iki ismin Pazartesi günü gözaltına alındığı, söz konusu ajanların, BAE adına casusluk yaptıklarını itiraf ettikleri bildirildi. İstanbul'da gözaltına alınan iki BAE ajanının, siyasi, askeri ve uluslararası casusluk suçlamasıyla tutuklanmaları talebiyle İstanbul 2. Sulh Mahkemesi'ne sevk edildi. Mahkeme iki ajanın tutuklanmasına karar verdi.
MİT ve Jandarma DEAŞ’ın kritik ismini yakaladı
Gündem

MİT ve Jandarma DEAŞ’ın kritik ismini yakaladı

MİT ve Jandarma yaptıkları ortak operasyon sonucunda DEAŞ’ın İstanbul ve Bursa sorumlusu olduğu tespit edilen E.Y.'yi kıskıvrak yakaladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.