Hayat Mültecilerin yarısıTürkiyede

En fazla mülteci Türkiye’de

Mültecilerin yarısı Türkiye’de

Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke Türkiye. Türkiye’de 4,5 milyon mülteci yaşıyor. Bunların 3,5 milyonu Suriyeli. Toplam 6,1 milyon Suriyelinin yüzde 52’si halen Türkiye’de. Tüm Avrupa ülkeleri ise 1 milyon 387 bin mülteciye kapılarını açtı. Türkiye, mültecilerin yükünü omuzlayarak Avrupa’yı da felaketten koruyor. Uzmanlara göre Avrupa’nın büyük bir göç dalgası karşısında ekonomik, sosyal ve siyasi krizlere sürüklenmesi kaçınılmaz. Almanya 316 bin, Fransa 273 bin, İsveç 169 bin, Avusturya 153 bin, İngiltere 119 bin, İtalya 118 bin ve Hollanda 88 bin mülteciyi barındırıyor.

Yasemi Asan Yeni Şafak
Türkiye'de 4,5 milyon mülteci bulunuyor.
Türkiye'de 4,5 milyon mülteci bulunuyor.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İdlib’teki göç dalgasına dikkat çekerek “Türkiye mülteci ağırlama kapasitesini doldurmuştur” sözleri mülteci sorununu yeniden gündeme getirdi. Türkiye dünyada 4,5 milyon ile en fazla mülteci barındıran ülke. Mültecilere kapılarını kapatan Avrupa’da ise toplam 1 milyon 387 bin mülteci bulunuyor.

Tahran’daki tarihi zirvede İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir araya gelen Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İdlib’teki göç hareketine “Türkiye mülteci ağırlama kapasitesini doldurmuştur” dedi. Erdoğan’ın bu açıklaması, mülteci sorununu yeniden gündeme getirdi.

4,5 MİLYONA EV SAHİPLİĞİ

Türkiye, dünyada en fazla mülteci barındıran ülke. Lübnan kendi nüfusuna oranla en fazla mülteciye ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık olarak Türkiye 4,5 milyon, Pakistan 1,6 milyon, Lübnan 1,1 milyon, İran 980 bin, Etiyopya 736 bin, Ürdün 664 bin, Kenya 552 bin, Uganda 428 bin, Çad 420 bin, Sudan 356 bin, Almanya 316 bin, Rusya 314 bin, Çin 299 bin mülteciye ev sahipliği yapıyor.

ABD’DE 271 BİN MÜLTECİ

Afganistan 280 bin, Kamerun 280 bin, Fransa 273 bin, ABD 271 bin, Mısır 226 bin, Hindistan 200 bin, İsveç 169 bin, Kanada 153 bin, Avusturya 153 bin, İngiltere 119 bin, Ruanda 132 bin, İtalya 118 bin, Malezya 97 bin, Cezayir 94 bin, Hollanda 88 bin, Norveç 50 bin, Avustralya 35 bin, Belçika 35 bin, Danimarka 16 bin, Yunanistan 16 bin mülteciyi barındırıyor.

AVRUPA’NIN İKİ KATI

Avrupa ülkelerinde toplam 1 milyon 387 bin mülteci bulunuyor. Türkiye ise tek başına bu rakamın iki buçuk katı kadar mülteciye ev sahipliği yapıyor. Misafir ettiği mülteciler için ayni ve nakdi milyarlarca dolar harcayan Türkiye, sınırları dışında da güvenli bölgeler oluşturdu. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonları ile bu bölgeleri terörden temizleyerek gerçek sahiplerine verdi. ;

KAMPLARDA30 BİN SURİYELİ

Binlerce Suriyeli kendi ülkesine döndü. Suriye’de 40 kampın tüm ihtiyaçları Türk sivil toplum kuruluşları tarafından karşılanıyor. Bu kamplarda 30 binin üzerinde Suriyeli yaşamını sürdürüyor. Şimdi de İdlib’te olası göç hareketine karşı Türkiye Suriye tarafında tüm hazırlıklarını sürdürüyor.

Suriyelilerin yarısı bizde

Dünya genelinde toplam Suriyeli mülteci sayısı 6.1 milyon. Suriyelilerin en büyük çoğunluğu ise Türkiye’de bulunuyor. Türkiye’de bulunan Suriyeli mültecilerin tüm dünyadakilere oranı yüzde 52. En çok mülteci barındıran batı ülkesi Almanya. Toplam mültecilerin yaklaşık yüzde 4,2’si Almanya’da. Her fırsatta şov yapan Kanada ise Suriyeli mültecilerin sadece yüzde 0,6’sını barındırıyor. Türkiye 3,5 milyon, Lübnan 1 milyon, Ürdün 650 bin, Almanya 300 bin, UAE 240 bin, Irak 230 bin, Kuveyt 155 bin, Mısır 117 bin, İsveç 110 bin, Macaristan 72 bin, Avusturya 40 bin, Kanada 39 bin, Hollanda 31 bin, Libya 27 bin, Ermenistan 20 bin, Danimarka 19 bin, Bulgaristan 17 bin, ABD 16 bin, Belçika 16 bin, Norveç 14 bin, Singapur 14 bin, İsviçre 13 bin, Fransa 12 bin Suriyeli mülteciyi barındırıyor.

  • 2 milyonluk göç dalgası
  • İdlib, Türkiye sınırında yer alması ve sınır hatlarının nispeten güvenli olması nedeniyle iç savaş boyunca en fazla göç alan il oldu. Esed rejimi ve destekçilerinin ülke genelindeki saldırıları ve zorunlu göçler nedeniyle şehir yaklaşık 4 milyon sivilin sığındığı bir kent haline geldi. Bunlardan yaklaşık 1 milyonu Türkiye sınırına sıfır sayılabilecek 200’e yakın kampta yaşıyor. Çatışma durumunda Hatay sınırında yeni bir göç dalgasıyla karşılaşma ihtimali, Türkiye’yi en fazla endişelendiren konulardan biri. Böyle bir durumda Türkiye ve Avrupa’ya doğru 2 milyonu bulabilecek yeni bir sığınmacı dalgasının başlamasından endişe ediliyor. Oluşacak bu göç akınında bazı terörist unsurların Türkiye’ye ve Avrupa’ya sızması yeni güvenlik sıkıntılarını da yaratabilecek. İdlib’e yönelik geniş çaplı bir saldırıda ise yüz binlerce sivil hayatını kaybedebilir.

Rusya: ABD fosfor kullandı
DÜNYA
Rusya: ABD fosfor kullandı

Her şeye hazırlıklı olun
DÜNYA
Her şeye hazırlıklı olun

İbadi’nin koltuğu sallanıyor
DÜNYA
İbadi’nin koltuğu sallanıyor
637ye yükseldi

637'ye yükseldi

​Barış Pınarı'nda etkisizleştirilen terörist sayısı açıklandı.
İncirlik ve Kürecik masaya gelebilir

İncirlik ve Kürecik masaya gelebilir

​Türkiye, ABD yaptırımlarına karşı hangi adımları atabilir?
PKKdançok işkence gördük

'PKK'dan
çok işkence gördük'

PKK/PYD zulmünden kaçan siviller kurtarılan Tel Abyad'da SMO'ya sığındı.
Türkiye tek yürek oldu

Türkiye tek yürek oldu

Areda Survey tarafından Barış Pınarı Harekatı'na özel anket yapıldı.
Akçakale ne düşünüyor?

Akçakale ne düşünüyor?

'Beş oğlumu vereyim bir asker vermeyelim!' Yeni Şafak sınırın sıfır noktasında...
Moraller yüksek

Moraller yüksek

​Tel Abyad ve Rasulayn'da ince temizlik faaliyetlerine geçildi.
2 milyon Suriyeli evine dönecek

2 milyon Suriyeli evine dönecek

​Kerem Kınık, Tel Abyad'a insani yardımların ulaştığını açıkladı.
PKK’nın hamisi Avrupa

PKK’nın hamisi Avrupa

Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'yi kınayan Avrupa, PKK'nın hamisi oldu.
PKK Türkmen köylerine çöktü

PKK Türkmen köylerine çöktü

​Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Cuma, Yeni Şafak'a konuştu.
Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

​Tunus'un güneyinde küçük bir Berberi köyü.

PKK/YPG'ye<br>İsrail kalkanı

PKK/YPG'ye
İsrail kalkanı

​Proje devlet planını bozan Barış Pınarı'nı hazmedemediler.
Yaptırım boşa çaba

Yaptırım boşa çaba

Trump iç kamuoyunu rahatlatmaya çalışıyor.
Anadolu'da yatırıma<br>hız vereceğiz

Anadolu'da yatırıma
hız vereceğiz

​Çağrı Merkezi sektörütam gaz büyümeyi sürdürüyor.
Volkswagen<br>algıya oynadı

Volkswagen
algıya oynadı

​Alman basınından erteleme iddiası geldi.
Münbiç 'gelin bizi kurtarın' diyor

Münbiç 'gelin bizi kurtarın' diyor

​Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakü dönüşü gazetecilere konuştu.
Kritik görüşme

Kritik görüşme

​ABD Başkan Yardımcısı Pence perşembe günü Erdoğan ile görüşecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.