Hayat Örümcek taklidi yapan yılanın gizemi çözüldü

Örümcek taklidi yapan yılanın gizemi çözüldü

Bu yılan kuyruğundaki etli parça ve bacağımsı pulları ile örümcek taklidi yaparak, avlamak istediği kuşları üzerine çekiyor. Örümcek avına giden kuş ise yılanın avı oluyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Örümcek taklidi yapan yılanın gizemi çözüldü
İran'da bulunan örümcek kuyruklu bu yılanın avını yakalama biçimi görenleri hayrete düşürüyor.
Bu örümcek, kuyruğuyla örümcek taklidi yapıyor. Onu av olarak yakalamaya gelen kuşlar ise kendilerini yılana kaptırıyor.

Pseudocerastes urarachnoides (İran örümcek kuyruklu engereği) isminden de anlaşılacağı üzere genellikle İran bölgesinde bulunuyor. Bu örümcek kuyruklu engerekler, kuyruğunu tıpkı bir örümcek gibi hareket ettirebiliyor. Böylece avına sahte bir yem göstererek üzerine çekiyor.

Bu yılan, avını örümcek taklidi yaparak yakalıyor
OYNAT 00:22
Bu yılan, avını örümcek taklidi yaparak yakalıyor
Bu örümcek kuyruğunu örümcek taklidi yaparak onu av olarak yakalamaya gelen kuşları avlıyor! Pseudocerastes urarachnoides (İran örümcek kuyruklu engereği) isminden de anlaşılacağı üzere genellikle İran bölgesinde bulunan bu örümcek kuyruklu engerekler kuyruğunu tıpkı bir örümcek gibi hareket ettirebiliyor.


İran'daki Yasouj Üniversitesi'nden biyolog Behzad Fathinia başkanlığında çalışan bir ekip, üç yıllık araştırma kapsamında, bu türden bir yılanı İlam Bölgesi'nde avlanırken ilk kez gözlemleyip videoya aldı.

Biliminsanları, sürüngenin kayalık ortamına kusursuz uyacak şekilde kamufle olduğunu ve sahte örümceğini oynatarak pusuya yattığını görmüşler.

Amphibia-Reptilia dergisinde yeni yayımlanan rapordaki bulgular, bir kuş gelip zokayı gagaladığında zehirli engerek 0,2 saniye gibi kısa bir süre içinde saldırısını gerçekleştirdiğini gösteriyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.