Seçim AK Partiden olağanüstü itiraz

AK Parti'den İstanbul seçimlerinin yenilenmesi için YSK'ya olağanüstü itiraz

AK Parti'den olağanüstü itiraz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul seçimlerinin yenilenmesi için olağanüstü itiraz dilekçesini teslim etmek üzere YSK'ya geldi. Yavuz'un kurul binasına 3 valiz belge ile geldiği görüldü. AK Parti, İstanbul'daki seçimlerin iptal edilmesini ve ardından seçimlerin yeniden yapılmasını istiyor. Son kararı YSK önümüzdeki günlerde verecek. Öte yandan Yavuz, YSK'ya başvurunun ardından çıkışta gazetecilere önemli açıklamalar yaptı ve sürecin nasıl ilerleyeceğine dair detaylar paylaştı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul için olağanüstü itiraz dilekçesini YSK'ya teslim etmek üzere kurul binasına geldi.

Yavuz'un binaya girişte yanında 3 ayrı valizle geldiği görülürken, valizlerde seçimlerdeki yanlışlıklara dair bilgi ve belgelerin olduğu kaydedildi.

AK Parti, İstanbul'daki seçimlerin iptal edilmesini ve ardından yeniden seçim yapılmasını talep ediyor.

Sürece dair son kararı YSK verecek.

Yavuz, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da "Birazdan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi talepli olağanüstü itirazımızı Yüksek Seçim Kuruluna sunmuş olacağız inşallah" ifadelerini kullandı.

Yavuz, YSK'ya olağanüstü itiraza ilişkin dilekçeyi sunduktan sonra çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

AK Parti'nin YSK'ya başvuru sırasında sunduğu belgeler valizlerle taşındı.

MADDİ HATALARI DÜZELTMEYE ÇALIŞTIK

Ali İhsan Yavuz'un açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Biliyorsunuz seçim akşamından beri tüm Türkiye İstanbul seçimlerine kilitlenmiş gözüküyor. Şu anda da tüm Türkiye'nin gözü YSK'da olacak. Ne olmuştu?

Sıcağı sıcağına partiler ve YSK açıklamalarda bulunmuştu. Her bir parti, YSK da dahil seçim sonucuna ilişkin birtakım aktarımlarda bulunmuştu. YSK 28 bin farkla CHP'nin lehine, CHP 29 bin kendilerinin lehine seçimin bittiğini ilan etmişti. AK Parti il başkanımız 3 bin 819 farkı söylemişti. Rakamlar her bir taraftan ayrı görülünce biz meselenin çok yakın takipçisi olmak üzere, ben de dahil bazı arkadaşlarımızla İstanbul'a gittik.

  • Bu çelişkinin nereden ibaret olduğunu anlamaya başladık. Biz seçim sonuçlarını SAS diye tanımladığımız, Sonuç Alım Sistemi üzerinden Türkiye'de en hızlı bir şekilde sonuçları elde etmek, lehimize, aleyhimize yapılan hataları fark etmek üzere sistem kurmuştuk. Kayıtlarımıza ve rakamlarımıza güvendiğimiz için İstanbul'un yolunu tuttuk ve maddi hataları düzeltmeye çalıştık.

"ŞÜPHEYİ GİDEREMEDİK"

Maddi hata, sayım sonuç çizelgelerinden sandık sonuç tutanağına aktarılırken kaydırmalar var, küçültülen ve yok edilen rakamlar var.

Bunları fark ettikçe, sandık sayım çizelgeleri elimizdeydi, bunları düzeltmeye çalıştık. İlçe seçim kurullarına geçersiz oyların yeniden sayılması talebimiz oldu. Üçüncü talebimiz de tüm oylar yeniden sayılsın şeklindeydi.

AA
Ali İhsan Yavu'un YSK önündeki açıklaması.
Sandığın tamamında birtakım usulsüzlükler yapıldığı ortaya çıkmıştı. Gördük ki sadece maddi hata düzeltimi yoluyla yani 8-9 binlere varan AK Parti'nin lehine olması gereken başka yere kaydırılan oyun olduğunu gördük. Yaklaşık 6 bin oy AK Parti'ye yazılması gerekirken başka yerlere kaydırılmış.

AK Parti'ye gelen oy maalesef ya iptal olarak gözükmüş veya başka partilerin lehine sayılmış. Oyların tamamı sayılmadı sadece yüzde 10'u sayıldı. İl seçim kurulu ve ardından YSK'ya geldik. YSK'da oyların 4 ilçe hariç tamamının sayılmasına müsaade etmedi. Ortada bir şüphe var ve bu şüpheyi gideremedik.

"SEÇMEN İRADESİ İÇ EDİLDİ"

Eğer bunların tamamı sayılsaydı, bizim rakamlar gerçekti ve bizim lehimize bu seçim sonuçlanacaktı. Birincisi bu üç alanda yapılan çalışma ve sayım sonucunda elbette CHP'nin lehine de yazılanlar var ama yüzde 85.6 oranında AK Parti'nin aleyhine sayılmış bu oylar.

  • Sadece yüzde 14,5 kadarı CHP'nin aleyhine olacak şekilde. Geçersizlere gelince, maddi hatalara gelince yüzde 85,5 oranında AK Parti'nin aleyhine geçilmesi söz konusu. Olanlar seçmen iradesinin bir anlamda gerçekten iç edildiğini gösteriyor. O kadar çok sebep var ki organize usulsüzlük yapılığı için. Türkiye bir süre daha bunları konuşacak. Biz de bunları nasıl belgeledik şeklinde ayrıntılı bir şekilde sizlere aktarmak gibi yükümlülüğümüz olduğunu düşünüyoruz.

Seçimlerin adeta belkemiğini sayım döküm çizelgeleri oluşturur. Buradan sandık sonuç tutanaklarına ve oradan da birleştirme tutanaklarına aktarılır.

Sayım döküm çizelgelerinden 5 bin 388'i mühürsüz. Bunu dediğimde oy pusulaları, zarflar geçmişte de iddialar vardı. Benim kastım onlar değil. Sayım döküm cetvellerinin 5 binden daha yukarı bir oranda mühürsüz olduğunu gördük. 684'ünün imzasız olduğunu gördük.

Kısıtlılar var seçmen listelerinde, yanına şerh düşülmemiş oy kullanamaz diye. Cezaevi seçmenleri var ilçelerdeki seçmen listelerinde, yanına oy kullanamaz diye şerh düşülmemiş. Cezaevini adres olan gösterilen ve aslında oy vermemesi gereken ama veren seçmenler var cezaevinde.

Ne hikmetse ve nasılsa gerçekten izahı zor, yanına oy kullanamaz şerhi düşmeden 5 bin 287 hükümlü seçmen kayıtlarında yer almış. Kayıp oylar var. Oy kullanan seçmenle oy pusulasıyla çok ciddi farklar var.

AA
Ali İhsan Yavuz.
  • Eksik ya da fazla olan 25 bin kadar bir sayı. Aradaki fark 13 binlere düşmüş. Burada bir şeyler olmuş eksik veya fazla çıkan imzadan ve kayda geçen sayı 25 binleri buluyor. Bu konuda belgelerimiz ve iddialarımız var. Sandık başkanları ve memur üyelerinin durumu var.
  • Mevzuatımız çok açık ve net. 298 sayılı yasanın 22. ve 23. maddesi çok açık ifade ediliyor. 22. maddesi sandık başkanlarını tanımlıyor ve nasıl tespit edileceğini öngörüyor. İlgili ilçedeki bütün kamu görevlilerini mülki idare teslim eder. Ad çekme suretiyle sandık sayısının 2 katı oranındaki bir sayıdan çeker.

Yaklaşık 17 bin oy başka yerlere yazılmış

Engeli varsa bu şekilde kanuni engeli varsa ve engeli olmayanları sandık başkanı yap diyor. Resmi memur üye de bu şekilde atanacak diyor. Böyle olmamış. 62 bin 560 kişinin 19 bini kamu görevlileri arasından seçilmemiştir. Ben size 300-500 demiyorum, 19 bin kadar kişi bu listede görev yapamaz olanların arasından tespit edilmiş.

Bize yazılması gereken 16 bin 884 oy başka yere yazılmış Bu işte gerçekten bir iş var, net bir organize usulsüzlük var, seçim yolsuzluğu var. Bütün bu şaibeyi ortadan kaldıracak tek merci YSK'dır.

Yarın, tüm bu süreçleri kamuoyuna ayrıntılarıyla paylaşacağımız bir toplantı yapacağız ve YSK'ya teslim ettiğimiz 3 valiz dolusu bilgi ve belgeyi sizlerle de paylaşacağız."

Emniyet Genel Müdürlüğü: FETÖ unsurları algı operasyonu yapıyor
GÜNDEM
Emniyet Genel Müdürlüğü: FETÖ unsurları algı operasyonu yapıyor

Büyükşehir belediyelerinde bir ilk: Cumhurbaşkanlığı modeli uygulaması
GÜNDEM
Büyükşehir belediyelerinde bir ilk: Cumhurbaşkanlığı modeli uygulaması

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.