ÖZGÜN HABERLER

Tapu Harcı Masrafları

Ev alım-satımı, arazi veya arsa alım- satımı sırasında ihtiyaç duyulan bilgilerden birisi de tapu harcı masrafları olup, bu harç hem alıcı hem de satıcı taraflardan talep edilmektedir.

iLAN Diğer

Buna göre ise tapu harcı güncel masrafları nedir, tapu harcı masrafları nasıl hesaplanır gibi konular merak edilmektedir. Konut alım ve satımlarında tapu harcı emlak vergisi değeri üzerinden hesap edilmekte olup, bu değerden az olmamak şartı ile satılan fiyata göre hesap edilmektedir. Şuan da hem alıcıdan hem de satıcıdan yüzde 4, yüzde 4 talep edilmektedir. Sizlere tapu harcı hesaplama konusunda detaylı bilgileri de vereceğiz.

Tapu Harcı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

2017 ve 2018 yılları arasında tapu da yapılan değişiklerin söz konusu olması ile birlikte değerler değişmiş olup, tabi ki buna göre de tapu harcı hesaplaması da değişkenlik göstermektedir. Yapılan değişikliklere göre satış bedeli üzerinden hesaplamalar yapılmakta olup, binde 20’şer oranında harç bedeli sizlerden talep edilmektedir. Bu bedel tabi ki sadece sizin devir işlemleriniz için geçerli olup, döner sermaye harçları da farklıdır. Buna göre ise 2018 yılı döner sermeye harç bedeli ise 120 TL olarak belirlenmiştir. Bu bedel ayrı olarak hem alıcı hem de satıcıdan tahsil edilmektedir. Tapu harç işlemleri için randevu alarak belirtilen gün ve saatinde hazır şekilde gitmeniz durumunda bağlı bulunan bankalara size gelen bilgiler ile bu ödemeleri yapmanız talep edilmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız;

https://www.emlakdanismanlari.com/

Tapu Harçlarında Binde 30 indirim dönemi

Tapu harç masrafları zaman zaman devlet tarafından sağlanan desteklerle düşüş gösterebilmektedir. Ekonomideki daralmayı canlandırabilmek adına yapılan bu destekler arasında tapu harçları da bulunuyor. Normalde Binde 40 olan (yüzde 4) tapu harçları Binde 30 olarak belirlenmiş durumda. 31 ekim indirim tarihinin dolması ile birlikte bu yılın sonuna kadar bu indirimin devam edeceği www.emlakdanismanlari.com sitesinde açıklanmıştı. Tapu harcı indirimden faydalanmak için bu tarihler arasında alım satım yapmanızda yarar var.

Tapu harçları ile ilgili detaylı bilgi için:

https://www.emlakdanismanlari.com/2016-2017-tapu-harci-masraflari-5142/12509

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.