Teknoloji ABD, Huaweiyi Çin ordusuna çalışmakla suçladı

ABD'den Huawei'ye Çin ajanı iması geldi

ABD, Huawei'yi Çin ordusuna çalışmakla suçladı

ABD ile Huawei arasında sular durulmuyor. Şirketin ürünlerinde Amerikan malı kullanmasına izin vermeyen ABD makamları şimdi de şirketi Çin ajanı olmakla itham etti. ABD Savunma Bakanlığı'nın Huawei ve diğer 19 Çinli şirketi Çin ordusundan destek alan kuruluşlar listesine aldığı ortaya çıktı. Washington, ulusal güvenlikle ilgili endişelerden dolayı geçen yıl Huawei ve Hikvision’ı ticari kara listeye aldı ve yakın olduğu ülkelerin 5G iletişim şebekelerine Huawei ekipman kurmaması için uluslararası bir çalışma başlattı.

Haber Merkezi Reuters
ABD, Çin, Huawei arasında sular durulmuyor.
ABD, Çin, Huawei arasında sular durulmuyor.

Reuters'ın yayınladığı belgeye göre ABD Savunma Bakanlığı'nın ABD’de faaliyet gösteren 20 Çinli şirketi Çin ordusundan destek alan kuruluşlar olarak sıraladığı ortaya çıktı.

  • Bu belgede China Mobile Communications Group, China Telecommunications Corp ve uçak üreticisi Aviation Industry Corp of China (AVIC) şirketi de bulunuyor.

Huawei ABD yaptırımlarına karşı ilginç bir uygulamaya başladı
TEKNOLOJİ
Huawei ABD yaptırımlarına karşı ilginç bir uygulamaya başladı


Bu doğrudan bir ceza yaptırımı anlamına gelmiyor

Pentagon’un yaptığı bu nitelemeler doğrudan bir cezai yaptırım değil. Ancak yasa, ABD Başkanı Donald Trump'ın listedeki bu şirketlerin ülkedeki mal varlıklarını dondurmayı da kapsayan yaptırımları hayata geçirebilmesine olanak sağlıyor.

  • Hikvision, iddiaları “mesnetsiz” olarak niteleyip, şirketin “Çin askeri şirketi” olmadığını ve asla askeri uygulamalar için Arge çalışmalarında bulunmadığını açıkladı. Hikvision, meseleyi çözmek için ABD hükümetiyle çalışacağını da belirtti.

Çin'den, ABD'ye suçlama
TEKNOLOJİ
Çin'den, ABD'ye suçlama

Yaptırımlar yıldırmak için kullanışlı bir silah

Huawei, China Mobile, China Telecom, AVIC ve Washington’daki Çin Büyükelçiliği sorulara cevap vermedi. ABD’deki birçok siyasetçi Çin ile ticaret geriliminin artmasıyla birlikte Pentagon’un tuttuğu listeyi yayımlamasını istemişti.

Beyaz Saray listedeki şirketlere yaptırım uygulayıp uygulamayacağı sorusuna cevap vermedi. Ancak üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi,

  • “Listenin uzayabileceği de göz önüne alındığında ABD devleti, şirketleri, yatırımcıları, akademik kurumları ve benzer endişeleri paylaşan ortakların bu kuruluşlarla ortaklık kurarken gerekli incelemeyi yapabilmesi için kullanışlı bir araç” olduğunu ifade etti.

Bir bu kalmıştı birbirlerine girmedikleri: Çip teknolojisinde ABD-Çin mücadelesi
TEKNOLOJİ
Bir bu kalmıştı birbirlerine girmedikleri: Çip teknolojisinde ABD-Çin mücadelesi
Abone Ol Google News
Ankara'da cuma namazı saat kaçta?
Gündem

Ankara'da cuma namazı saat kaçta?

Müslümanlar için büyük öneme sahip olan mübarek cuma namazı bu hafta da büyük bir katılımla kılınacak. Cuma namazına gidecek olanlar Ankara'da cuma saatini arıyor. Camileri dolduracak cemaat Ankara'da cuma namazı saat kaçta? sorusunun cevabını merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığının takvimine göre, Ankara'da cuma namazı saat 12.59'da.
TBB Başkanı Metin Feyzioğlu: Bizim yöntemimiz Meclisimizle, milli iradenin tecelli ettiği yerle yakın noktada olmadadır
Gündem

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu: Bizim yöntemimiz Meclisimizle, milli iradenin tecelli ettiği yerle yakın noktada olmadadır

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, barolara yönelik kanun teklifi üzerinde görüşmeyi reddetmenin sürecin dışında kalmak olduğunu ifade ederek, "Bizim yöntemimiz her zaman için Meclisimizle, milli iradenin tecelli ettiği yerle yakın noktada olmadadır" dedi. Feyzioğlu, kendisine yönelik tepkilere ilişkin, "Bizim yöntemimiz her zaman için Meclisimizle, milli iradenin tecelli ettiği yerle yakın noktada olmadadır. Adalet Bakanlığı ile diyalog içinde olmaktır. Cumhurbaşkanlığı ile diyalog içinde olmaktır. Biz avukatız. Mahkemenin kapısında durup, 'Bu hakim nasıl olsa bizim istediğimiz gibi karar vermeyecek' deyip içeri girmekten vazgeçiyor muyuz? Ya da hakimi protesto etmek için duruşma kapısında bekliyor muyuz? İçeri giriyoruz, açıklamamızı yapıyoruz, dilekçemizi veriyoruz, davayı kaybedersek alıyor istinafa götürüyoruz, temyize götürüyoruz" ifadelerini kullandı.

DSÖ Direktörü Kluge'den Türkiye'ye övgü: Hem halkınızı hem de mültecileri korudunuz
Hayat

DSÖ Direktörü Kluge'den Türkiye'ye övgü: Hem halkınızı hem de mültecileri korudunuz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile DSÖ Direktörü Kluge ortak açıklama yaptı. Türkiye'ye övgülerde bulunan Kluge, "Türk halkı dünyanın en büyük pandemisine karşı bünyesindeki en iyi duruşu sergiledi. Hiç kimsenin geride bırakılmadığı bir çalışma yapmalıyız" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.