Teknoloji Google Almanyaya soruşturma başlatıldı

Google Almanya'ya soruşturma başlatıldı

Almanya Federal Kartel Ofisi, Google ve çatı şirket Alphabet'e 'rekabete aykırı' uygulamalar iddialarının gelmesi üzerine yeni bir soruşturma başlattı. Bu kapsamda kişisel verilerin nasıl kullanılacağı da irdeleniyor.

Abone Ol Google News
Yunus Emre Şahin Yeni Şafak
Google Almanyaya soruşturma başlatıldı
Google

Amazon, Apple, Facebook ve Google gibi platformlar pazar konumları nedeniyle sık sık sorguya çekiliyor. Yani aslında bu tip büyük şirketlerle birlikte yöneticiler sık sık ifade vermek durumunda kalıyor. Yeni bir soruşturma ise doğrudan Google'ın çatı şirketi Alphabet'i hedef alıyor.

Alphabet'in, elde ettiği verilerle avantajlı konuma geçip geçmediği sorgulanacak.

Almanya Federal Kartel Ofisi tarafından başlatılan soruşturma, Google'ın kişisel verileri nasıl kullanıp kullanmadığı konusuna dayanıyor. Hatta veri kullanımıyla birlikte hangi seçenekleri kullanıldığının masaya yatırılması da söz konusu.

Konuyla alakalı açıklamalar yapan Almanya Federal Kartel Ofisi Başkanı Andreas Mundt ise şunları söylüyor:

    Google arama motoru, Android işletim sistemi, YouTube ya da Google Haritalar veya Chrome web tarayıcısı gibi servisler nedeniyle Google'ın bu noktada şirketler arasındaki rekabette çok önemli bir avantajı olduğu söylenebilir.

Dört dev sorguda
DÜNYA
Dört dev sorguda

Apple'ın App Store politikaları için rekabet soruşturması başladı
TEKNOLOJİ
Apple'ın App Store politikaları için rekabet soruşturması başladı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.