Teknoloji Samsungun yüklü gelen mobil uygulamalarında güvenlik açığı tespit edildi

Samsung'un yüklü gelen mobil uygulamalarında güvenlik açığı tespit edildi

Mobil uygulamalara yönelik analizler yapan Oversecured, Samsung'un varsayılan olarak gelen uygulamalarında çeşitli güvenlik açıkları olduğunu duyurdu. Hatta bu güvenlik açıklarından dolayı kullanıcı verilerinin ele geçirilmesi söz konusu olabiliyor.

Abone Ol Google News
Yunus Emre Şahin Yeni Şafak
Samsungun yüklü gelen mobil uygulamalarında güvenlik açığı tespit edildi
Samsung

Mobil uygulamaların güvenlik tarafına ilişkin analizler yapan Oversecured, Samsung'un varsayılan olarak gelen mobil uygulamalarında birçok farklı güvenlik hatası olduğunu iddia ediyor. Uygulamaların kötüye kullanılması durumunda saldırganların kişisel verilere erişim izni elde edebileceği de belirtilenler arasında.

Oversecured, toplamda 7 adet güvenlik açığının Samsung cihazlarda kurulu olan gelen uygulamalarda özellikle belirtiyor. Konuyla alakalı yapılan analiz sonrasında Oversecured kurucusu Sergey Toshin'in açıklaması ise şu şekilde:

    Bu hataların etkisiyle saldırganlar kişilere; çağrılara, SMS ya da MMS'lere erişebiliyor ve bunları düzenleyebiliyor. Hatta cihaz yöneticisi haklarına sahip uygulamaların yüklenmesi veya sistem kullanıcısı adına cihaz ayarlarının değiştirilebilmesi de söz konusu.

Açıklamanın gelmesinin ardından Samsung Nisan ve Mayısgüvenlikgüncellemelerinin bir parçası olarak yeni yamalar yayınladı.

Samsung Galaxy S21 için yeni güvenlik güncellemesi yayınlandı
TEKNOLOJİ
Samsung Galaxy S21 için yeni güvenlik güncellemesi yayınlandı

Samsung Galaxy Note 9 için kritik güvenlik güncellemesi yayınlandı
TEKNOLOJİ
Samsung Galaxy Note 9 için kritik güvenlik güncellemesi yayınlandı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.