Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Teknoloji Sosyal medya terörü bitecek 9 maddelik yasa teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu

Sosyal medya terörü bitecek: 9 maddelik yasa teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu

Teklifle, sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye’de temsilci bulunduracak, içerik konusunda sorumlu olacak, yükümlülükleri yerine getirmezse para ve bant daraltma cezaları uygulanacak. Düzenlemeyle, istismar, dolandırıcılık, terör propagandası gibi suçlara son verilmesi amaçlanıyor.

Fazlı Şahan Yeni Şafak
Sosyal medya terörü bitecek: 9 maddelik yasa teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu
Sosyal medya düzenlemesine ilişkin ayrıntıları Özlem Zengin açıkladı.

AK Parti ve MHP tarafından hazırlanan ve sosyal medyaya çeki düzen verecek 9 maddelik yasa teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu. AK Parti Grup Grup Başkanvekili Özlem Zengin, sosyal medya düzenlemesiyle ilgili Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

MHP ile birlikte çalıştıkları kanun teklifinin Türkiye’de herkesi en çok ilgilendiren kanuni düzenlemelerinden bir tanesi olduğunu belirten Zengin, “Bu düzenlemeyi yaparken birinci önceliğimiz özgürlükler. Biz inanıyoruz ki hukukun olmadığı bir yerde gerçek manada özgürlüklerin var olması mümkün değil” diye konuştu.

SORUN İKİ KONUDA

Bütün dünyanın sosyal medya ile ilgili olarak yeni bir hukuk alanı arayışı içinde olduğuna dikkati çeken Zengin, her bir ülkenin de kendi hukukunda yeni düzenlemeler yaptığını dile getirdi. Türkiye’nin belki buna da öncülük edeceğinin altını çizen Zengin, sosyal medyadaki ağ sağlayıcılarının büyük çoğunluğunun merkezinin yurt dışında olması nedeniyle iki konuda sorun yaşandığına işaret etti.

Sosyal medya yasası neden önemli? Sosyal medya yasasının Türkiye'ye faydaları neler olacak?
TEKNOLOJİ
Sosyal medya yasası neden önemli? Sosyal medya yasasının Türkiye'ye faydaları neler olacak?

MUHATAP ARIYORUZ

Zengin, bunları “mali konularda muhatap bulunamayışı, vergilendirme konusunda kendilerini özgür bir alan içinde hissetmeleri” ile “bireysel olarak hakların ihlali karşısında hukukun yeterli yaptırımı ortaya koyamaması” diye sıraladı. Özlem Zengin, “Bu düzenlemenin en önemli amacı idari, hukuki ve mali olarak bir muhataplık teşkil etmek. Yaptığımız düzenlemenin ana kısmını bu oluşturuyor” bilgisini verdi.

HAKARETE, KÜFÜRE SON

Sosyal medyanın da eğer yeni bir hayat alanıysa insanların yapmış olduğu eylemlerin neticelerine katlanması ve sorumluluklarını hukuken almaları gerektiğinin altını çizen Zengin, “Sosyal medyadaki hakarete, küfüre, bu medya aracılığıyla yapılan bir tür tacize son vermeyi hedefliyoruz. Bu ismini bildiğimiz isimler için de böyle, ismini bilmediğimiz isimler için de aynı şey geçerli” dedi.

AK Parti 11 maddelik  'sosyal medya' teklifini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sundu
GÜNDEM
AK Parti 11 maddelik 'sosyal medya' teklifini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sundu

BİR MERKEZLERİ OLACAK

Özlem Zengin, “5651 sayılı Kanun içerisinde yeni bir aktör oluşturuyoruz. Sosyal ağ sağlayıcı tanımı yapıyoruz. Bu sosyal ağ sağlayıcılarına, Türkiye’de bir merkez oluşturmalarını, bir temsilci belirlemelerini istiyoruz. Bununla hedeflediğimiz şey; soruşturmaya ve kovuşturmaya imkan verecek bir düzenleme yapacağız. En önemlisi bir muhataplık oluşturmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Zengin, Türkiye için hangi uygulamanın daha uygun olduğunu araştırıp, bunlardan yararlanarak bir çalışma yapmaya gayret ettiklerini dile getirdi.

HAYATIMIZDAKİ YERİNİN FARKINDAYIZ

  • Beş aşamalı bir yaptırım sürecinin olduğuna dikkati çeken Zengin, “Bizim birinci önceliğimiz, asla bu sosyal ağ sağlayıcılarının kapanması değil. Hayatımızdaki yerinin farkındayız. Ne kadar çok kullanımda olduğunun farkındayız. Ama bu manada özgürlüklerle, hak ve hukuk arasında bir denge kurmaya çalışırken, kademelendirilmiş bir yaptırım silsilesi var” dedi.

Temsilci istenecek

Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının bir temsilci oluşturulmasını isteyeceklerini aktaran Zengin, bunun bir gerçek kişi de tüzel kişi de olabileceğini ancak gerçek kişi olacaksa Türk vatandaşı olma zorunluluğu getirileceğini açıkladı. Bu temsilcinin ilan edilmesini isteyeceklerini belirten Zengin, “Bu ilan yoluyla hem şikayetlerin oluşabileceği şeffaf bir mekanizma oluşturması bu yapıların hem de ilan edilen bu kişilerin adreslerinin, kimliklerinin belli olması, kendilerine bir tebligatın ulaşmasını mümkün kılmak. Birinci önceliğimiz bu” diye konuştu. Zengin, bu temsilciden, kişilik haklarıyla ilgili bir ihlalde 48 saat içinde bir cevap verilmesinin isteneceğini söyledi.

Erişime engel

Düzenlemeyle, çocukların cinsel istismarı, fuhuş, kumar ve uyuşturucu kullanılmasını kolaylaştırma gibi suçları oluşturan yayınlarla mücadele kapsamında erişimin engellenmesine karar verebilecek. Suç oluşturan kısmi içeriğin çıkarılmasının mümkün olduğu durumlarda, erişimin engellenmesi kararı yerine içeriğin çıkarılması kararının verilmesi imkanı sağlanarak aynı internet sitesinde yer alan ve suç oluşturmayan içerikler yönünden ifade ve haber alma özgürlüğü daha da güvenceli hale getiriliyor. Sosyal ağ sağlayıcılar yükümlülüklerini yerine getirmek üzere üç ay içinde gerekli çalışmaları tamamlamak zorunda. İlk raporlarını da 2021 yılı Ocak ayında kuruma bildirecekler ve internet sitelerinde yayınlayacaklar.

Siyasilerden sosyal medya yasasına destek: Kimin kim olduğu belli olsun
TEKNOLOJİ
Siyasilerden sosyal medya yasasına destek: Kimin kim olduğu belli olsun

Beş aşamalı yaptırım süreci

  • Özgürlüklerle hak ve hukuk arasında bir denge kurmaya çalışırken kademelendirilmiş bir yaptırım silsilesi olduğunun altını çizen Zengin, şunları kaydetti:
  • “Kurum tarafından temsilcilik yerine getirilmezse 10 milyon lira idari para cezası olacak. 30 günlük bekleme süresinden sonra bu kez de 30 milyon liralık bir idari para cezası daha olacak. Temsilcisi olmayan sosyal ağ sağlayıcılara 3 aylık reklam vermeme yasağı getirilecek. Bu da yerine getirilmezse kurum başkanlığı sulh ceza hakimliğine başvurarak yüzde 50 bant daraltma, sonrasında ise yüzde 90 bant daraltma cezası verilebilecek. Bant daralma kararı verilirse erişim sağlayıcılar da 4 saat içinde bu kararı yerine getirmekle mükellef olacaklar.”
  • Zengin, “Ağ sağlayıcısından zararın tazmini istenebilecek. Kişilik hakkı ihlalinde 5 milyon TL ceza uygulanacak. Hak ihlalinde temsilciye başvuru mekanizması olacak. Sosyal ağlarda ‘unutulma hakkı’ olacak. Hukuki zeminde varlıklarını sürdürmelerini istiyoruz” dedi.

Almanya ve Fransa modeli masada: Yeni sosyal medya düzenlemesi nasıl olacak?
TEKNOLOJİ
Almanya ve Fransa modeli masada: Yeni sosyal medya düzenlemesi nasıl olacak?
Abone Ol Google News
Skandal transfer TFF'ye şikayet edildi
Spor

Skandal transfer TFF'ye şikayet edildi

FIFA kayıtlarına göre futbolcu olmadığı ortaya çıkan 20 yaşındaki Nijeryalı Martins Chisom Onyebueke'yi devre arasında 6 aylığına transfer edip hiç maç kadrosuna bile almayan Akhisarspor'da başkan Evren Özbey, kardeşi Serhat Özbey ve gayrı resmi ortakları olduğu iddia edilip kulüpte 9 oyuncusu bulunan futbolcu temsilcisi Abdul Samet Süner, Türkiye Futbol Federasyonu’na şikayet edildi.
Ramazan’da hasta vatandaşlara moral ziyareti
Gündem

Ramazan’da hasta vatandaşlara moral ziyareti

Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, ilçedeki hasta veya tedavi gören vatandaşları ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini iletiyor. Kahramankazan’da büyük bir aile olduklarını ifade eden Oğuz, “Göreve başladığımız günden bu yana ailemizin hiçbir ferdini yalnız bırakmıyoruz” dedi.
Türkiye günlerce onu konuşmuştu: 'Süt banyosu' rezaletini 'şaka amaçlı' çekmişler
Gündem

Türkiye günlerce onu konuşmuştu: 'Süt banyosu' rezaletini 'şaka amaçlı' çekmişler

Konya'da süt toplama merkezinde kazanda süt banyosu yaptığı iddia edilen Emre Sayar ile o anları cep telefonuyla kaydedip görüntüleri paylaşan arkadaşı Uğur Turgut'un 'içilecek sulara veya yenilecek veya içilecek veya kullanılacak veya tüketilecek her çeşit besin veya şeylere zehir katarak veya başka suretlerle bunları bozarak kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürmek' suçundan 2'şer yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmalarına başlandı. Sanıklar şaka amaçlı video çektiklerini belirterek beraatlerini isterken, mahkeme başkanı, iş yerinde çalışan bir kişinin tanık olarak dinlenmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.