Teknoloji Türkiyede günlük sosyal medya kullanımı kaç saat?

Türkiye’de günlük sosyal medya kullanımı kaç saat?

We Are Social ekibinin 2017 yılına dair yayımladığı rapora göre Türkiye'deki sosyal medya kullanım oranları belli oldu. Araştırmaya göre Türkiye nüfusunun büyük kesimi her gün yaklaşık 7 saatini internette geçiriyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Türkiye nüfusunun yüzde 60'ı sosyal medya kullanıyor.
Türkiye nüfusunun yüzde 60'ı sosyal medya kullanıyor.

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla insanların sosyalleşme anlayışı da değişti. Artık dünya çapında pek çok kişi sosyal ağlara dahil oluyor ve bu ağlar üzerinden insanlarla bağlantı kuruyor. Elbette sosyal medya sadece bunun için değil; haber, eğlence, moda vs. takibi için de kullanılıyor. Fakat her koşulda gün içinde insanların çokça vaktini alıyor.

We Are Social ekibinin bu yıl yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de de sosyal medya kullanımı bir hayli fazla. Rapora göre Türkiye nüfusunun yüzde 60’ı (yaklaşık 48 milyon kişi), her gün ortalama 3 saat 1 dakikasını sosyal medya kullanarak geçiriyor.

48 milyonun yüzde 87’si her gün düzenli olarak internete giriyor ve sosyal medya harici 3 saat 45 dakikasını internette harcıyor. Yani toplama baktığımızda 6 saat 46 dakikalık bir internet kullanımı karşımıza çıkıyor.

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformu ise yüzde 57 ile YouTube. Dünyanın en popüler video izleme platformunu yüzde 56 ile Facebook, yüzde 45 ile de Instagram takip ediyor.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.