Teknoloji Twitter sahte Türk kullanıcı hesaplarını onaylayarak mavi tik verdi Haziranda açılmışlar takipçileri ortak

Twitter sahte Türk kullanıcı hesaplarını onaylayarak mavi tik verdi: Haziranda açılmışlar takipçileri ortak

Twitter, uzun süredir pasif haldeki mavi tik başvuru sürecini tekrardan başlattı. Böylece kriterleri yerine getiren kullanıcılar hesap seçenekleri üzerinden kolay bir şekilde başvuru yapabiliyor. Fakat Twitter'ın, Türkiye'deki birçok siyasetçi, gazeteci ve profesyonel içerik üreticisinin profillerini onaylamazken, sahte profillerle oluşturulan hesapları onayladığı ortaya çıktı. Twitter'ın onayladığı 6 sahte Türk kullanıcı hesabı da Haziran ayının aynı günlerinde açılmış. Hiç bir hesabı takip etmiyorlar. Ortalama bin takipçileri var. Bu takipçilerin 977'si onaylanan sahte altı hesabı da takip ediyor. Ayça Melek, Kübra ve Rabia isimleri ile açılan mavi tikli sahte hesapların profil fotoğrafları ise yapay zeka mahareti ile oluşturulmuş. Skandalın boyutları irdelendiğinde Twitter'ın, Türkiye'de partnerlik yaptığı ajanslar tarafından yanıltılmış olabileceği düşünülüyor. Türkiye'de siyasi ve sosyal olaylarda gündemin belirlendiği ana mecra haline gelen Twitter yalan haberlerin hızlıca yayıldığı ve algı operasyonlarının merkezi haline gelmesi ile bir süredir tartışılan mecra haline geldi.

Abone Ol Google News
Yunus Emre Şahin Yeni Şafak
Twitter sahte Türk kullanıcı hesaplarını onaylayarak mavi tik verdi: Haziranda açılmışlar takipçileri ortak
Twitter

Twitter, 4 sene önce pasif hale getirdiği mavi tik onay sürecini birkaç ay önce yeniden hayata geçirdi. Böylece kullanıcılar hem web hem de mobil uygulamalarda Hesap seçenekleri üzerinden başvuru yapabiliyor.

Onay rozeti alabilmek için çeşitli koşulların sağlanması gerekiyor. Başvuru yapan devlet kurumları; şirketler, markalar ya da gazetecilerin hesapları birkaç haftalık araştırma sürecinin ardından Twitter tarafından mavi tik alabiliyor.

İsimler Ayça Melek, Kübra ve Rabia ama profiller sahte

Türkiye'de son zamanlarda çok sayıda hesabı onaylayan Twitter'ın sahte hesaplara da mavi tikli rozet verdiği belirlendi. Twitter'ın sahte profilleri onaylama skandalını analiz eden Conspirador Norteño isimli Twitter kullanıcısı skandalın boyutlarını da gözler önüne serdi. Ayça, Melek, Kübra ve Rabia isimleri ile oluşturulan Twitter hesaplarının hesap uzantıları da anlamlı Türkçe kelimelerden oluşuyor. Rabi Özel adıyla oluşturulan profilin hesap uzantısı @kayitlii, Kübra adıyla oluşturulan profilin hesap uzantısı @donmedim, Melek Akyol adıyla oluşturulan profilin hesap uzantısı @degismece ve Ayça A. adıyla oluşturulan profilin hesap uzantısı @aykacti şeklinde.

Sahte profillerin dikkat çekici noktalarından biri de Ayça, Kübra ve Rabia gibi isimlerin kullanılmış olması.
Sahte profillerin dikkat çekici noktalarından biri de Ayça, Kübra ve Rabia gibi isimlerin kullanılmış olması.

Aynı günlerde açılmışlar hiç tweet atmadan onay almışlar

Twitter tarafından onaylanan profillerin tamamı 16 Haziran ve 17 Haziran 2021 tarihlerinde oluşturulmuş. Bu profillerden hiçbir tweet atılmamasına rağmen hepsinin yaklaşık 1000 takipçisi var. Sahte onaylı hesapların takipçilerinin 970'i ise ortak profiller. Paylaşım yapmayan sahte hesaplar herhangi bir Twitter kullanıcısını da takip etmiyor. Twitter'ın mavi tik onay sürecinde başvuruları değerlendirdiği 'aktiflik' kriteriyle bağdaşmayan bu durum, ajanslar tarafından oluşturulan ve etkileşim için kullanılan bot hesapların mavi tik onay sürecinde kullanıldığını gözler önüne serdi.

İnsanları kolay kandırabilmek adına profillerde gerçek fotoğraflar kullanılıyor.
İnsanları kolay kandırabilmek adına profillerde gerçek fotoğraflar kullanılıyor.

Fotoğraflar başkalarına ait

Twitter tarafından onaylanan sahte altı hesaptan ikisinin (@kayitli ve @aykacti) profil fotoğraflarında yakın plandan çekilmiş kadın görselleri kullanılmış. Ancak bu fotoğrafların başkalarına ait oldukları, Google'da görsel arama yapılınca bir kaç saniyede belirleniyor.

Bu takipçiler ortak bir bot havuzundan elde edilen hesaplardan oluşturuluyor.
Bu takipçiler ortak bir bot havuzundan elde edilen hesaplardan oluşturuluyor.

Bot hesaplar ile destekleniyorlar

Sahte profilleri takip edenler listesindeki 976 hesap, 1212 hesaptan oluşan bir botun parçası. Ayrıca bu hesaplar, botlar (robot hesaplar) tarafından öne çıkarılan takipçilerle de destekleniyor. Herhangi bir yazılıma gerek kalmadan açılan robot hesaplar, insan müdahalesi olmadan yönetilebiliyorlar. Instagram ve Twitter gibi birçok sosyal platformda etkileşim ve takipçi edinmek için botlar kullanılıyor.

Profillerin oluşturulmasında yapay zeka tekniği kullanılıyor.
Profillerin oluşturulmasında yapay zeka tekniği kullanılıyor.


Bottaki profillerin fotoğrafları yapay zeka ile üretilmiş

Mavi tik verilen sahte hesapların bulunduğu bot hesap grubundaki profillerin fotoğrafları 'GAN' adı verilen(Çekişmeli Üretici Ağ / Generative Adversarial Network) yapay zeka tekniğiyle oluşturulmuş. Burada yapay zeka maharetiyle yüzlerce profil kullanılarak karma profil oluşturma mekanizması kullanılıyor. Böylece bot grubundaki profil fotoğrafları toplamda 160 sahte insan yüzü, 169 sahte kedi ve 183 anime resminin karışımıyla oluşturulmuş.

Profil fotoğrafı oluşturma kısmında insan yüzleri, kediler ve anime karakterleri kullanılıyor.
Profil fotoğrafı oluşturma kısmında insan yüzleri, kediler ve anime karakterleri kullanılıyor.

Sahte ve onaylı hesaplar manipülasyon yapmak için mi kullanılacaktı?

Mavi tik ya da diğer adıyla onay rozeti alan hesaplar, Twitter'da diğer hesaplardan daha güvenli görünüyor. Dolayısıyla sahte profillerin onaylanmış olması çeşitli manipülasyon ihtimallerini de gündeme getirdi.

Skandalın boyutları irdelendiğinde Twitter'ın, Türkiye'de partnerlik yaptığı ajanslar tarafından yanıltılmış olabileceği düşünülüyor. Fakat bu yanıltmanın 2023 seçimlerine gidilirken siyasi, sosyolojik sonuçları olabilir. Türkiye'de siyasi ve sosyal olaylarda gündemin belirlendiği ana mecra haline gelen Twitter yalan haberlerin hızlıca yayıldığı ve algı operasyonlarının merkezi haline gelmesi ile bir süredir tartışılan mecra haline geldi. Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformlar birçok kişi tarafından algı oluşturmak amacıyla kullanılıyor. Dolayısıyla 2023 seçimleri öncesinde Türkiye'de yürütülmek istenen algıya sahte hesaplarla katkıda bulunulması söz konusu olabilir.

Twitter mavi tik başvurusu nasıl yapılır?

Twitter'da mavi tik başvurusu yapabilmek için web ya da mobil uygulama fark etmeksizin öncelikle Ayarlar ve Gizlilik seçeneklerine tıklamak daha sonrasında Hesabın üzerinden Hesap Bilgileri bölümüyle detaylara erişmek gerekiyor. Bu noktada Twitter şifreniz isteniyor ve şifre girildiğinde detaylar Onaylanmış bölümünden görülebiliyor.

Başvuru kısmı açıksa profilinizin tanımlamasını; bağlantı paylaşımlarını ve ek görselleri Twitter'a gönderebilir onay sürecini başlatabilirsiniz. Tabii asıl karar verici mecra Twitter ve dolayısıyla başvuru yapıldıktan sonra kullanıcıların beklemekten başla yapabileceği herhangi bir şey yok.

Twitter mavi tik başvuru sürecini tüm kullanıcılar için aktif ediyor
TEKNOLOJİ
Twitter mavi tik başvuru sürecini tüm kullanıcılar için aktif ediyor

Twitter'ın ücretli abonelik sistemi detaylanıyor
TEKNOLOJİ
Twitter'ın ücretli abonelik sistemi detaylanıyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.