|
Küresel vicdan Batı’yı yola getirdi: İsrail yalnızlaşıyor

İsrail’in Gazze’de yürüttüğü sistematik vahşete yönelik artan küresel tepkiler, Batılı ülkeleri geri adım atmaya zorladı. İspanya ve Belçika, İsrail’e rest çekerken İngiltere ve ABD ise vites değiştiriyor. Siyonist İsrail önceki gün alınan ateşkes kararı öncesi 50 gün boyunca ABD ve Avrupa ülkelerinin de desteğiyle Gazze’ye ölüm yağdırdı. Ancak, tüm sansür ve yasaklara rağmen dünyanın dört bir yanında milyonlar Gazze’nin çığlığına sessiz kalmadı. Küresel vicdan, Batı’yı yola getirdi. İsrail’in arkasına dizilen Batılı liderler tek tek geri adım atmak zorunda kaldı. İngiltere’de Filistin’e yönelik sert söylemleri sonrası tepki çeken ve görevden alınan İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın yerine gelen eski başbakanlardan David Cameron, İsrail’e Başbakan Binyamin Netanyahu ve diğer liderlerle gelecek hakkında konuşmak amacıyla geldiğini belirterek, “Filistin halkının uzun vadeli güvenlik, emniyet ve istikrarı olmadıkça bölgede barışta olmaz. Filistin’lilerin barış ve istikrar içinde yaşadığı bir tablo çizmelisiniz. Bu çatışma bittikten sonra Gazze’de ne olacağını ve nasıl istikrar sağlanacağını düşünmek zorundasınız. Orası nasıl güvenli olacak? Nasıl yönetilecek? Sonra da Filistinlilerin istikrar ve güvenlik içinde yaşayabilecekleri bir devlet için gerekli kapasiteyi nasıl oluşturmaya başlayacağınızı düşünmelisiniz ki bu elbette zor ancak denemek zorundasınız aksi halde İsrail asla güvende olmaz” demişti.


SOYKIRIM FİNANSÖRÜ ABD ÇARK ETTİ. ABD BAŞKANI BİDEN YENİDEN İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM DEDİ?

İsrail’in Gazze soykırımının sponsoru olan ABD Başkanı Biden Netanyahu ile birlikte savaş suçlusu sayılmamak ve kendini aklamak için her yola ve yalana başvuruyor. Katliamın ilk haftalarında koşa koşa İsrail ziyaretinde bulunan ABD Başkanı Joe Biden, Netanyahu’ya sonsuz bağlılığını duyurmuştu. Ağır silah yardımının yanında onlarca milyar doları İsrail’den esirgemeyen ABD hükümeti, Filistinli sivillerin katledilmesinin “normal” ve “doğal bir sonuç” olduğunu defalarca vurgulamıştı.

İsrail ateşkese rağmen insan kıyımına devam ediyor. Hamas’la varılan esir takası anlaşmasının ardından saldırılarına insani ara vermesi beklenen İsrail yine geri adım atmadı. “Ne kadar sivil öldürsek kârdır” anlayışıyla Gazze saldırılarını sürdüren İsrail insan kıyımına ne pahasına olursa olsun devam ediyor.
İsrailli üst düzey subaylar ateşkes biter bitmez Gazze’ye tekrar saldırarak sivil katliam ve soykırımlara devam edeceklerini açıkça söylüyorlar.
ABD Başkanı Biden ise utanmadan siviller ölmesin diye çalıştıkları yalanına inanmamızı bekliyor. Daha önce de Gazze’de katil ve soykırımcı İsrail’in katlettiği Filistinli sayısı 4-5 bin iken Ortadoğu’daki bu şiddet döngüsünün sonlandırılması gerektiğini söyleyen Biden, “İsraillilerin ve Filistinlilerin eşit ölçüde özgürlük ve onurla yan yana yaşayabilecekleri iki devletli çözümü sürdürme kararlılığımızı yenilememiz gerekiyor” diye konuşmuştu. Bu gün de aynı kelimelerle iki devletli çözümden bahseden Biden İsrail’in katlettiği sivil sayısının 15 bini geçtiğinden bihaber sanırım.

DÜNYA GAZZE İÇİN SOKAKTA VE AYAKTA, BAŞKENTLERDE TELAVİV VE BATI KUDÜS’TE BİLE ÖZGÜR FİLİSTİN SLOGANLARI ATILIYOR! “NETANYAHU SUÇLU, SUÇLU” SLOGANLARI ATILARAK PANKARTLAR AÇILIYOR!!!

İsrail katliamlarının durdurulması için dünya 7 haftadan bu yana sokakta ve ayakta. Berlin Londra Paris, Cenevre, Milano, New York, Varşova ve Batı Kudüs başta olmak üzere başta olmak üzere çok sayıda ülkede düzenlenen protestolarda ‘Özgür Filistin’ pankartları taşındı Soykırımın suç ortağı Batılı liderler kınandı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Batı Kudüs’teki resmi konutunun önünde binlerce İsrailli tarafından protesto edildi. Batı Kudüs’teki Gazze Caddesi yakınlarında toplanan İsrailli protestocular, ellerinde Netanyahu hükümetini başarısız olmakla suçlayan döviz ve karikatürler taşıyarak, Netanyahu’nun istifa etmesi çağrısında bulundu. Polis bariyerlerinin önünde Başbakan Netanyahu için “suçlu, suçlu” sloganları atan göstericiler, Netanyahu’nun akıttığı kanı temsilen caddeye kırmızı boya döktü. Protestocuların Netanyahu’nun konutunun civarındaki sokaklarda gösterileri ve İsrail polisinin bekleyişi devam ediyor.


GAZZE’DEKİ YIKIM VE SOYKIRIMDAN ABD VE BAŞKANI BİDEN Mİ SORUMLU?

Bu ay bir Lübnan gazetesinin ön sayfasının tamamında Başkan Biden’in yüzü ölü Filistinli çocukların resimlerinin üzerine bindirilerek “Batılı soykırım” manşeti, ile yer aldı. Mısır’da ve bazı Basra körfez ülkelerinde ABD markalarına boykot nedeniyle bir zamanlar cıvıl cıvıl olan Starbucks ce McDonal’s mağazaları boş duruyor. Beyrut, Tunus ve diğer Arap başkentlerinde protestocular Gazze’deki şaşırtıcı ölü sayısına duydukları öfkeyi dışa vurmak için ABD diplomatik temsilcilerine yürüdüler ve bazen ABD bayraklarını yaktılar. Ortadoğu’daki hakim olan görüş, savaşı İsrail’in yürüttüğü ancak bunun bir ABD savaşı olduğu yönünde. ABD’nin sağladığı diplomatik koruma ve yüksek teknoloji ürünü mühimmatlar olmasaydı İsrail’in Gazze’de “Hamas’ın kökünü kazımak” için başlattığı ve bir Birleşmiş Milletler yetkilisinin ‘bu hafta tam ve mutlak bir katliama neden olduğunu’ söylediği büyük operasyonu gerçekleştiremeyeceği düşünülüyor.

Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nden Bakr “Amerika’nın şu anda İsrail’in katliam ve soykırımlarına verdiği körü körüne destek, ABD’nin bölgedeki yumuşak güç kapasitesini menfi yönde etkiliyor. Hiç kimse olanları izleyip de “Sivilleri bombalamaya devam etmemiz gerekir” söylemini kabul edemez.” Bu İsrail’in terörist soykırımcı lideri Netanyahu veya katiller ordusunun üst düzey askeri yetkilileri bile olsa hatta Amerika ve lideri Biden bile olsa kabul edilemez. Gün gelir hesap sorulur inşallah!


#politika
#ABD
#İsrail
#Bülent Orakoğlu
3 ay önce
default-profile-img
Küresel vicdan Batı’yı yola getirdi: İsrail yalnızlaşıyor
Genetiğiyle oynanmış yaratıklar
Akbank’ın önünde armut ağacı
Vursun abi!
Ekmek arası mutluluk
Parlak birer yıldız