Yazarlar En önemli öncelik üretim olmalıdır

En önemli öncelik üretim olmalıdır

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Yeni Şafak · Erdal Tanas Karagöl - En önemli öncelik üretim olmalıdır

Kovid-19 salgını ile beraber dünyada birçok sektörde ciddi değişiklikler oldu. Belli ürünlerin üretimi için gerekli olan girdi sıkıntıları nedeniyle birçok sektörde arz tarafında meydana gelen daralmalar, ekonomileri üretim açısından tehdit etmektedir.

Dünya ekonomisinde meydana gelen bu bozulmalar ve ortaya çıkan sorunlar, tarımı, otomobil sektörünü, savunma sanayini, sağlık sektörünü, enerji sektörünü ve daha birçok sektörü olumsuz etkilemeye devam etmektedir.

Ekonomiler, Kovid-19 salgını sonrasında rahatlamaya ve genişlemeye odaklanırken ve salgın nedeniyle ertelen talebin karşılanması için üretimde gaza basarken, ekonomik aktivitede artış birçok sektörde girdi tedariki açısından sorunlu bir dönem yaşanmasına neden oldu.

Çünkü, salgın sırasında üretimin yapılmaması ve mevcut girdilerdeki hem arz sıkıntısı hem de ülkeler arasındaki ticaretin durma noktasına gelmesi ve ayrıca lojistik fiyatlarındaki artış üretimde ciddi dalgalanmalara neden oldu.

Hemen arkasından, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile beraber üretim için en önemli girdi olan enerji fiyatlarında meydana gelen dalgalanma ve Avrupa’da enerji krize gidecek bu süreç tüm ekonomileri etkilemeye devem etmektedir.

ÜRETİMİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER

Dünya ekonomisinde üretim önündeki birçok engelin olduğu bir dönemdeyiz.

Bir yandan, Kovid-19 salgınının değiştirdiği üretim yapısındaki sorunlar başta da belli girdilerin üretimindeki sıkıntılar nedeniyle artan üretim maliyetleri diğer yandan enerji fiyatlarındaki fahiş artışların neden olduğu üretim maliyetleri ve bu maliyetlerin tüketilen malların fiyatı üzerindeki etkisi ile beraber yaşanılan enflasyon gerçeği var.

Yaşanılan enflasyon ile beraber merkez bankalarının enflasyonu dizginlemek için arttırdıkları faiz oranları da üretim üzerinde olumsuz etkisi daha da hissedilmeye devam edecektir.

Açıkçası arz-talep dengesizlikleri nedeniyle ortaya çıkan fiyat artışlarının önlenmesi için arzı yani üretimi arttırmak önemli. Ancak, dünya ekonomisindeki mevcut durum ile beraber üretim ve enflasyon arasında nasıl bir tercih yapılacağı farklı gerekçeler nedeniyle ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir.

KENDİ KENDİNE YETERLİ OLMAK

Kovid-19 salgını ile beraber, belli ürünlerin ve üretim gerekli olan girdileri elinde bulunduran ülkeler, hem bu girdilerin fiyatlarındaki artışı ile elde ettikleri gelirler hem de stratejik adım olarak dünya ekonomisini etkileme devam ediyorlar.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile enerjinin, başta da doğalgazın Rusya için ne kadar stratejik bir ürün olduğu ortada.

Bu nedenle, dünya ekonomisinde stratejik girdi sahibi olmak en önemli avantaj haline geldi. Dolayısıyla, tarımda, otomobil sektöründe, savunmada, sağlıkta, enerjide ve daha birçok sektörde üretim yapmak ve kendi kendine yeterli olmak bu dönemin en stratejik adımlardan birisi haline geldi.

Yeni dönemde, birçok sektörde dışa bağımlılığı minimum seviyelere indirmek ve hatta dışa bağımlılığı sonlandırmak ekonomik güvenliğin temel kriteri olacaktır.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.