|

Batman Ramazan İmsakiyesi 2024 İftar Saati, Sahur Vakti

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in manevi iklimine girmek girdik. Bu sene Ramazan ayı 11 Mart 2024 Pazartesi günü idrak edilmeye başlandı. İlk teravih 10 Mart akşamı yatsı namazıyla birlikte kılındı. O gece de ilk sahura kalkıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı 2024 Ramazan imsakiyesini yayımladı. Diyanet 2024 Ramazan imsakiyesi yayımlanmasıyla birlikte Batman İmsakiyesi 2024 belli oldu. İşte 2024 Batman Ramazan imsakiyesi imsak, sahur, iftar, akşam ezan saati.

17:45 - 14/03/2024 Perşembe
Güncelleme: 17:45 - 14/03/2024 Perşembe
Yeni Şafak
Batman Ramazan imsakiyesi 2024 sahur vakti, iftar saati
Batman Ramazan imsakiyesi 2024 sahur vakti, iftar saati
Batman'da imsak saat kaçta, iftar kaçta oluyor? Oruç ne zaman açılacak? 2024 Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Batman imsakiye 2024 aramaları da hız kazandı. Ramazan ayı boyunca imsak ve akşam ezanı saatini, iftarın saat kaçta yapılacağı, orucun saat kaçta açılacağı Yenişafak imsakiye sayfasından gün gün görebilirsiniz. Diyanet İşleri Başkanlığı
ni yayımladı. İşte Batman Ramazan imsakiyesi 2024 imsak, sahur, iftar, akşam ezan saatleri.

Batman Ramazan imsakiyesi 2024 imsak, sahur, iftar vakitleri

İmsak nedir? Ne zaman başlar?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakin zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sâdığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’ân-ı Kerîm’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (el-Bakara, 2/187).

Sabah ezanı okunmaya başladığında yeme içmeye kısa bir süre devam edilebilir mi?

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ramazan ayında ezân da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezânın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezân başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

Sahur Nedir?

Sahur ne demek? Sahur nedir kısaca anlatalım: Kelime açısından incelendiğinde sahur anlamı, oruç tutmak için imsak vaktinden önce uyanıp yemek yenmesi ve su içilmesidir. Oruç için yapılan hazırlıkları ifade eder. İmsak vaktinden önce, sünnet olan, oruç için yeme – içme hazırlığıdır.

#Batman
#Batman iftar saati
#namaz vakitleri
#Ramazan imsakiyesi 2024
1 ay önce