Dünya 50 milyon çocuk

50 milyon çocuk...

Dünya en büyük mülteci krizlerinden birini yaşarken, savaşın en acı yüzü çocukları vuruyor. BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF'in güncel bilgilerle yayınladığı yeni raporunda, çocukların yüzleştiği savaş gerçeklerini bir kez daha ortaya koydu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
50 milyon çocuk...
Açlık, yoksulluk, savaş... Yola düşen mültecilerin en büyük kısmı çocuklardan oluşuyor. Onlar, gittikleri yerde hayata tutunmaya çalışırken, yaşıtlarının sahip olduğu imkanların sadece bir kısmını elde edebiliyor.
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), dünyada mülteci çocuklarla ilgili bir rapor yayımladı.

Rapora göre, dünya üzerinde 50 milyon çocuk, savaş, açlık ve çeşitli gerekçelerle kendi evinde yaşamak yerine sığınmacı olarak hayatını sürdürüyor. "Mülteci ve Göçmen Çocukların Giderek Ağırlaşan Krizi" başlığıyla yayınlanan raporda şu ifadeler yer alıyor:

"Evlerinden ayrılmak durumunda kalan mülteci çocuklar, gittikleri yerlerde ırkçı yaklaşımlara maruz kalıyor. Sığınmacı çocuklar, mülteci olmayan diğer çocuklara kıyasla gittikleri okulları en az 5 kere değiştirmek zorunda kalıyor"

  • Bugün dünyada hemen hemen 50 milyon çocuk köklerinden koparılmış durumdadır. Bu çocukların 28 milyonu hiçbir paylarının olmadığı çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalmış ve daha milyonlarcası da daha iyi, daha güvenli bir yaşam için yollara düşmüştür. Kaçtıkları çatışmaların ve şiddetin travmasını yaşayan çocuklar göç yollarında geçişleri sırasında denizde boğulma, kötü beslenme, aşırı su kaybı, insan tacirlerinin eline düşme, kaçırılma, tecavüz ve hatta cinayet gibi çeşitli tehlikelerle karşılaşmaktadır. Çocuklar, geçiş yaptıkları ve sonunda ulaştıkları ülkelerde de çoğu kez yabancı düşmanlığının ve ayrımcılığın hedefi olmaktadır.

İnsanlık hafızasından silinmeyecek çocuklar gördü


UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake mülteci çocuklar gerçeğine değinerek şöyle konuştu:

"İnsanlık, son zamanlarda asla hafızasından silemeyeceği mülteci çocuk fotoğraflarına şahit oldu. Minik bedeni sahile vuran Aylan, kanlar içinde sessizce hastaneye gitmeyi bekleyen Umran bebek onlardan sadece birkaçı..."

Lake, çocukların eğitim hayatlarına devam edebilmesi ve çocukluklarını yaşayabilmesi için uluslararası topluma çağrıda bulunarak, "Hepimiz üstümüze düşeni yapmakla yükümlüyüz" ifadelerini kullandı.

"Türkiye üstüne düşeni yapıyor"

Rapora göre, Türkiye son dönemin en çok sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülkesi, bu yüzden dünya üzerindeki en fazla çocuk mülteciyi de bünyesinde barındıran ülke. Ülke nüfusuna orantıya göre ise bu alanda açık ara en önde giden ülke Lübnan. Lübnan'daki her beş kişiden biri mülteci.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle, Türkiye'nin, Suriyeli sığınmacılar konusunda üzerine düşeni yaptığını belirterek, "Türkiye tarafından Suriyeli çocukların eğitimi için olağanüstü çaba gösteriliyor ama bu maalesef yeterli değil. Buradaki her çocuğun örgün eğitime erişimi yok. Bizim de bu konuda olanaklar yaratmamız lazım." dedi.
Halep'te kardeşleri şehit olan çocukların feryadı!
OYNAT 01:10
Halep'te kardeşleri şehit olan çocukların feryadı!
Suriye ordusuna ait bir helikopterin Halep'te muhaliflerin denetimindeki semte varil bombasıyla düzenlediği saldırı sonucu aynı aileden 15 kişinin öldüğü, 18 kişinin yaralandığı bildirildi. Saldırıda ölenlerin 9'unun aynı aileden çocuk olduğu öğrenildi. Enkaz altından yaralı çıkan ama kardeşleri şehit olan çocukların feryadı yürekleri dağlıyor.

Suriye'nin kayıp çocukları
FOTOĞRAF 10
Title
Ailesi ile birlikte Suriye iç savaşından kaçmaya çalışırken, Ege denizinde botlarının alabora olması sonucu hayatını kaybeden ve ortaya çıkan görüntüleriyle tüm dünyanın dikkatini çeken Aylan Kurdi'nin ölüm yıl dönümü bir kez daha mülteci krizini gündeme getirdi.
Title
Suriye iç savaşının ve mülteci sorunun sembol ismi olan Aylan bebeğin ortaya çıkan görüntülerinden sonra tüm dünya harekete geçiyormuş izlenimini verdi.
Title
Rus jetleri tarafından yapılan bir bombardıman sonrası enkazdan çıkarılan Ümran Dakneş isimli beş yaşındaki çocuğun ambulanstaki görüntüleri bütün dünyayı sarsmıştı.
Title
Ümran, ambulansın koltuğunda şok içerisinde ne olup bittiğini anlamaya çalışıyordu. Baştan aşağı kan ve toz içinde olan beş yaşındaki Ümran olayın şokundan sessiz bir şekilde bekliyordu.
Title
Maram, 8 yaşında - Evine bir roket isabet edince çatı üzerine çökmüş. 11 gün boyunca komada kalmış, şimdi ise bilinci açık. Ama kırık çenesi yüzünden konuşamıyor...
Title
Abdullah 5 yaşında - Belgrad'da bir tren istasyonunda çok kirli bir döşekte uyuyor. Dera'dayken gözlerinin önünde kız kardeşi öldürülmüş. Bu şoktan dolayı da kabuslar görüyor. Bir kan hastalığı var, ancak annesinin ona ilaç alacak parası yok.
Title
Gülistan 6 yaşında - Kobane'den kaçan Gülistan, en çok ardında bıraktığı rahat yatağını özlüyormuş. Şu an, Suruç'ta bir mum ışığının gölgesinde vücudunu yastık yaparak uyuyor.
Title
Shiraz 9 yaşında - Shiraz'a henüz 3 aylıkken çocuk felci teşhisi konmuş. Üstelik, sağlık görevlileri hayatta kalma şansı olmayan bir çocuk için öyle çok para harcamanın gereksiz olduğunu söylemiş. Hem konuşamıyor hem yürüyemiyor. Kobane'den Türkiye'ye ailesiyle gelmiş ve Suruç'taki mülteci kampında ahşaptan yapılmış bir barınakta yaşıyor.
Title
Amir 20 aylık oldu, ancak henüz tek kelime bile konuşmadı. Annesi, daha doğmadan, onun karnındayken travma geçirmiş olabileceğini söylüyor. 32 yaşındaki annesi Şahane, Amir'in hala konuşamasa da sık sık güldüğünü söylüyor. Lübnan'daki Zahle'de bir mülteci kampında plastik bir tentede yaşıyor.
Title
Moyad 5 yaşında - Annesiyle pazara giderken bir bombardıman gerçekleşmiş. Başına, sırtına ve kasığına şarapneller isabet etmiş ve annesini kaybetmiş. Ürdün'e getirilen Moyad, Amman'da bir hastanede uyumaya çalışıyor.
Suriye'nin kayıp çocukları
Geçen yıl Bodrum sahilinde cesedi kıyıya vuran ve bütün dünyanın dikkatini çeken Aylan Kurdi'nin ölüm yıl dönümünde Batı'nın ikircikli tavrı yeniden tartışılıyor.

UNICEF: 2.4 milyon çocuk mülteci var
DÜNYA
UNICEF: 2.4 milyon çocuk mülteci var

Mülteci çocukların psikolojisi
HAYAT
Mülteci çocukların psikolojisi

5 bin 835 mülteci çocuk kayıp!
DÜNYA
5 bin 835 mülteci çocuk kayıp!


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.