Dünya ABD Somalide çiftçileri katletti

ABD Somali'de çiftçileri katletti

ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM), Somali'de muz üreticisi çiftçileri katletti. Görgü tanıkları Perşembe gecesi askeri helikopterden inen özel birliklerin tarladaki çiftçileri ve sığır besicilerini vurduğunu aktardı. Bölge sakinleri, "Onlar eş- Şebab'ı değil, sadece sivilleri öldürürler" diyerek katliama tepki gösterdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Helikopterden inen ABD askerleri ateş açtı
Helikopterden inen ABD askerleri ateş açtı

ABD özel birlikleri Somali'de terör örgütleriyle mücadele adı altında silahsız sivilleri hedef alıyor. ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) geçtiğimiz hafta Perşembe günü Somali'de düzenlediği terör operasyonunda beş sivili öldürmekle suçlandı. Yetkililer saldırının, terör örgütü eş-Şebab liderlerine karşı düzenlendiğini iddia etse de hayatını kaybeden 5 sivilin yerel halktan olduğu ve operasyon sahasından kaçmaya çalışırken vurulduğu belirtiliyor. İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, Somalili istihbarat yetkilileri ülkenin güneyindeki Aşağı Şabella bölgesinde düzenlenen baskında örgüte mensup üst düzey yetkililerden 3 kişinin gözaltına alındığını ifade etti. AFRICOM yaptığı açıklamada, sivil kayıplara yönelik iddiaları içeren raporları ciddiye aldıklarını söyleyerek, olayla ilgili her türlü bilginin gözden geçirileceğini söyledi.

YAKIN MESAFEDEN ATEŞ AÇTILAR

Mogadişu'nun güneyindeki Ma'alinka köyündeki görgü şahitleri gece yarısı düzenlenen baskında sivillerin kasıtlı olarak öldürüldüğünü söyledi. Köyde çiftçilik yapan Muhammed Şeyh Mahmud, öldürülen 5 erkeği tanıdığını kaydederek, Perşembe gecesi saat bir sularında askerlerin helikopterden indiğini ve tarladaki çiftçileri vurmaya başladığını anlattı.

TERÖRİSTE DOKUNMUYOR

Mahmud, öldürülenlerden ikisinin muz tarlasında traktör sürücüsü olduğunu, diğer üçünün de sığır besicisi olduğunu belirtti. Hasan Muhidin isimli bir diğer çiftçi ise, askerlerin çiftçilere yakın mesafeden ateş ederek öldürdüğünü söyledi.

Ma'alinkan sakinlerinden Hassan Abdi Jim'ale ise, ölümlerden Amerikalılar'ın sorumlu olduğunu ifade ederek, "Onlar eş-Şebab'ı değil, sadece sivilleri öldürürler" dedi. Somali'de, yıl başından bu yana ABD'nin desteklediği ve örgüte karşı düzenlenen hava saldırıları arttı. Bu saldırılarda öldürülen ya da yaralanan sivillerin sayısı yüzleri buluyor. Bölge kaynaklarına göre, kurbanların yakınları intikam amacıyla terör örgütü eş-Şebab'a katılıyor.

İnce, FETÖ elebaşının iadesinde yine yanıldı
Gündem

İnce, FETÖ elebaşının iadesinde yine yanıldı

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı İnce, ‘Gülen’in iadesini resmi olarak istemediler’ açıklamasının Adalet Bakanlığı tarafından belgelerle yalanmasının ardından yeni bir skandala imza attı. Dün katıldığı bir televizyon yayınında belgelerle ilgili “Tercümeleri bile doğru yapılmamış” ifadesini kullanan İnce’nin açıklamaları gerçeği yansıtmıyor. Öyle ki, Türkiye ile ABD arasında suçluların iadesine ilişkin sözleşme ‘geri verme istemi, isteyen tarafın dilince yazılacaktır’ ifadesi mevcut.
Deutsche Bank yanlışlıkla 21 milyar euro gönderdi
Ekonomi

Deutsche Bank yanlışlıkla 21 milyar euro gönderdi

Deutsche Bank'ın 4 sene önce yapılan bir işlemde tezgah üstü türev teminatı olarak yanlışlıkla 21 milyar euro para transferi yaptığı ortaya çıktı. Durumun insan hatasından kaynaklı olduğu 21 milyar Japon yeni yerine euro gönderildiği belirtilse de daha önce de benzer şekilde 35 milyar dolar ve 6 milyar dolarlık transfer yaparak iade alınmasıyla iç denetim tekrar gündeme geldi.
Merkez Bankası'ndan dövize yeni müdahale
Ekonomi

Merkez Bankası'ndan dövize yeni müdahale

Merkez Bankası'ndan yükselen döviz kurlarına karşı 3 günde 3 hamle birden geldi. Merkez Bankası faiz ve döviz satım pozisyon tutarını arttırmasının ardından bu sabah ise yaptığı son hamle ile ihracat reeskont kredi ödemelerinde kuru sabitledi.
Bahçeşehirliler panikte: Yılan sanılıp öldürülüyor
Gündem

Bahçeşehirliler panikte: Yılan sanılıp öldürülüyor

Bahçeşehir Gölet’teki inşaat çalışmaları nedeniyle çevredeki doğal yaşam da etkilendi. Yuvaları dağılan oluklu kertenkeleler, sokaklara çıkmaya başladı. Doğadaki en uysal canlılardan olan kertenkeleler, yılana benzetildiği için çevre halkı tarafından öldürülüyor.
1,5 milyon kişiye emeklilik sürprizi
Ekonomi

1,5 milyon kişiye emeklilik sürprizi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin emekli maaşını artıracak 3 bin 600 ek gösterge müjdesi verdi. Erdoğan bu kesimin emekliliklerinde hizmetlerinin karşılığını alacağını söyledi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.