Dünya ABD Somalide çiftçileri katletti

ABD Somali'de çiftçileri katletti

ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM), Somali'de muz üreticisi çiftçileri katletti. Görgü tanıkları Perşembe gecesi askeri helikopterden inen özel birliklerin tarladaki çiftçileri ve sığır besicilerini vurduğunu aktardı. Bölge sakinleri, "Onlar eş- Şebab'ı değil, sadece sivilleri öldürürler" diyerek katliama tepki gösterdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Helikopterden inen ABD askerleri ateş açtı
Helikopterden inen ABD askerleri ateş açtı

ABD özel birlikleri Somali'de terör örgütleriyle mücadele adı altında silahsız sivilleri hedef alıyor. ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) geçtiğimiz hafta Perşembe günü Somali'de düzenlediği terör operasyonunda beş sivili öldürmekle suçlandı. Yetkililer saldırının, terör örgütü eş-Şebab liderlerine karşı düzenlendiğini iddia etse de hayatını kaybeden 5 sivilin yerel halktan olduğu ve operasyon sahasından kaçmaya çalışırken vurulduğu belirtiliyor. İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, Somalili istihbarat yetkilileri ülkenin güneyindeki Aşağı Şabella bölgesinde düzenlenen baskında örgüte mensup üst düzey yetkililerden 3 kişinin gözaltına alındığını ifade etti. AFRICOM yaptığı açıklamada, sivil kayıplara yönelik iddiaları içeren raporları ciddiye aldıklarını söyleyerek, olayla ilgili her türlü bilginin gözden geçirileceğini söyledi.

YAKIN MESAFEDEN ATEŞ AÇTILAR

Mogadişu'nun güneyindeki Ma'alinka köyündeki görgü şahitleri gece yarısı düzenlenen baskında sivillerin kasıtlı olarak öldürüldüğünü söyledi. Köyde çiftçilik yapan Muhammed Şeyh Mahmud, öldürülen 5 erkeği tanıdığını kaydederek, Perşembe gecesi saat bir sularında askerlerin helikopterden indiğini ve tarladaki çiftçileri vurmaya başladığını anlattı.

TERÖRİSTE DOKUNMUYOR

Mahmud, öldürülenlerden ikisinin muz tarlasında traktör sürücüsü olduğunu, diğer üçünün de sığır besicisi olduğunu belirtti. Hasan Muhidin isimli bir diğer çiftçi ise, askerlerin çiftçilere yakın mesafeden ateş ederek öldürdüğünü söyledi.

Ma'alinkan sakinlerinden Hassan Abdi Jim'ale ise, ölümlerden Amerikalılar'ın sorumlu olduğunu ifade ederek, "Onlar eş-Şebab'ı değil, sadece sivilleri öldürürler" dedi. Somali'de, yıl başından bu yana ABD'nin desteklediği ve örgüte karşı düzenlenen hava saldırıları arttı. Bu saldırılarda öldürülen ya da yaralanan sivillerin sayısı yüzleri buluyor. Bölge kaynaklarına göre, kurbanların yakınları intikam amacıyla terör örgütü eş-Şebab'a katılıyor.

REKLAM
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.