Dünya Danimarkada belediye başkanı tokalaşma zorunluluğunu Hitlerin selamına benzetti

Danimarka'da belediye başkanı 'tokalaşma' zorunluluğunu Hitlerin selamına benzetti

Danimarka ile Almanya sınırında bulunan Aabenraa şehrinin Belediye Başkanı Thomas Andresen, Danimarka vatandaşlığı hakkı kazananlar için belediyesi tarafından düzenlenecek tokalaşma törenine "Nazizm'i andırdığı için" katılmayacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Danimarkada belediye başkanı tokalaşma zorunluluğunu Hitlerin selamına benzetti
Danimarka, 2018 yılının sonra günlerinde, ülke vatandaşı olabilmek için "tokalaşmayı" zorunlu kılan yasa tasarısını kabul etmişti.

Danimarka’da geçen yıl yürürlüğe giren Danimarka vatandaşlığı için 'tokalaşma' zorunluluğuna Aabenraa Belediye Başkanı Thomas Andresen tepki gösterdi.

  • Danimarka vatandaşlığı hakkı elde eden ve belediyelerde düzenlenecek törenlerde belediye başkanlarıyla tokalaştıktan sonra vatandaşlık belgesini alacak yeni Danimarka vatandaşları için ülke genelindeki belediyelerde seremoniler düzenlenirken, bazı belediye başkanları tokalaşma seremonilerini Nazizm'in lideri Hitlerin selamına benzetti.

Danimarka devlet radyo ve TV yayıncısı DR'ye konuşan Aabenraa Belediye Başkanı Thomas Andresen, tokalaşma törenlerini eleştirerek "Bana Nazizm dönemini hatırlatıyor. İnsanlar çalışarak ekmeklerini kazanabilmek için belli bir politik ideoloji ve onun fikirlerine selam durmak zorundaydı. Bu kural bence başka insanlar için güç gösterisi uygulamaktan başka bir şey değil ve bana insanlara sağ ellerini kaldırarak selam vermelerini zorlayan güç gösterisini anımsatıyor" dedi.

Liberal Partili Andresen, tokalaşma törenine bu nedenle katılmayacağını bildirdi.

Danimarka’da Türk imamlar resmi nikah kıymaya başladı
DÜNYA
Danimarka’da Türk imamlar resmi nikah kıymaya başladı

Yasa 2018’de yürürlüğe girdi

Danimarka Parlamentosu, 2018 yılının sonra günlerinde, ülke vatandaşı olabilmek için "tokalaşmayı" zorunlu kılan yasa tasarısını kabul etmişti.

Yasanın kabul edilmesinin ardından, dönemin Danimarka Göç ve Uyum Bakanı İnger Stöjberg tarafından, vatandaşlığa geçmeye hak kazananlar için geçen yıl Ocak ayında basının önünde "tokalaşma töreni" düzenlenmişti.

Danimarka'da iftar saati Kur'an yaktılar
DÜNYA
Danimarka'da iftar saati Kur'an yaktılar

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.