Dünya Erdoğanın Washington ziyareti İlişkilerde kırılmayı engellemek için son fırsat

Erdoğan'ın Washington ziyareti: İlişkilerde kırılmayı engellemek için son fırsat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile ABD ilişkilerinde kritik öneme sahip görüşme için Washington'a gidiyor. Masada S-400, F-35, FETÖ, Halkbank davası, Doğu Akdeniz ve Barış Pınarı Harekatı gibi kritik konular var. Yeni Şafak, "Ziyaret Türkiye-ABD ilişkilerini nereye taşıyabilir? Erdoğan'ın mektup iadesi ne anlama geliyor?" sorularına yanıt aradı. Türkiye'nin en kıdemli emekli büyükelçilerinden Uluç Özülker, iki ülke arasında çözümlenmesi gereken çok zor sorunlar olduğunun altını çizerek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Washington'a gidişini cesaret simgesi olarak bakıyorum" ifadelerini kullandı.

Hasan Hız Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, yarın TSİ 23.00'da ortak basın toplantısı düzenleyecek.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, yarın TSİ 23.00'da ortak basın toplantısı düzenleyecek.

S-400, F-35, FETÖ, Doğu Akdeniz, YPG ve Halkbank davası... Son 5 yılda ABD ile Türkiye ilişkilerinde açmazlara neden olan konuların sadece başında geliyor.

Türkiye'ye karşı yaptırım tehditleriyle gerilen ilişkilerin düzeltilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında bugüne kadar çok önemli toplantılar gerçekleştirildi.

  • Barış Pınarı Harekatı öncesi ABD Başkanı Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Washington'a davet etmesiyle, krizlerin çözümü için yeni bir kapı aralandı.
Peki, ziyaret ABD-Türkiye ilişkilerindeki sorunların çözümüne nasıl katkı sağlar? Cumhurbaşkanı Erdoğan, skandal mektubu iade etmesi diplomasi açısından ne anlama geliyor?

Emekli Büyükelçi Özülker.

Konuyla ilgili yenisafak.com'a değerlendirmelerde bulunan Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, "Türkiye ile ABD arasında çözümlenmesi mümkün olmayan 9-10 sorun var. Bunları alt alta yazdığınızda ilişkiler bir açmazla karşı karşıyayız. Çözümsüzlük daha güçlü bir ihtimalken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Washington'a gidişine cesaret simgesi olarak bakıyorum" ifadelerine yer verdi.

"Ziyaret olmasa kırılma şimdiden yaşanırdı"

  • Beyaz Saray'ın bu ziyarette S-400 konusunu ele alacaklarını ve geri adım atılmadığı taktirde yaptırımları devreye sokacağına dair açıklamasını hatırlatan Özülker, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilişkilerde bir kırılmanın yaşanmaması için Washington'a gidiyor. Gitmese zaten şimdiden yaşanmış olacaktı. Oraya giderek, bu kırılma nasıl engellenebilir bundan emin değilim" vurgusunu yaptı.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Yeni Şafak Gazetesi (@yenisafak)'in paylaştığı bir gönderi ()

Uzlaşıyı engelleyecek çok fazla sorun var

Özülkler, Washington'daki atmosferin sorunların çözümünü engelleyeceğini dikkat çekerek, "ABD'nin talepleri ve Türkiye'nin önde gelen menfaatlerine baktığımızda bir uzlaşı çıkmasının çok zor. ABD, S-400'leri kullanmayın, rafa kaldırın diyor. Bu mümkün değil. Trump çekilme kararına rağmen ABD ordusu Suriye'ye de geri dönüyor. Washington'da Türkiye ile YPG'yi uzlaştırma teklifleri konuşuluyor. Bunları tarafların aşması mümkün değil" dedi.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Yeni Şafak Gazetesi (@yenisafak)'in paylaştığı bir gönderi ()

Trump'ın kişisel duruşu yeterli olmayabilir

"İlişkilerdeki krizler Trump'ın Türkiye'ye olumlu tavırlar sergilemesiyle çözülebilir mi?" sorusuna yanıt veren Özülker, "Trump, halihazırda Türkiye'ye en yakın duran kişidir ancak en yakın duran kişi bile Türkiye'ye menfidir. Mevcut siyasette topal ördek pozisyonunda olduğu için Trump'ın yakın durmasının belli sınırları vardır. Bir taraftan ABD Kongresi diğer taraftan Pentagon'un ne yapıp yapmayacağı büyük önem taşır. Siz oraya gittiğinizde, yaptırımlarla ilgili karar çıkartabilirler" dedi.

ABD Başkanı Trump tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderildiği mektup.

Erdoğan'ın mektup iadesi ne anlama geliyor?

ABD Başkanı Trump, Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a skandal ifadelerin yer aldığı bir mektup göndermişti. Bu mektubun Erdoğan'ın çantasında olduğu ve Trump'a iade edeceği biliniyor.

"Mektubun iadesi diplomaside ne anlama geliyor, Erdoğan mektubu neden iade ediyor?" sorusunu yanıt veren Emekli Büyükelçü Özülker, şunları söyledi:

  • "Bu diplomaside bir protestodur. Mektubun iade edilmesiyle 'Söylediğiniz şeyin hiçbir geçerliliği yoktur. Hiçbir şekilde bununla hem fikir değilim' demektir. Kısacası bu medeni üsul kapsamında ve içerisinde kendi anlamıyla gerçekleştirilen bir protestodur. Bu yüzden diplomaside bu kullanılır"

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir
GÜNDEM
ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir
Abone Ol Google News
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 29 Mart tarihli koronavirüs verilerini açıkladı: Ölüm sayısı 23, vaka sayısı 1815
Dünya

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 29 Mart tarihli koronavirüs verilerini açıkladı: Ölüm sayısı 23, vaka sayısı 1815

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 29 Mart günü itibari ile son 24 saatte koronavirüsle ilgili ölüm ve toplam vaka sayısını açıkladı. Bakan Koca, verileri Sağlık Bakanlığı Korona Tablosunun görseliyle duyurdu. Bakan Koca, verileri Sağlık Bakanlığı Korona Tablosunun görseliyle duyurdu. Son 24 saatte hayatını kaybeden sayısı 23, yeni vaka sayısı ise bin 815 olarak belirtildi. Öte yandan tedavisi tamamlanan 35 kişi daha taburcu edildi, toplam sayı 105 oldu.
Cezayirlilerden Türkiye’ye teşekkür: Hoşgörünüz ve iyi niyetinizi Cezayir halkı unutmayacak
Dünya

Cezayirlilerden Türkiye’ye teşekkür: Hoşgörünüz ve iyi niyetinizi Cezayir halkı unutmayacak

Dünyayı etkisi alan koronavirüse karşı ülkeler tedbir almaya devam ediyor. Cezayir'in tedbir amaçlı hava sahasını kapatması üzerine bir süre İstanbul Havalimanı'nda kalan Cezayirliler, Karabük'te bir yurda yerleştirildi. Yaşadıkları zorluklar üzerine kendilerine uzatılan yardım eline minnettar kalan Cezayirliler, Türkiye'ye teşekkür mektubu yazdı. Mektupta, "İstanbul Havalimanı’nda yerde yattık, aileler perişan oldu, yemek bulmakta zorlanıyorduk ve bizimle birlikte çocuklar, yaşlı ve hastalar vardı. Şimdi Allah’a şükürler olsun yatacak yerimiz var ve yiyecek sıcak yemeğimiz var, her şey kapımıza kadar geliyor ve bu bizi çok mutlu etti. İl Göç Müdürüne ve takım arkadaşlarına, polislere ve bütün emeği geçen herkese, bize yardım eden herkese çok teşekkür ederiz. Hoşgörünüz ve iyi niyetinizi Cezayir halkı unutmayacak" ifadeleri yer aldı.
İtalya'da koronavirüsten dolayı can kaybı 10 bini geçti
Dünya

İtalya'da koronavirüsten dolayı can kaybı 10 bini geçti

İtalya'da koronavirüsten ölenlerin sayısı son 24 saatte 756 artarak 10 bin 779'a yükseldi. Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, dün 12 bin 384 olarak açıklanan iyileşenlerin sayısının bugün 646 artışla 13 bin 30'a ulaştığını kaydetti. Öte yandan, Cenova kentinden 102 yaşındaki Italica Grondona, koronavirüsü yenmeyi başardı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.