Dünya Haftere javelin füzeleri gönderen Macrondan ilginç savunma Hafteri hiç desteklemedik

Hafter'e javelin füzeleri gönderen Macron'dan ilginç savunma: Hafter'i hiç desteklemedik

Türkiye'nin Libya'da meşru hükümete olan desteğinden rahatsız olan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Hafter güçlerini hiçbir zaman desteklemediklerini savundu. Hafter'in Trablus'a yönelik saldırılarına uzun süre sessiz kalan Macron, "Bizim amacımız Libya'da kalıcı bir siyasi çözüm bulmak" dedi. Libya ordusu, geçen yıl Hafter'in silah depolarında Fransa ordusuna kayıtlı Javelin füzeleri ele geçirmişti. Amerikan istihbaratı da bu füzelerin Fransa'ya ait olduğunu doğrulamıştı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fransa Cumhurbaşkanı Macron.
Fransa Cumhurbaşkanı Macron.

Yerel seçimlerde partisi ağır yenilgiler alan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin Libya'daki meşru faaliyetlerini eleştirmeye kalktı.

Bir gazetecinin "Fransa, (Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife) Hafter'i uzun süredir desteklemekle ve Türkiye'yi eleştirmekle suçlanıyor. Benzer şekilde Rusya'nın veya Birleşik Arap Emirlikleri'nin askeri çabalarını da eleştiriyor musunuz?" şeklindeki sorusuna cevap veren Macron, Fransa’nın Hafter'i desteklemediğini, Fransa'nın rolünün orada kalıcı bir siyasi çözüm bulmak ve buna katkı sağlamak olduğunu ileri sürdü.

Macron'un "Fransa Hafter'i desteklemedi" çıkışına Serrac cephesinden cevap: Geç kaldınız
DÜNYA
Macron'un "Fransa Hafter'i desteklemedi" çıkışına Serrac cephesinden cevap: Geç kaldınız

Macron, "Şimdi Hafter Nisan 2019'da askeri bir operasyon yapmaya karar verdiyse bunu Fransa ile anlaşarak yapmadı." diye konuştu.

HAFTER'İN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ FRANSA

Her ne kadar Fransa Cumhurbaşkanı Macron reddetse de, Hafter'in en büyük askeri ve siyasi destek veren ülkelerden biri konumunda.

Javelin füzeleri.

HAFTER'İN SİLAH DEPOLARINDA FRANSIZ SİLAHLARI

4 Nisan 2019 yılında Trablus'a yönelik saldırı başlatan Hafter militanlarının Giryan kentindeki silah depolarında Fransa ordusuna kayıtlı çok sayıda javelin füzeleri ele geçirilmişti.

  • New York Times'a konuşan Amerikan istihbaratından yetkililer, söz konusu füzelerin Fransa ordusuna ait olduğunu ifade etmişti.

Füze çuvala sığmadı
DÜNYA
Füze çuvala sığmadı

Embed kodunuz eklendi

WAGNER ASKERLERİNİN VARLIĞI

Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştüğünü anımsatan Macron, Putin'e Wagner paralı askerlerinin eylemlerini kınadığını aktardığını belirtti. Macron, Putin'in de bunların özel askerler olduğunu söyleyerek kendisine karşı çıktığını anlattı.

SİHA'lar Hafter'in rüyasını bitirdi: Trablus esaretten kurtarıldı
OYNAT 03:28
SİHA'lar Hafter'in rüyasını bitirdi: Trablus esaretten kurtarıldı
Türkiye destekli Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, 4 Nisan 2019'dan bu yana Trablus'a saldıran Hafter militanlarına çok ağır darbeler vurdu. Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Mısır'ın askeri desteğini arkasına alan Darbeci General Hafter'in ülkenin tek lideri olma hayali sona erdi. Nisan ayından bu yana yoğun ilerlemeler kaydeden Libya ordusunun bu başarıyı elde etmesinde Türkiye'nin verdiği askeri destek ve SİHA'lar etkili oldu.


Abone Ol Google News
Uçuşlarda 18 yaş altına uygulanan zorunluluk kaldırıldı: Artık tek başına uçabilecekler
Ekonomi

Uçuşlarda 18 yaş altına uygulanan zorunluluk kaldırıldı: Artık tek başına uçabilecekler

Koronavirüs salgını döneminde durdurulan uçuşların yeniden başlamasıyla birlikte getirilen 18 yaş altına velisi bulunmadan uçamaz zorunluluğu alınan yeni kararla birlikte kaldırıldı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, "18 yaş altı gençler için uçakla seyahatlerinde velisi ile beraber seyahat etme zorunluluğu ortadan kalktı" dedi. Pegasus'tan gelen açıklamada da 18 yaş altı misafirlerin seyahat izin belgesiz uçuşlara kabul edileceği duyuruldu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteğiyle gerçekleşti: 40 günde 15 bin lira kazandıran meslek
Ekonomi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteğiyle gerçekleşti: 40 günde 15 bin lira kazandıran meslek

Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Kozabirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Işık, Genç Çiftçi Projesi ile Türkiye genelinde 85 tane böcek besleme evi yapıldığını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ipek böcekçiliğine can suyu verdiğini söyleyen Işık, "İpek böceği besleme evi projesine başvuran her üreticiye destek verildi. Hedef şuydu; üretici 250 dut dikecek 5 paket ipek böceği yetiştirecek ve 10 bin lira kazanacaktı. Bu rakam günümüzde 15 bin lira oldu. Özetle 40 günlük bir emek vererek 15 bin lira kazanmak mümkün oldu” ifadelerini kullandı.
AÖF sınav sonuçları harf notu: Ders geçme notu kaç?
Gündem

AÖF sınav sonuçları harf notu: Ders geçme notu kaç?

Açıköğretim Fakültesi sınav sonuçları dün açıklandı. AÖF geçme notu kaç? AÖF not sisteminde uygulanan harf notu ne anlama geliyor? En yüksek geçen harf notu AA iken en düşük geçen harf notu CB'dir. CC, DC ve DD notları ise koşullu geçer anlamlarına geliyor. FF harf notu ise o dersten kalındığı anlamı taşıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.