|

Irak Başbakanı'ndan Türkiye'ye 'Kalkınma Yolu Projesi' övgüsü

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, Türk şirketlerinin Irak'ın altyapı çalışmalarındaki rolünden övgüyle söz ederek Kalkınma Yolu Projesi'nin geliştirilmesi noktasında da Türk şirketlerinin potansiyele sahip olduğunu belirtti.

15:04 - 29/08/2023 Salı
AA
Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani
Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani

Irak Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, başkent Bağdat'ta Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve beraberindeki heyeti kabul etti. Hükümetinin Irak ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesini yakından takip ettiğini vurgulayan Başbakan Sudani, şu ifadeleri kullandı:

'Türkiye'nin gösterdiği ciddi etkileşimden memnuniyet duyuyoruz'

"Doğal ve beşeri kaynaklara sahip Irak'ta, tüm komşu ülkeler için temas noktası, kalkınma ve ortaklık bölgesi olma potansiyeli mevcut. Kalkınma Yolu Projesi'nde Türkiye'nin gösterdiği ciddi etkileşimden memnuniyet duyuyoruz. Türk şirketlerinin Irak'ta kalkınmanın gerçekleştirilmesi noktasında önemli potansiyeli söz konusu. Bu şirketlerin Irak'ta altyapı çalışmalarındaki rolü de önemli."

Irak ile Türkiye ilişkilerinde yeni dönem

Başbakan Sudani, Irak ile Türkiye arasındaki karşılıklı ziyaretlerin önemine dikkati çekerek bunun iki ülkenin çeşitli alanlardaki ilişkilerini güçlendireceğini vurguladı. Ticaret Bakanı Bolat da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sudani'ye selamlarını ileterek, uluslararası ticaret ve Türkiye-Irak ilişkileri için önemli olduğunu belirttiği Kalkınma Yolu Projesi'ni, Türk hükümetinin ciddi şekilde desteklediğini ifade etti.

Ticaret Bakanı Bolat, dün Bağdat'a gelerek Irak Başbakan Yardımcısı ve Planlama Bakanı Muhammed Temim, bugün de Iraklı mevkidaşı Atir el-Gireyri ile görüşmüştü.

"Türkiye bölge için önemli bir ülke"

Öte yandan Irak Hükümet Sözcüsü Basim Avvadi daha önce yaptığı açıklamada, Türkiye ile Ortadoğu'nun gelişmesi için önemli adımlar atmak istediklerini söylemişti. Özellikle Avrupa'yı Körfez ülkelerine bağlamak amacıyla Türkiye'nin önemli konumda olduğunu aktaran Avvadi, iki ülkenin bu hususta ciddi adımlar atmayı planladığını dile getirerek şöyle devam etmişti: "Türkiye bölge için önemli bir ülke. İki ülke arasında geçen yıl ticaret hacmi 20 milyar doları aştı."

Kalkınma Yolu Projesi nedir?

Irak Başbakanı Sudani, Asya'yı Avrupa'ya bağlayacağını söylediği Kalkınma Yolu Projesi'ni mayıs ayının sonlarında açıklamıştı.

Basra Körfezi'ndeki Büyük Faw Limanı'ndan başlayıp Irak'ın kuzeyine doğru devam ederek Türkiye'ye ulaşacak projenin 1200 kilometre uzunluğunda demir yolu ve kara yolu altyapısını içermesi planlanıyor. Bu projenin Basra, Bağdat ve Musul'u de içeren bir güzergahı takip ederek Türkiye'deki demir yolu ağına bağlanması hedefleniyor.#Kalkınma Yolu Projesi
#Irak
#Türkiye
10 ay önce