Dünya Katalan ayrılıkçılara hapis

Katalan ayrılıkçılara hapis

İspanya'da yasa dışı bağımsızlık referandumu yapmakla yargılanan 12 Katalan siyasetçi ile ilgili karar verildi. 9 sanığa 9 ila 13 yıl arasında hapis cezası verilmesine Barcelona futbol kulübü tepki gösterdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Avrupa'nın göbeğinde derin kriz yaşanıyor.
Avrupa'nın göbeğinde derin kriz yaşanıyor.

ÜÇ KİŞİYE BERAAT

Katalonya Meydanı'nda toplanan binlerce kişi kararı protesto ederken bazı protestocuların tren yollarını kapattığı görüldü.

İspanya'da yüksek mahkeme, yasa dışı bağımsızlık referandumundan dolayı yargıladığı ayrılık yanlısı 12 Katalan siyasetçiyle ilgili kararını dün açıkladı. Buna göre, üç siyasetçinin suçsuz olduğu görüşüne vararak beraatine karar veren üst mahkeme, diğer 9 sanığa ise 9 ila 13 yılları arasında değişen hapis cezası verdi. Mahkeme, ayrılıkçı Katalan lider Oriol Junqueras'ı 13 yıl hapis cezasına mahkum etti.

BARCELONA'DAN TEPKİ

Katalan siyasetçilere verilen cezaya Barcelona Futbol Kulübü’nden tepki geldi. Resmi Twitter hesabından açıklama yayımlayan kulüp, yüksek mahkemenin kararını kınadıklarını belirtti. Açıklamada, "Önleyici hapis cezasının anlaşmazlığı çözme konusunda yardımcı olmadığı gibi aynı şekilde bugün verilen hapis cezası da çözmeyecektir, çünkü cezaevi bir çözüm değildir" denildi.

Kaçak başkan: Acımasızlık

  • Carles Puigdemont
  • Katalan Bölgesel Hükümeti’nin eski başkanı Carles Puigdemont hapis cezalarını "acımasızlık” olarak nitelendirdi. “Hiç olmadığı kadar tepki verme zamanı. Oğullarımız ve kızlarımızın geleceği için. Demokrasi için. Avrupa için. Katalonya için” ifadelerini kullanan Puigdemont, referandumunun yapıldığı dönemde Katalan hükümetinin başındaki isimdi, ancak sonrasında Belçika’ya sığındığı için yargılamada yer almadı.

İtalya’da 2 tabak makarnaya 430 euro hesap kesen restoran artık sinek avlıyor
DÜNYA
İtalya’da 2 tabak makarnaya 430 euro hesap kesen restoran artık sinek avlıyor
Küçükçekmece'de kapısı açık ilerleyen minibüsten liseli kız düştü
Gündem

Küçükçekmece'de kapısı açık ilerleyen minibüsten liseli kız düştü

İstanbul Küçükçekmece'de kapısı açık şekilde ilerleyen yolcu dolu minibüsten düşen genç kız başından yaralandı. İşlek yolda şans eseri genç kız, diğer araçların altında kalmaktan kurtuldu. Gözaltına alınan minibüs şoförü Mustafa K. ifadesinin ardından savcılık talimatıyla serbest kaldı.
Dipsiz Gölü inceleyen Bakan Yardımcısı Birpınar: Burası bir çevre felaketi olarak görülüyor
Gündem

Dipsiz Gölü inceleyen Bakan Yardımcısı Birpınar: Burası bir çevre felaketi olarak görülüyor

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Gümüşhane'nin Taşköprü Yaylası'nda yasal izinle yapılan define kazısında toprak doldurulup yok edilen Dipsiz Göl ile ilgili, "Burası bir çevre felaketi olarak görülüyor. Gölün yok olması hiç istenmeyen bir durum. Dağın tepesinde olsa, gölün içerisinde de olsa bu tip bir faaliyet öncesinde mutlaka ÇED raporu isteyeceğiz. Bunun yanında üniversite raporu da istenecek. Bilimsel bir rapor olmadan bu tip aramalara müsaade etmeyeceğiz" dedi.
Sözcü Kalın'dan kabine sonrası açıklama: Erdoğan'ın katılımıyla Londra'da dörtlü zirve
Gündem

Sözcü Kalın'dan kabine sonrası açıklama: Erdoğan'ın katılımıyla Londra'da dörtlü zirve

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Kalın, NATO Zirvesi'nin ardından Fransa, Almanya ve İngiltere liderlerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Dörtlü Zirve gerçekleştireceğini bildirdi.

Sözcü Kalın, Barış Pınarı Harekatı ardından mutabakat yapılan ABD ve Rusya'ya anlaşmaların gereğini yerine getirme çağrısını yineledi.


ABD'nin yasa dışı Yahudi yerleşimleri kararına da değinen Kalın, "Uluslararası hukuku ve Filistinlilerin hakkını ayaklar altına alan açıklamayı reddediyoruz" dedi.


Kalın, siyanürün satışı ile ilgili yeni bir düzenlemenin yapılacağını açıkladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.