Dünya Yunanistan ile müzakereler Atina kıta sahanlığını açıklamaya zorlanmalı

Yunanistan ile müzakereler: Atina kıta sahanlığını açıklamaya zorlanmalı

Türkiye ile Yunanistan'ın Doğu Akdeniz sahasında yaşadığı askeri gerilim, yerini diplomasi masasındaki gelişmelere bıraktı. Brüksel'de yapılan teknik toplantıların ardından, taraflar istikşafi görüşmeler gerçekleştirecek. Yunanistan bu görüşmeleri 'kıta sahanlığını' merkeze alarak gerçekleştirmek istese de, iki ülke arasında karasuları, adaların silahsızlandırılması, ihtilaflı adalar gibi birçok sorun bulunuyor. "Türkiye masaya otururken, görüşmelerin odak noktasını kaydırmayacak şekilde açıklama yapması gerekir" uyarısında bulunan eski diplomat Sinan Ülgen, "Yunanistan kıta sahanlığı açıklamayarak bir pozisyon almamış oluyor. Yunanistan'ın kıta sahanlığını açıklamaya zorlamamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Hasan Hız Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Miçotakis.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Miçotakis.

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Antalya Limanı'na demirlemesinin ardından Yunanistan ile Türkiye arasındaki askeri gerilim yatıştı.

NATO öncülüğünde Atina ile Ankara arasında devam eden teknik toplantılar yerini yakında istikşafi görüşmelere bırakacak.

Doğu Akdeniz ve Ege'deki anlaşmazlık konularının ele alınacağı 61'inci toplantı, İstanbul'da gerçekleştirilecek.

YUNANİSTAN'A GÖRE 'TEK BİR SORUN' VAR

Yeni Şafak'a değerlendirmelerde bulunan Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) Başkanı ve eski diplomat Sinan Ülgen, Yunanistan'ın 'sadece kıta sahanlığı sorununu' müzakere konusu yaptığını hatırlatarak, "Türkiye masaya otururken, istikşafi görüşmelerin odak noktasını kaydırmayacak şekilde açıklama yapması gerekir. Bugün itibarıyla elbette görüşmeler Ege ve Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığı meselesine odaklanmalı ama genel olarak bu görüşmelerin hedefi Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili sorunların olduğunu diplomasinin kayda geçirmesi lazım" uyarısında bulundu.

EDAM Başkanı ve eski diplomat Sinan Ülgen.

İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELERİNDE DİĞER SORUNLAR GÖRÜŞÜLDÜ

Türkiye ile Yunanistan arasındaki tek sorununun 'kıta sahanlığı' konusu olmadığının altını çizen Ülgen, "Zaten bizim Yunanistan ile yapmış olduğumuz istikşafi görüşmeler, yalnızca kıta sahanlığına matuf görüşmeler değildi. Geçmişte Türkiye ile Yunanistan arasında konuşulduğu sorunlar arasında karasuları, adaların silahsızlandırılması, FIR hattı gibi sorunları var." dedi.

Türkiye'nin BM'ye bildirdiği kıta sahanlığı haritası.

YUNANİSTAN KITA SAHANLIĞINI AÇIKLAMAYA ZORLANMALI!

Yunanistan'ın Doğu Akdeniz ve Ege için maksimalist pozisyon aldığını belirten Ülgen, Atina'nın kıta sahanlığı açıklamaya zorlanması gerektiğini söyledi:

"Türkiye ile Yunanistan arasında yapılacak istikşafi görüşmelerde Doğu Akdeniz ve Güney Ege'deki konular görüşecek. Burada iki tarafın çakışan iddiaları var. Yunanistan'ın maksimalist pozisyonu var. Yunanistan'ın bu maksimalist pozisyonun özünde Meis'e tanıdıkları geniş kıta sahanlığı yer alıyor. Türkiye'nin aksine Yunanistan'ın şu ana kadar açıklanmış bir kıta sahanlığı yok. Türkiye kendi kıta sahanlığını açıkladı ve Birleşmiş Milletler'e bildirimde bulundu.

Yunanistan kıta sahanlığı açıklamamakla bir pozisyon almıyor. Bizim bir noktada Yunanistan'ın kendi kıta sahanlığını açıklamaya zorlamamız gerekiyor. Aksi taktirde hukuki zemini hiçbir şekilde olmayan Sevilla Haritası gibi dokuman üzerinden pozisyon üretmeye kalkıyor. Oysaki doğru bizim doğru pozisyonu resmi tutumunu zorlamakla aslında ortaya çıkartabiliriz. Böyle bir durumda taraflar da bu versiyon üzerinden müzakere yapacak. Türkiye elini açtı, kendi kıta sahanlığımızı nasıl gördüğümüzü açıkladık ve BM'ye bildirimde bulunduk. Burada amaç, Yunanistan'ın gayri resmi yollardan Türk diplomasisini zorlayacak araçları bir kenara bırakıp, resmi tutumunu ortaya koyması ve müzakerenin iki devletin kabul ettiği resmi tutum üzerinden sağlamak olmalı. Yunanistan kendi kıta sahanlığı alanlarını açıkladığı zaman çakışan alanlar olacak. O çakışma alanlarını hem diplomatik yollarla hem de müzakereler ile çözmeye gayret edilecek"

Macron'un Türkiye karşıtı açıklamalarının arkasında 'Avrupa ordusu' planı var
DÜNYA
Macron'un Türkiye karşıtı açıklamalarının arkasında 'Avrupa ordusu' planı var

Türkiye ile Yunanistan'ı savaşın eşiğine getiren sebepler neler?
OYNAT 03:32
Türkiye ile Yunanistan'ı savaşın eşiğine getiren sebepler neler?
Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan askeri gerilimlerin merkezinde Lozan Antlaşması'nın sebep olduğu hukuki boşluklar var. Anlaşmanın imzalandığı 1923 yılında adaların ekonomik bölgesi, kıta sahanlığı ve hava sahası gibi tanımlar olmadığı için Yunanistan bu durumu uzun yıllardır kendi lehinde kullandı. Yeni Şafak Editörü Hasan Hız, Yunanistan ile Türkiye'yi savaşın eşiğine getiren sebepleri anlattı:


Abone Ol Google News
Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın çağrısına yanıt verdi: Sağlık çalışanlarına ücretsiz gösteri yaparım demişti
Hayat

Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın çağrısına yanıt verdi: Sağlık çalışanlarına ücretsiz gösteri yaparım demişti

Ünlü komedyen Cem Yılmaz, sosyal medya hesabından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya çağrıda bulunmuş, sağlık çalışanları için moral toplantıları düzenlenirse ücret almadan katılacağını söylemişti. Bakan Koca'dan ünlü komedyene yanıt gecikmedi. Yılmaz, yaptığı açıklamada, "Sayın Sağlık Bakanımız bugün dile getirdiğim düşünce ile ilgili beni çok mutlu eden haberler verdi. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Doktorlarımız, hemşire kardeşlerimiz ve tüm sağlık emekçileriyle nasıl buluşacağımızı planlayıp sağlıkla gülümseyeceğiz. Umudum bu" ifadelerini kullandı.
Çıray'dan Akşener'e 'operasyon' cevabı: Bir operasyon varsa bunu kara liste çıkaranlar yapmıştır
Gündem

Çıray'dan Akşener'e 'operasyon' cevabı: Bir operasyon varsa bunu kara liste çıkaranlar yapmıştır

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Meral Akşener’in “İYİ Parti’ye operasyon yapılıyor” sözlerine cevap verdi. Çıray, "Bir operasyon varsa bunu ‘Aşağıdaki listedekiler seçilmeyecek’ diyerek kara listeyi çıkaranlar, onu organize edenler başlatmıştır" dedi.
Beş bin yıllık tarih inceleniyor: Tunç Çağı'na ait mimari izlere rastlandı
Gündem

Beş bin yıllık tarih inceleniyor: Tunç Çağı'na ait mimari izlere rastlandı

Van'ın Gürpınar ilçesinde yer alan ve bölgenin en büyük höyüğü olarak bilinen İremir Höyüğü'nde yapılan kurtarma kazısında Erken Tunç Çağı'ndaki erken Transkafkasya kültürüne ait mimari izler bulundu. 5 bin yıl öncesine ait yaşam izlerinin tespit edildiği höyükten elde edilen buluntular, laboratuvarda incelemeye alındı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.