Dünya Zelenskiyden Odessa limanında tahıl sevkıyatı mesajı Türkiye ve BMden sinyal bekliyoruz

Zelenskiy'den Odessa limanında tahıl sevkıyatı mesajı: Türkiye ve BM'den sinyal bekliyoruz

Ukrayna lideri Zelenskiy tahıl sevkıyatıyla ilgili yaptığı açıklamada "Ukrayna tahıl sevkıyatına hazır, başlamak için Türkiye ve BM'den sinyal bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA İHA
Zelenskiyden Odessa limanında tahıl sevkıyatı mesajı: Türkiye ve BMden sinyal bekliyoruz
​​Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy

Tahıl sevkiyatı konusunda İstanbul'da varılan anlaşmanın ardından süreç hızla ilerliyor.


AA

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, tahıl sevkiyatının yapılacağı 3 limandan biri olan Çernomorsk Limanı'nı ziyaret ederek hazırlıkları yerinde gözlemledi.

AA

'BU BİR TÜRK GEMİSİ'

Sevkiyatın yapılacağı limanda hazırlıkları inceleyen Zelenskiy, “İlk gemi yüklendi. Bu bir Türk gemisi. Bu, limanın çalışmaya başladığını gösteriyor. Ukrayna tarafı tamamen hazır. Birlemiş Milletler ve Türkiye’ye işaret gönderdik. Ordumuz güvenlik durumunu garanti ediyor. Altyapı Bakanımız, Türk tarafı ve BM ile doğrudan temas halinde, onlardan sevkiyata başlayabileceğimize dair işaret bekliyoruz” dedi.


Dünya, İstanbul'daki tahıl koridoru anlaşması için Türkiye'yi tebrik etti: Erdoğan'a minnettarız
GÜNDEM
Dünya, İstanbul'daki tahıl koridoru anlaşması için Türkiye'yi tebrik etti: Erdoğan'a minnettarız

AA

Zelenskiy, Ukrayna tahılının ihracı önündeki engelin kaldırılmasının, gıda ürünlerine ihtiyaç duyan ülkelerdeki gıda kıtlığının yanı sıra açlığı ve bu konuyla ilgili siyasi anlaşmazlığı önleyeceğini belirterek, “Ukrayna’nın dünya gıda güvenliğinin garantörü olmaya devam etmesi bizim için önemli” diye konuştu.


AA

Diplomatlar da limanda inceleme yaptı

İlk tahıl yüklü geminin ayrılacağı Çornomorsk limanına Zelenskiy ile birlikte ABD’nin Kiev Büyükelçisi Bridget Brink, İngiltere’nin Kiev Büyükelçisi Melinda Simmons, İtalya’nın Kiev Büyükelçisi Pier Francesco Zazo, Kanada’nın Kiev Büyükelçisi Larisa Galadza, Almanya’nın Kiev Büyükelçisi Anka Feldhusen, AB Ukrayna Delegasyonu Başkan Yardımcısı Remi Duflot, BM Ukrayna İnsani Yardım Koordinatörü Osnat Lubrani ve Ukrayna’da akredite diplomatik misyonların temsilcileri de geldi ve tahıl yükleme süreci hakkında bilgi aldı.


AA

Tahıl sevkiyatı anlaşması imzalanmıştı

Öte yandan 22 Temmuz’da İstanbul’da Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında Ukrayna tahılının dünya pazarına sevkiyatı için tahıl koridoru kurulmasını içeren "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi" imzalanmıştı.


AA

Dönüm noktası niteliğindeki anlaşma, küresel gıda fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesi ve küresel gıda krizinin çözümü için önemli olarak görülürken, Ukrayna tahılının Odessa, Çernomorsk ve Yuzni limanlarından yeniden dünya pazarına sunulmasının önünü açıyor.


AA

Anlaşma çerçevesinde Rusya, sevkiyat sırasında limanları hedef almayacak.


Tahıl koridoru anlaşması dünya basınında: Türkiye için diplomatik zafer
GÜNDEM
Tahıl koridoru anlaşması dünya basınında: Türkiye için diplomatik zafer

Tahıl sevkiyatı anlaşmasında imzalar İstanbul'da atılacak
GÜNDEM
Tahıl sevkiyatı anlaşmasında imzalar İstanbul'da atılacak

Dünyaya tahılı sevk edecek merkez açılıyor
GÜNDEM
Dünyaya tahılı sevk edecek merkez açılıyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.