Ekonomi Rusyanın petrol ihracatı arttı

Rusya'nın petrol ihracatı arttı

Rusya'nın petrol ihracatı, geçen yılın 11 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,9 artarak 233,2 milyon tona yükseldi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Rusyanın petrol ihracatı arttı
Bugün serbest piyasalarda brent petrol 55 dolardan işlem görüyor.
Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) tarafından yayınlanan verilere göre, Rusya'nın petrol ihracatı geçen yıl ocak-kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,9 artarak 233,2 milyon tona çıktı.

Aynı dönemde Rusya'nın toplam ihracatında petrolün payı yüzde 26,5'ten yüzde 26,1'e gerilerken, tüm enerji ürünlerinin toplam ihracattaki payı ise yüzde 41,6'dan yüzde 44,8'e yükseldi.

Geçen yılın kasım ayı itibarıyla, petrol ihracatında ton başına fiyat 326,4 dolar olarak gerçekleşirken, küresel piyasalarda Ural petrolünün fiyatı ise ton başına 320,3 dolar oldu.

Rusya'nın, OPEC anlaşması kapsamında bu yılın ilk çeyreğinde petrol üretimini günlük 300 bin varil düzeyinde azaltması gerekiyor.

TP ocakta üretim rekoru kırdı
EKONOMİ
TP ocakta üretim rekoru kırdı

Türkiye ve İran'dan enerjide iş birliği
EKONOMİ
Türkiye ve İran'dan enerjide iş birliği

Brent petrol 55 dolar seviyesinde
EKONOMİ
Brent petrol 55 dolar seviyesinde

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.