Gündem Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladığımız muhtıra tarihi bir zaferdir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İmzaladığımız muhtıra tarihi bir zaferdir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Madrid'deki NATO Liderler Toplantısı'nın ardından IFEMA Kongre Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, '' NATO Zirvesi'ni başarıyla tamamladık. İttifakımızın Ukrayna'ya desteği tamdır. NATO’nun, terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadele kararlılığının ortaya konulması önemlidir. Ancak bu kararlılık kağıt üzerinde kalmamalıdır. Bugün bize karşı kullanılan silahlar yarın size karşı da kullanılır. Yaklaşık 40 yıldır terörle mücadele eden, binlerce evladını teröre kurban veren ülke olarak oyalanmaya tahammülümüz kalmadı. İmzalanan muhtıranın kayıtlı hususlarını dikkatle takip edeceğiz. İsveç, Türkiye, Finlandiya üçlü muhtırası, Türkiye ve milletimiz açısından zorlu müzakere sürecinden sonra elde edilmiş diplomatik bir zaferdir'' açıklamasında bulundu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İmzaladığımız muhtıra tarihi bir zaferdir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi sonrasında Madrid’de basın toplantısı düzenledi. Erdoğan “Hiç şüphesiz bu muhtıra Türkiye ve milletimiz açısından zorlu müzakere sürecinden sonra elde edilmiş diplomatik bir zaferdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti;

“İttifakımızın Ukrayna’ya desteği tamdır. Fakat bu desteğimizi bir barış vizyonuyla ortaya koymalı, insani dramın, yıkımın ve gözyaşının bir an önce durdurulması için çaba göstermeliyiz. Kalıcı bir ateşkesin sağlanmasına dönük diplomatik girişimlerimizi yoğunlaştırmalıyız. Dün gerçekleştirdiğimiz oturumda, Ukrayna Devlet Başkanı Sayın Zelenski, bizlere video mesajla hitap etti. Sürecin başından itibaren kendisiyle yakın diyaloğumu sürdürüyorum. Aynı zamanda bildiğiniz üzere Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin’le de düzenli temas halindeyim. Tüm bu çabalarımız kalıcı barışın yolunu açacak adımların atılması içindir.”

Adil bir barışın kaybedeninin olmayacağına inandığını belirten Erdoğan şunları kaydetti;

  • “Ukrayna tahılının Karadeniz’deki limanlardan ihraç edilmesine yönelik BM Planı’na ilişkin katkılarımızı paylaştım. BM’in ve tarafların katılacakları dörtlü toplantıyı İstanbul’da en kısa zamanda düzenlemeye matuf çabalarımızdan bahsettim.”

ABD Başkanı Biden: Türkiye'ye F-16 satmalıyız
DÜNYA
ABD Başkanı Biden: Türkiye'ye F-16 satmalıyız

NATO STRATEJİK KONSEPT BELGESİ’NDE TERÖR ASİMETRİK TEHDİT

“Stratejik Konsepte terörizmin en ciddi asimetrik tehdit olarak alınması, terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadele yönündeki kararlığının ortaya konulması elbette önemlidir. Ancak bu kararlılık kağıt üzerinde kalmamalıdır. Fiiliyatta terör örgütleri arasında bir ayrıma gidilmeden mücadelenin tam bir dayanışma içinde sürdürülmesi zaruridir.”

“Bugün bize karşı kullanılan silahların yarın başka müttefiklerimize karşı kullanılmayacağının hiçbir garantisi yoktur. Tarih bize bu tür ihmalkarlıkların daha sonra ölümcül tehditler olarak muhataplarına geri döndüğünü göstermiştir. Son günlerde PKK ve uzantılarının kendilerine yönelik en küçük bir müdahale karşısında sergiledikleri pervasızlıklar bunun açık örneğidir.”

“Müttefiklerimizden sözde değil eylemlerinde de hakiki bir dayanışma beklediğimiz mesajını güçlü bir şekilde vurguladım.”

“İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvuru bağlamında yaşananlar Türkiye’nin bu konudaki kırmızı çizgilerini ortaya koymuştur.”

“Üçlü Muhtıra imzalanması bir başlangıçtır, bir davettir. Asıl olan verilen sözlerin hayata geçirilmesidir. Bundan sonraki süreçte, muhtıra kayıtlı hususların uygulamasını titizlikle takip edecek, adımlarımızı da buna göre atacağız.”

“Hiç şüphesiz bu muhtıra Türkiye ve milletimiz açısından zorlu müzakere sürecinden sonra elde edilmiş diplomatik bir zaferdir. Üçlü Muhtıra’yla Türkiye, PKK ve uzantılarıyla mücadelede tam işbirliği, terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadelede dayanışma, PYD, YPG ve FETÖ’ye destek sağlamama taahhüdü.”

“İsveç’in verilmiş olan sözü şudur; 73 teröristin Türkiye’ye iadesi.”

“Bu muhtıranın kazananı aynı zamanda İsveç ve Finlandiya halklarıdır.”

PARLAMENTOLAR SIKINTILI SÜREÇLERİN YAŞANDIĞI YERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan basın mensuplarından gelen soruları yanıtladı. F16’larla ilgili gelen soruya Erdoğan “Parlamentolar sıkıntılı süreçlerin yaşandığı yerlerdir. Burada da tabi Sayın Başkan elinden gelen adımları atacağını belirtti, tabi olay sadece Demokratlarla bitmiyor, bir de Cumhuriyetçiler var. Geçen hafta geniş bir ekibim ABD’deydi. Orada gerek Cumhuriyetçilerle gerek Demokratlarla görüşmeler yaptılar. Şu anda biz tabi Sayın Biden ile dün yaptığımız görüşmeden sonra heyetlerimizi gerekirse yine göndereceğiz. Orada Cumhuriyetçilerle görüşmeler yapmak suretiyle onların da bu konuda desteğini almamız halinde inanıyorum ki Sayın Biden’ın bu konudaki samimi gayretleri ciddi bir destek olacaktır.”

Financial Times yazdı: ABD'nin yeni stratejisinde Türkiye ilişkileri var
GÜNDEM
Financial Times yazdı: ABD'nin yeni stratejisinde Türkiye ilişkileri var

Türkiye'nin istediğini aldığı Madrid zirvesi dünya basınında: Erdoğan'ın zaferi
GÜNDEM
Türkiye'nin istediğini aldığı Madrid zirvesi dünya basınında: Erdoğan'ın zaferi

Madrid'de kritik zirve sona erdi: İsveç ve Finlandiya PKK/YPG'ye destek vermeyecek
OYNAT 00:54
Madrid'de kritik zirve sona erdi: İsveç ve Finlandiya PKK/YPG'ye destek vermeyecek
Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik süreçleri hakkında üçlü memorandum imzalandı. Ortak bildiride 'İsveç ve Finlandiya PKK/YPG'ye destek vermeyecek' ifadelerine yer verildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.