Gündem Cumhurbaşkanı Erdoğan Sanatçı olmayı istemiştim Mevla bize siyaseti çizdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sanatçı olmayı istemiştim Mevla bize siyaseti çizdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde açıklamalarda bulundu. "Sanatçı olmayı çok istemiştim, Mevla bize siyaseti çizdi" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Üzerinde yaşadığımız şu topraklar, şu bereketli Anadolu, sanat üretimi için büyük bir klasör gibidir. Yerli olmayan evrensel değerler arasında kendine yer bulamaz" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan
Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

"Sanatçı olmayı çok istemiştim, Mevla bize siyaseti çizdi" sözleriyle konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Üzerinde yaşadığımız şu bereketli Anadolu sanat üretimi için büyük bir klasör gibidir. Bu dosya dosya istiflenmiş kültürler ve medeniyetler içeren bir klasördür. Göbeklitepe'den, Eti, Lidya, Frigya, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı'dan bugüne katman katman kültür, tabaka tabaka medeniyet ve yığın yığın sanat barındıran zamanın ruhu bu topraklarda iftiharla yaşamaktadır.

Bugün dünya müzelerini dolduran eserlerimize bakın. Sadece bu bile 100. yılına yaklaşan Cumhuriyetimizin derin ve engin sanat mirasına, o mirasın yeniden üreterek dünyaya parmak ısırtacak potansiyele sahip olmayı göstermeye yeter. Sanatçımız öncelikle kendi geçmişine, kültürüne ait olanı özümseyip benimsemelidir. Evrensel olanı kucaklayan, dünyadaki gelişmeleri takipten asla geri durmayan bir anlayışla hareket etmelidir. Yerli olmayan evrensel değerler arasında kendine yer bulamaz.

Beklediğimiz o sanatçı, davasını sanatıyla ifade edecektir. Beklediğimiz o sanatçı, sanatını icra ederken dünyadaki akranlarını geride bırakacaktır. Beklediğimiz o sanatçı gündemin peşinde savrulmak yerine, kendi sanatını üreterek gündem olan sanatçıdır. Her neredeyseniz gönül eri sanatçılar, bu millet estetik manada küllerinden dirilmek, yitik hazinesine yeniden kavuşmak için sizi bekliyor."

Ödül alan isimler

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nin sahipleri ekim ayında açıklanmıştı. Koronavirüs nedeniyle ertelenen ödül töreninin bugün düzenlenmesine karar verilmişti.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri kapsamında bu yıl koleksiyoner Mehmet Çebi ödüle layık görülürken, “vefa” ödülünün de Necmeddin Okyay’a verilmesi kararlaştırılmıştı.

“Kültür tarihi” ödülüne Sadettin Ökten, “sosyal bilimler” ödülüne İsmail Kara, “edebiyat” ödülüne İbrahim Tenekeci, “sinema” ödülüne Derviş Zaim, “müzik” ödülüne ise Özdemir Erdoğan layık bulundu.

Kültür Sanat Ödülleri
sahiplerini buldu
HAYAT
Kültür Sanat Ödülleri sahiplerini buldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 18 yılda 4 bin 440 eseri ait olduğu topraklara kavuşturduk
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 18 yılda 4 bin 440 eseri ait olduğu topraklara kavuşturduk

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sanat çalışmaları yükselecek
HAYAT
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sanat çalışmaları yükselecek
Abone Ol Google News
Sinemanın tarihi Beyoğlu’nda yazıldı
Hayat

Sinemanın tarihi Beyoğlu’nda yazıldı

İki yıllık restorasyonun ardından tarihi Atlas Pasajı’nda yer alan Atlas Sineması ve İstanbul Sinema Müzesi ziyarete açıldı. Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz “Beyoğlu’na en çok ne yakışır diye kendimize sorduğumuzda verdiğimiz cevap bir sinema müzesiydi. Sinemanın kalbi Beyoğlu, Yeşilçam. Burada bir müze olmalıydı. Biz de bu binaya müze olarak konumlandırdık” diyor.
Tarihi Liman Han kültür ve sanatın yeni başkenti
Hayat

Tarihi Liman Han kültür ve sanatın yeni başkenti

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Beyazıt Sirkeci hattını yeniden ihya ediyor. Mimar Vedat Tek’in yaptığı tarihi Liman Han dünyanın en nadide kültür sanat merkezi olacak. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, yıkılma tehlikesiyle yüz yüze olan Vedat Tek’in yaptığı tarihi Liman Han’ı bir kültür merkezine dönüştürmek için yapılan çalışmaları anlattı. Avdagiç, kültür merkezinde İstanbul kitaplarından oluşan nadide bir kütüphane kurulacağı müjdesini de verdi. Beyazıt Sirkeci hattını yeniden kültür sanatın buluşma adresi yapmak için yola çıktıklarını belirten Avdagiç, ayrıca İTO’nun ek binasını da kültür merkezi olarak hizmete sokacaklarını, bitişikteki Hİdayet Camisini ise restore edeceklerini belirtti.
Tatlımız Antalya’dan
Hayat

Tatlımız Antalya’dan

Ülkemizde son yıllarda hız kazanmış bir çaba var: coğrafi işaretler. Şehirlerimizin, köylerimizin ürünlerini belli bir standart içerisinde aslına uygun olarak üretip dünyanın dört bir yanında satışa sunabilmek için verimli, güzel bir yol. Türk mutfağını dünyaya tanıtan örnek bir çaba.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.